‘tekrar nazaranmezsin’ dediler, ameliyatla düzgünleşti

Erdek

New member
İzmir’in Buca ilçesinde marketten dönerken tansiyon düşüklüğü sebebiyle bir anda yere yığılan ve bu sırada gözünü merdivene çarparak derin bir yara alan Hülya Dikgitmez’in sol gözünde görme kaybı oluştu. Acil olarak hastaneye kaldırılan Dikgitmez, çabucak ameliyata alındı. Operasyonun akabinde hastayı muayene eden göz hekimleri, hastaya ışığa hassaslığının kalmadığını belirterek, “Bu gözünle tekrar bakılırsamezsin” dedi. Taburcu olduktan daha sonra görme umuduyla araştırma yapan Dikgitmez, İzmir Özel Cet Sıhhat Hastanesinde nazaranvli Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Safiye Yılmaz’a başvurdu

IŞIK HASSASİYETİNİ TESPİT EDİP, AMELİYAT ÖNERDİ

Hastaya yaptığı muayene kararında hastada kuşkulu de olsa ışık hassasiyetinin olduğunu tespit edip, ameliyat önerdiğini anlatan Prof. Dr. Yılmaz, “Hasta bize geldiğinde 1 hafta olmuştu. Acil bir durum olduğundan en yakın hastaneye kaldırılmış ve orada gerekli tüm müdahaleler yapılmıştı. Hem göz kapağındaki hem gözün beyaz kısmındaki kesileri dikilmiş ancak çabucak sonrasındaki muayenelerinde hastaya ışık hissi olmadığı ve tekrar bakılırsameyeceği söylenmiş. Aslında bunu söylemek epey da büyük bir kusur değil. Zira hastada epey düşük ve kuşkulu bir ışık hissi vardı ve beğenilen ışık hissi bittiyse bizim için yapacak bir şey yok demektir. Hastaya da bu söylenmiş, ‘nazaranmezsiniz, bundan daha sonra yapacak bir şey yok’ denmiş. Bize geldiğinde hastanın muayenesinde ışık hissinin hayli kuşkulu olduğunu gözlemledik. Göz bebeğinin renk veren katmanı olan iris ve göz merceği büsbütün parçalanmış, gözün gerisinde yırtıklar vardı. Gözün hem ön hem art tarafı büsbütün kan doluydu. Ben hastaya, ‘Işık hissi var ise hala umut vardır ancak artta ne kadar hasar gördüğünü bilmiyorum’ dedim. Göz ardı ultrasonu yaptık ve bir kaç operasyon yapmak gereken büyük bir hasar olduğunu tespit ettik. Hastaya bilgi verdim ve ‘Bence yapmalıyız’ dedim. O da bana güvendi ve operasyonu gerçekleştirdik” dedi.

SONRAKİ GÜN GÖRÜYORDU

Prof. Dr. Yılmaz, sonrasındasındaki süreci ise şu biçimde anlattı: “Hastaya geçirdiği operasyonlar sebebiyle dinlenmesi için biraz müddet verdim ve ondan sonrasında ameliyata geldi. Gözbebeğini oluşturacağımız özel merceğin yüksek bir maliyeti var. Mercek takmak değerli, zira onunla bakılırsacek lakin iris kozmetik bir durum. Hastanın sonucuyla yalnızca mercek takalım dedik. Öncelikle mercek taktım, daha sonra baktım ki kenarda küçücük göz bebeği modülleri kalmış, onları aldım, yarım bir göz bebeği oluşturabildim. Akabinde bütün kanı temizledim, retina katmanındaki yırtıkları lazerledim, dekolmanı tamir ettim. Hastanın yapılan ameliyatlar daha sonrası retinası ve görme sonu sağlıklı idi, fazlaca sevindim. Hasta sonraki gün geldiğinde görüyordu.”

KAYNAK: İHA