Sinan operası AKM’de birinci provasını yaptı

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Sinan operası Atatürk Kültür Merkezi’ndeki provasını izleyen Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fecir Alptekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonuyla AKM’nin açılışı için yeni eser sipariş edildiğini belirterek, “Sinan operası kendi tarihimizi, kendi kıymetlerimizi, kendi kahramanlarımızı anlatan bir eser olarak tüm dünyaya da bundan daha sonra anlatacak inşallah” dedi.

“LIBRETTOYU OKURKEN BİLE AĞLIYORUM”

Alptekin, sanatseverlerin 29 Ekim’de bu yapıtı izlediğinde farklı bir şey hissedeceğine söylemiş oldu. Fecir Alptekin “Yani bir Verdi’nin Aida Operasını izlemek öbür bir şey Yasal Sultan Süleyman ile Sinan’ın diyaloğunu bir opera formatında izlemek diğer bir şey. Ben yalnızca librettoyu okurken bile ağlıyordum. Beste eklendi, provalarda daha epeyce ağladım. Zira düşünün Mimar Sinan’ın Yasal Sultan Süleyman’a Süleymaniye’nin anahtarını sunduğu anı görüyorsunuz. Bizim milletimizden kim olsa bunu sahnede görüp duygulanmaması mümkün değil. Yeterli ki artık bizim de bu yapıtlarımızı anlatan yapıtlarımız var” dedi.

Sinan operasının dünyada da ilgi bakılırsaceğini aktaran Fecir Alptekin, “Bu bir şeyin başlangıcı olacak, zira o kadar büyük bir heyecan uyandıracak ki diğer eserler gelecek gerisinden. Biz burada yıllardır İtalyan yahut Alman operaları izliyoruz. Bizim operamızı, bizim Sinan’ımızı artık İtalya sahnesi, Almanya sahnesi, Londra sahnesi yahut New York sahnesi izleyecek. Sinan’ın kıssasını Osmanlı’nın en parlak periyodunu hayli nitelikli bir sanat yapıtı formatında sahnede bakılırsacekler.” açıklamasını yaptı.

“İSTANBUL’UN HER KÖŞESİNDE İMZASINI GÖRÜRSÜNÜZ”

Sinan’ın AKM’deki birinci provasından çıktığını anlatan Alptekin, “İnanın Devlet Opera ve Balesi sanatkarlarımız şu anda ağlamaklı girdiler içeriye. Sanırım dünyanın herbiçimde opera konutları klasmanında birinci 5’e girecek bir yapı olacak. Birinci operada Sinan’ın, İstanbul’un kıssasını dinlemek mükemmel bir his, hayli şükür bugünleri gösterene gerçekten” diye konuştu.

Sinan yapıtının bestesine imza atan Hasan Uçarsu da AKM’de yapılan birinci provadan birkaç hafta evvel Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesinde ve farklı yerlerde provalar yaptıklarını lisana getirdi.

Bestekar Uçarsu, Sinan yapıtının saptanmış bir husus olduğunu belirterek, “Sinan’ın da İstanbul kentiyle ve bizim kültürümüzle büyük bir yakınlığı var. İstanbul’un etrafındaki bütün binaları ve arasındakileri düşünürseniz, her köşesinde Sinan’ın bir imzası olduğunu nazaranceğiz. bu biçimdesine büyük ve kıymetli bir kültür merkezinin Sinan ile bağdaşı bulunan bir opera yapıtıyla açılmasını ön gördüler” dedi.

“BİZE HAS BİZİ ANLATAN”

Mimar Sinan’ı işleyen bir opera yapıtı yapılması fikrinden büyük bir onur duyduğunun altını çizen Uçarsu, “Kendi insanına, müzisyenine, bestekarının teknik, bilgi ve maharetine itimat ve inançtır, sanat alanında bir ülkeyi kalkındıracak olan. örneğin, roman alanında her sene 20-30 bin roman çevirseniz Türk romanı için bir katkıda bulunmuş olur musunuz? Olursunuz. Ne hoş, çevirdik fakat bir sözü yok. Bizi anlatan, bize has mevzuları, bizim insanımızı ve bizden hareketle insanı anlatan romanlardır, Türk romanını geliştirecek olan” diye konuştu

“CAMİ DIŞINDA YAPMADIĞI ŞEY YOK”

Hasan Uçarsu, yapıttaki tüm sahneleri büyük bir heyecanla yazdığını kelamlarına ekleyerek, hayli hoş sahneler olduğunu ve hepsini fazlaca sevdiğini kelamlarına ekledi.

Mimar Sinan’ın yaptığı kültür yapıtlarına de değinen Uçarsu, “Külliyeleri var. Hürrem Sultan için yaptığı külliye var. Sinan’ın yapmadığı şey yok. Gemi bile yapmış. Van Gölü’nde, İran seferi sırasında, İran ordusunun konumlanışında 3 kadırga yapmış. Büyük mühendis, epey farklı bir insan. Mühendis, dülger sınıfından. Köprüler, imarethaneler, mescitler, binalar yapmış. Daima cami yapmış diye bilinir fakat cami haricinde yapmadığı şey yok. O denli bir insan” değerlendirmesinde bulundu.

Yapıtın librettosunu yazan Bertan Rona ise 2019’un ekim ayında Sinan yapıtının siparişinin kendisine iletildiğini aktararak, “Kendimi epey süratli bir formda librettist olarak işin ortasında buldum. daha sonrasındası gerçekten ağır bir tempo oldu bizim için” dedi.

85 YIL ORTADAN daha sonra BİRİNCİ

Her ay külliyede nizamlı olarak toplantılar yaptıklarını söz eden Rona,
“Tabii kolay bir yapıtla karşı karşıya değiliz. Elbet her eser biriciktir, yeganedir fakat bu yapıtın farklı özellikleri var. AKM’nin 13 yıl ortadan daha sonra tekrar açıldığı tarihi gecede sahnelenmek üzere bu eser sipariş edildi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan Beyefendi tarafınca. Bu fazlaca değerli. Zira 85 yıl ortadan daha sonra Türkiye tarihinde birinci sefer bir cumhurbaşkanı opera yapıtı sipariş etmiş oldu” diye konuştu.

Rona “Daha da ilginci bizim yapıtımızın konusu Harika Süleyman denilen Yasal Sultan Süleyman’ın baş mimarı yani ‘Ser mimaranı hassa’ olan Sinan’a bir sanat yapıtı, yani meşhur Süleymaniye mescidini sipariş etmesi. bu biçimde bir tevafuk kelam konusu. Gerçekten enteresan. Olağan biz bu noktadan itibaren çalışmaya başladık. Ben de Hasan Hoca üzere evvel çeşitli okumalar yaptım” dedi.

“YURT DIŞINDA DA İLGİ GÖRECEKTİR”

Rona, AKM’nin açılış gecesinin kıymeti kadar Türk Ulusal Operasına eser kazandırılmasının da hayli değerli olduğunun altını çizerek, “Sinan operasının yurt haricinde ilgi goreceğini düşünüyorum, zira bu büyük mimarı tanımak isteyeceklerdir” diye konuştu.

Yapıtta kronolojik detayları epey önemsemediğini vurgulayan Bertan Rona “örneğin finalde Yahya Kemal’in Süleymaniye’de Bayram Sabahı şiirini kullandım. Zira bizler bu coğrafyanın insanları olarak vakit dediğimiz şeyin yaratılmış bir şey olduğuna inanıyoruz. ötürüsıyla bu metinde kronoloji değil ontoloji değerli, yani tevhit kavramı bütün yapıtın temelinde yer alıyor. Hem yerde birebir vakitte zamanda birlik kelam konusu. Bizden bir mevzuyu, İslam muhitinden ve doğudan bir mevzuyu, Avrupa medeniyetinin tabirini en yüksek noktada bulduğu bir opera formuyla vermek üzere riskli bir ögesi barındırdığı için zorlandığımı itiraf edebilirim” dedi.

OPERANIN KONUSU

Opera, 1538’de Sinan’ın Prut Irmağı üzerine inşa ettiği köprüyle Yasal Sultan Süleyman’ın dikkatini çekmesini, daha sonrasında ortalarında gelişen dostluğu ve Sinan’ın birbirinden kıymetli yapıtlarının arkasındaki hikaye ve olayları anlatıyor. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği ‘Sinan’ operasında orkestrayı ise şef Gürer Aykal yönetecek.

Dünya prömiyeri 29 Ekim’de yapılacak eser, 30 Ekim’de sanatseverlerle buluşacak. İki perde olarak hazırlanan eser, bu iki temsilde 90 dakika kesintisiz olarak seyirciye sunulacak.

Alec Baldwin’in kazayla katil olduğu olayda ses kaydı ortaya çıktı