Şile’de ürettiği sirkeleri tüm dünyaya satıyor! İtalya’dan ödül aldı

Erdek

New member
İstanbul’un Şile ilçesine bağlı Oruçoğlu köyünde yaşayan 65 yaşındaki Fatma Çetin, kayınvalidesinden öğrendiği sirke üretimi işini dördüncü nesil olarak devam ettiriyor. Yaklaşık 45 yıldır aile üyeleri ile bir arada sirke üreten Çetin, son 10 yıldır de ürettiği sirkeleri satıyor. Çetin, kaynağı kendi bahçesinde ürettiği doğal gereçler olan sirkeleri meşe fıçılarında bekletiyor. Çetin’in mutfağından çıkan yabani elma sirkesi, yabani armut sirkesi, muşmula sirkesi, kuşburnu sirkesi, kızılcık sirkesi üzere birbirinden farklı 36 çeşit sirke hem Şile’deki Yeryüzü Pazarı’nda birebir vakitte yurt haricinde alıcı buluyor. Çetin’in ürettiği sirkelerden en ünlüsü olan kestane balı sirkesinin ünü ise ülke sonlarını aştı. İtalya’dan ödül alan kestane balı sirkesi, hem de dünya genelinde mahallî eserleri korumak, küçük üreticinin kalkındırılması, aracısız satış ve tüm dünyanın bu eserleri tanımasını sağlamak hedefiyle başlatılan Milletlerarası Nuh’un Ambarı Listesi’ne girmiş durumda.

ATALARINDAN KALMA

Sirke üretimine nasıl başladığını anlatan Fatma Çetin, “Ben bu işe İstanbul’dan Oruçoğlu köyüne taşındığım vakit başladım. Bal sirkesi bizim atalarımızdan kalma. Biz üçüncü, dördüncü jenerasyon olarak yapıyoruz. Bal sirkesinin de satışını 15-16 yıldır yapıyoruz. Evvelce dedemizin balları vardı, kendisi yetiştiriyordu. Şu anda da balcılardan alıyoruz. Alışılmış denetlenmiş olan ballardan alıyoruz. Besin mühendisleri, tarım mühendisleriyle çalışıyoruz” dedi.

36 ÇEŞİT SİRKE ÜRETİYOR

Sirke çeşitlerinden bahseden Çetin, “Bal sirkesinden başka olarak 36 çeşit sirkemiz var. Bunlar yabani elma, yabani armut, muşmula, kuşburnu üzere. Bunlar daima ormandan toplanır. Bir kısmını da kendimiz atalık tohumlarımızdan, meyvelerimizden hiç ilaçlanmamış olan, denetlenmiş olan meyvelerimizden yapıyoruz. İlgi var fakat doğal ki pandemi ötürüsıyla biraz gerginlik var olağan ki. Bu sirke lakin bunu içip de şifa bakılırsanler var. Mideme yaradı diyenler var. Mide, bağırsak, hazım için esasen dedemiz de o denli söylerdi, ‘Bu ilaçtır, şifadır için bunu’ kederi. Mide, bağırsaklara da yarar veriyor. Enfeksiyon, alerji, KOAH hastaları kullanıyor. Bakteri temizliyor. pek sıkıntı natürel ki, 8 ayda anca oluşuyor. Lakin bir sene geçmesi gerekiyor. İtalya’dan ödül aldık. Nuh’un Ambarı’na girdi. 26 ülke tek seçti sirkemizi. Şu anda dünya listelerine girdi ve UNESCO’ya da gitti. İnşallah coğrafya işareti verilecek, bekliyoruz. Herkese de öğretiyorum. Okullara da gidiyorum. İsteyene de öğretiyoruz lakin doğal ki en hoşunu ben yapıyorum” diye konuştu.

KAYNAK: İHA