Türk sinemasının hayli yüzlü oyuncusu Fikret Hakan anılıyor

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Edebiyat öğretmeni babası Gaffar ve başhemşire annesi Belkıs çiftinin çocuğu olarak Balıkesir’de 23 Nisan 1934’te dünyaya gelen Hakan’ın çocukluğu, babasının bakılırsavi niçiniyle farklı kentlerde geçti. Asıl ismi Bumin Gaffar Çıtanak olan sanatkarın altyapısını, Anadolu’daki sinemalarda gördüğü sinemalar oluştururken, epey uygun bir izleyici oldu.

TİYATROYU ORTAOKULDA KEŞFETTİ

Ortaokul çağlarındayken İstanbul’a geldiklerinde tiyatroyu keşfeden ve mahalledeki arkadaşlarıyla gitmeye başladığı tiyatrodan da fazlaca etkilenen Hakan, öbür yandan düşkün olduğu edebiyat alanında da eserler vermeye başladı.

VARLIKLI BİR KİTAPLIĞI VARDI

Çok yeterli Rusça bilen babasının yaptığı çeviri kitaplarıyla bir arada güçlü bir kitaplığa sahip olan Fikret Hakan için küçük yaşlardan itibaren okumak ve yazmak onun ömrünün ayrılmaz bir modülü haline geldi.

LİSEDE GAZETECİLİĞE BAŞLADI

Taksim Atatürk Lisesi’nde okurken İstanbul Ekspress’te gazeteciliğe başlayan sanatçı, birtakım edebiyat mecmualarında kıssalarını okuyucuyla buluşturdu.

ÜÇ GÜVERCİN OPERETİ İLE SAHNEYE ADIM ATTI

Hakan, oyunculuk ömrüne 1950’de Ses Tiyatrosu’nda Üç Güvercin Opereti’yle sahneye çıkarak başladı ve çabucak sonrasında sinemaya yöneldi.

BİRİNCİ SİNEMASI: KÖPRÜALTI ÇOCUKLARI

Birinci sefer Köprüaltı Çocukları sinemasında rol alan oyuncu, akabinde Beyaz Mendil, Gelinin Muradı ve Dokuz Dağın Efesi sinemalarında sinemaseverlerin karşısına çıktı.

YÜZLERCE SİNEMA SİNEMASINDA OYNADI

Ünlü oyuncu, Ses Tiyatrosu, Çığır Sahne, Cep Tiyatrosu, Küçük Sahne, Oraloğlu Saat 6 Tiyatrosu, kurucusu olduğu Sahne 8 ve Fikret Hakan tiyatrosu üzere topluluklarda da rol aldı.

Mesleği boyunca yüzlerce sinema sineması ve onlarca dizide oynayan, 1970’lerde senarist, direktör ve üretimci olarak dalda yer alan Hakan, Üç Arkadaş ve “Keşanlı Ali Destanı’yla büyük bir üne kavuştu.

Sanatçı ayrıyeten 1970-1975’te Cemo / Dedikleri Gerçek İmiş, Dostun Gülü / Löberde, Aşk Uğultusu / Sancı plaklarını yaptı.

Hakan, gazino performansları ve sunuculuk tecrübesinin akabinde, Yeşilçam’ın külfetli periyotlarında Marmaris’e taşınarak, 1980’lere kadar burada hayatını sürdürdü.

DEVLET SANATKARI UNVANI ALDI

ondan sonrasında bir daha sinemaya dönen ve 1998’de Devlet Sanatkarı unvanını alan Fikret Hakan, Tellak Ali ve Hamal’ın Uşakları isimli hikaye kitaplarının yanı sıra İnce Müzikli Otobüsler ve İmbikçi Duvar isimli iki şiir kitabına imza attı.

Fikret Hakan, 1914’ten 1996’ya kadar geçen süreçte yıl yıl öne çıkan oyuncuları, direktörleri, sinemaları, olayları aktardığı, özel fotoğraflar ve afişlerle desteklenen Türk Sinema Tarihi isimli yapıtıyla Türk sinema izleyicisine unutulmaz bir arşiv sundu.

Tarık Buğra’nın birebir isimli kitabından uyarlanan, Yücel Çakmaklı’nın yönettiği TRT imali Küçük Ağa dizisinde Çolak Salih karakteriyle unutulmaz ortasına giren Hakan, sinemanın şimdi bütün periyotlarında sinema yapmaya devam etti ve Lütfi Akad, Metin Erksan, Atıf Yılmaz ile Memduh Ün üzere usta isimlerle çalıştı.

HER ROLÜ HAKKINI VEREREK CANLANDIRDI

Bir yandan yumuşak gülüşü, bir yandan sert bakışları ve her hale bürünen yüzüyle her sinemasına başka imza atan sanatçı, salon adamı, köy delikanlısı, personel, işveren, polis, dolandırıcı, yeterli, makûs ayrımı yapmadan her rolü hakkını vererek canlandırdı.

Çoklukla birebir yüz ve hususları perdede görmek isteyen seyirci ve bu talebi dikkate alan üretimciler başlangıçta Hakan’ın bu sıradışı oyunculuk anlayışını yadırgasa da o canlandırdığı karakterlerle takdir toplamayı sürdürdü.

Hakan, verdiği bir röportajda genç sinemacılara tavsiyelerde bulunarak, “Dedikodu tutumu içerisine girmeksizin her oyuncu ya da direktör namzedi mutlak suretle meraklı olmak zorundadır. Merakını kaybeden bir beşerden hiç bir şey bekleyemezsin. Hele biz alaylılar için, merak etmeden bir yere varamazsın” sözlerini kullanmıştı.

Birebir röportajda evrak toplama merakından bahseden Hakan, “1952’de sinemaya girmeye başladığım vakit, bu biçimdeki yapımcıların kapılarını aşındırıp doküman topladım, karolarını yazdım. Arşivcilik… Baktım kimsenin yaptığı yok, bu biçimdece yaklaşık 55 sene büyük bir arşive sahip oldum.” açıklamasını yapmıştı.

KANSERE YENİK DÜŞTÜ

Ünlü sanatçı, 11 Temmuz 2017’de bir müddetdir akciğer kanseri tedavisi gördüğü Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 83 yaşındayken hayatını kaybetti.

Toplamda 4 evlilik yapan Hakan’ın cenazesi, Levent Mescidi’nde ikindi vakti kılınan namazın akabinde Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi.

ALDIĞI MÜKAFATLAR

Hakan, 1965’te Keşanlı Ali Destanı’yla Antalya Sinema Şenliği’nde ve İzmir Enternasyonal Fuarı 1. Sinema Şenliği’nde En Âlâ Erkek Oyuncu Mükafatı, 1968’de “Ölüm Tarlası”yla Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği’nde En Yeterli Erkek Oyuncu Mükafatı, 1971’de Hasret’Le Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği’nde En Yeterli Erkek Oyuncu Mükafatı, 1993’te Yalancı’yla 30. Antalya Sinema Şenliği’nde En Yeterli Yardımcı Erkek Oyuncu Mükafatı, 1997’de 34. Antalya Sinema Şenliği’nde Hayat Uzunluğu Onur Mükafatı ve 2012’de Manisiz Ömür Vakfı tarafınca verilen Hayat Uzunluğu Meslek ve Onur Ödülü’nün sahibi oldu.

DİREKTÖR OLDUĞU SİNEMA SİNEMALARI

Fikret Hakan, 1971’de Sürgünden Geliyorum, 1973’te Cennetin Kapısı, 1975’te En Büyük İşveren, 1976’da ise Sürgün ve Hamal sinemalarının direktörlüğünü yaptı. Hakan ayrıyeten Hamal haricindeki bu sinemaların senaryolarını da kaleme aldı.

ROL ALDIĞI PROJELER

Birleşen Gönüller, Bir vakit içinder Osmanlı Kıyam, Sır Kanunu Gümüş Lale Burası Osmanlı 1711, Meyyit Yaprak Vuruşu, Unutulmaz, Kartallar Yüksek Uçar, Dün Gece Bir Düş Gördüm, Kurşun Yarası, Baba, Ekmek, bayanın Çiftliği, Gülbeyaz, Gün Doğmadan, Küçük Ağa, Beni bu biçimde Sev, Pembe İncili Kaftan, En Büyük İşveren, Pir Sultan Abdal, Cennetin Kapısı, Sürgünden Geliyorum, Yemen’de Bir Avuç Türk, Paralı Askerler, Target: Harry, Nuh’un Gemisi, Korkusuzlar, Keşanlı Ali Destanı, Zoraki Milyoner, Kardeş Üzereydiler, Yılanların Öcü, Hatırla Sevgilim, Karacaoğlan, Beyaz Cehennem / Cingöz Recai, Köprüaltı Çocukları.