Sıcak havalara dikkat! Astım krizini tetikliyor

Erdek

New member
Dünya genelinde yaşanan iklim krizi niçiniyle birfazlaca ülkede hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Türkiye’nin bilhassa güney bölümlerinde çok sıcaklar, yazın başından beri tesirini gösteriyor. Kavurucu sıcakların hakim olduğu Adana’da Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz, sıcak geçen günler için astım hastalarına ikazlarda bulundu. Sıcak hava ve yüksek nemin, sağlıklı şahısların dahi ömür kalitesini düşürdüğünü belirten Yılmaz, bilhassa astım hastalarının yaz mevsimini önlemler alarak geçirmesi gerektiğini söylemiş oldu.

ASTIM ATAKLARINI ARTTIRIYOR

Adana’da Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adem Yılmaz, iklim kriziyle bir arada dünya genelinde çok sıcakların astım hastalarının daha fazla nöbet geçirmesine niye olduğunu söylemiş oldu. Astımı olanların havadaki nem oranının yüzde 60’ı geçtiği günlerde dışarı çıkmaması gerektiğini kaydeden Yılmaz, “Aşırı sıcak hava nemin de tesiriyle astımı tetikliyor. Ayrıyeten global ısınma niçiniyle polenlerin atmosferde uzun müddet kalması da astım ataklarını başlatıyor” dedi.

NEM YÜZDE 60’I GEÇERSE MESKENDEN ÇIKMASINLAR

Adem Yılmaz, astım hastalığının birincil niçininin viral enfeksiyon olduğunu lakin çok sıcak ve nemin de değerli niçinler içinde bulunduğunu belirtti. Astım hastalarının sorun yaşamaması için bulundukları ortamın havasındaki nemin yüzde 30 ile 50 içinde olması gerektiğini anlatan Yılmaz, “Sıcaklıkların yükseldiği ve nem oranının yüzde 60’ı geçtiği durumlarda meskenden çıkmamalılar. Bu oranı düşürmek için klima kullanılabilir lakin ortam çok soğutulmamalıdır. Astım hastalarının yazın tedavilerini aksatmaması kaide. Ayrıyeten ilaçlarını yanlarından ayırmayıp dozu için tabiplerinden hakikat bilgi almalılar” dedi.

HAVUZ YERİNE DENİZ ÖNERİSİ

Sıcaktan bunalan astım hastalarının serinlemek için havuz yerine denizi tercih etmelerinin daha düzgün olacağını anlatan Dr. Yılmaz, klorun astım nöbetini tetikleyebileceğini lisana getirdi. Yaz aylarında hastanelerdeki acil servislere astım nöbeti şikayetiyle gelenlerin sayısında artış yaşandığına dikkat çeken Yılmaz, “Havalar her yıl daha fazla ısınıyor. Bundan dolayı önlemi elden bırakmamalıyız. Zarurî aktiviteler, çalışma nizamı üzere konularda mecburen sıcağa maruz kalacak astım hastasının kesinlikle semptom giderici ilaçlarını işe gitmedilk evvel alması gerekir” diye konuştu.

KAYNAK: İHA