Ünlü türkücü Musa Eroğlu’nun eşi Fatma Eroğlu hayatını kaybetti

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Musa Eroğlu’nun eşi Fatma Eroğlu, bir müddetdir İstanbul’da, yaşlılığa bağlı hastalıkları niçiniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını yitirdi. 72 yaşında hayata gözlerini yuman Fatma Eroğlu’nun cenazesi, yarın memleketi Mersin’in Mut ilçesinde toprağa verilecek.

MUSA EROĞLU KİMDİR?

Türk halk müziğini kuvvetli sesi Musa Eroğlu 1944 yılında Mersin’in Mut ilçesinin Kumaçukuru köyünde doğdu.

Alevî Tahtacı Türkmenleri’ndendir. Ortaokulu yarım bıraktı. Mut Halkevi’nde halk oyunları oynadı. 1965’te TRT Ankara Radyosu’nda imtihana girdi ama kazanamadı. 1967’de “İkimiz Toprağa Girelim Elif” isimli birinci plağını çıkardı. Piyasada görünmeye başlaması 1970-71 senelerına denk gelmektedir.

O senelerda bir daha radyoda tar, kemane, koltuk davulu, bağlama, divan sazı çalgılarıyla imtihana girdi ve imtihanı kazandı. 1970’li yılların sonlarına yanlışsız müzik direktörlüğü de yaptı.

UNUTURSUN MİHRİBANIM VE MİHRİBAN TÜRKÜLERİYLE EFSANE OLDU

1980’e radyoda kadar mahalli sanatçı olarak çalıştı. Arif Sağ ve Muhlis Akarsu ile birlikte başladığı, çabucak sonrasında Yavuz Top’un da iştiraki ile genişleyen “Muhabbet” seri albüm çalışmaları, 1980 daha sonrasında Türk halk müziğinin geniş kitlelere yayılmasında değerli katkı sağlamıştır. Kelamlarını Abdürrahim Karakoç’un yazdığı “Unutursun Mihriban’ım” ve “Mihriban” türkülerini seslendirdi. Karacaoğlan’ın şiirlerini besteledi.

1998’de Kültür Bakanlığı tarafınca verilen Devlet Sanatkarı unvanını alan Eroğlu, müzik çalışmalarına devam etmekte ve Kültür Bakanlığı’nda Halk Kültürleri ve Oyunları konusunda uzman ve araştırmacı olarak nazaranv yapmaktadır. Kendi ismini taşıyan müzik okulunda 1982’den bu yana 5 binden çok öğrenci eğitim almıştır.

1966’da evlendiği eşi Fatma Eroğlu’ndan ikisi kız, biri erkek üç çocuğu vardır.

“100 BİN AĞAÇLIK ORMAN YAPTI”

Mersin’in Mut ilçesinde kiraladığı 900 dönümlük toprakta kendi ismini taşıyan 100 bin ağaçlık bir ormanı bulunmaktadır. 2009 yılında yaptığı bir röportajında ” 1960’larda buralar daima ormanlıktı, sonrasındasında orman ve ağaç tipleri yok oldu. Gelip geçerken daima bakardım. Çocukluğumdan beri bu alanda gözüm vardı. Bir gün kiralayıp ağaçlandırmaya karar verdim.

1999’da müracaat ettim, 2000’de teslim ettiler. daha sonrasında başladım çalışmaya. Orman Bir çok büyük, 900 dönüm. Bir kısmı kayalık, ağaç dikilebilecek yer 500-600 dönüm kadar. Dört çeşit ağaç diktim: Kavak, kızılçam, sedir, meşe. Meşenin bu bölgede doğal bir bitki örtüsü var. daha sonra da ‘tömbek’ dediğimiz dikenli ardıç ve doğal ardıçlarla süslendi alan. Bu orman için tam dokuz yıldır çalışıyorum, birtakım ağaçlar kocaman oldu, bir kısmı boyumu geçti.” formunda ormanından bahsetmişti.