Sinema bileti satışlarına yeni düzenleme

Hatiram

New member
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Sinemalarının Kıymetlendirilmesi Ve Sınıflandırılmasına Ait Yol ve Temeller Hakkında Yönetmelikte değişiklik yaptı. Değişiklik bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

“Sinema salonu işletmecileri ya da sinema bileti satan öteki gerçek yahut hukuksal şahıslar indirimli bilet fiyatlandırmaları hariç olmak üzere sinema biletini içeren abonelik, promosyon, kampanya ve toplu satış faaliyetleri gerçekleştiremez. Üretimci yahut dağıtımcıdan yazılı onay almak kaydıyla Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda eğitim bakılırsan öğrenci kümelerine satılan biletler toplu satış, kampanya ve promosyon olarak kıymetlendirilmez. Bilet satış bedelini etkilemeyen, fiyatsız giriş hakkı sağlamayan üyelik kartı uygulamaları abonelik olarak değerlendirilmez” formundaki yönetmeliğin 16. Hususunun birinci fıkrası değişti. Daha evvel yalnızca Ulusal Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda tahsil bakılırsan öğrencilere tanınan istisnanın kapsamı genişletildi.

“Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda eğitim bakılırsan öğrenci kümelerine satılan biletler toplu satış, kampanya ve promosyon olarak değerlendirilmez” biçimindeki düzenleme “kamu kurum ve kuruluşları ile kamu hükmî şahısları tarafınca satın alınan” olarak güncellendi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)