Üst çene kanseri tanısı kondu, şifayı Ankara’da buldu

Erdek

New member
Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavisi tamamlanan Şimşek, “Bu hastalığın belirtisi şöylekiydi, otomobil kullanırken sol tarafa bakamıyordum. Sol gözümü sağ, sol, üst, aşağı yapmam imkansızdı. Zira şu biçimde söyleyeyim, sola baktığım vakit otomobil kullanırken soldan gelen var mı diye bakılırsamiyordum. gözlerimde tutulma oluyordu. Gözüm şişti. gözümde bulanıklık olmaya başladı. Ortadan belirli bir vakit geçti. Ağrılar daha da çoğalmaya başladı. Konya’da birkaç hastaneye gittim. EMR çektiler, bu hastalık karşımıza çıktı” diye konuştu.

Her vakit Allah’ın müsaadesiyle bundan kurtulacağıma inandım

Çok ağır hisler yaşadığını kaydeden Orhan Şimşek; ” Birinci duyduğumda alışılmış ister istemez insan üzülüyor. Fakat bir daha de Allah’tandır dedik. O denli başa taktığım bir şey olmadı. Elhamdülillah inançlıyız. Çok Şükür. Vay ben yıkıldım, vay ben bittim. Üzere o denli bir hissim olmadı. Her vakit Allahın müsaadesiyle bundan kurtulacağıma inandım” halinde konuştu.

Bizim yapacağımız iş değil dediler

Orhan Şimşek kelamlarını şu biçimde sürdürdü: ”Konya’da birkaç hastaneye gittim. Bizim yapacağımız iş değil dediler. Bize Ankara’yı tavsiye ettiler. Ankara’ya geldim. Murat Hocanın sebebiyle Aydın Hocaya geldim. O denli tanıştık. Aydın hocayı epey sevdim. Öz abim üzere gördüm. Allah burayı nasip etti. Aydın hocanın tavsiyesi ile biraz kemoterapi aldım. Kemoterapi aldıktan daha sonra olağan saçım döküldü, sakalım döküldü, bıyık- kaş falan döküldü. Lakin gözümdeki ağrı gitti. Sonara görmemezlik, sağa sola bakamamazlık elhamdülillah onlar da gitti. Biraz ufalma oldu. Aydın Hocamız baktı. Ameliyata hazırsın evladım dedi. Allah razı olsun. hayatıma geri döndüm. Kendisinden Allah razı olsun.”

Tümörün büsbütün çıkartılması operasyonunu muvaffakiyetle yaptık

Hastanın tedavi sürecine değinen Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Aydın Acar, ”Bu hastamız Konya’dan Üst Çene Kanseri sebebiyle kliniğimize başvurdu. Ameliyat öncesi devirde hastanın kanser ilerlemesi yaygındı. Göz ve baş tabanına ilerlemekteydi. Bunun üzerine biz hastamıza ameliyat öncesi kemoterapi şeması uyguladık. Yaklaşık bir ay evvel kemoterapisi bitti ve daha sonrasında ameliyatını planladık. Bu gün ameliyatımızda üst çene kanseri sebebiyle tümörün büsbütün çıkartılması operasyonunu muvaffakiyetle yaptık. Ameliyatımız bitti. Postop birinci gün ağır bakımda tutacağız. Klinik takibimizden daha sonra hastamızı meskenine sağ salim meskenine göndereceğiz inşallah” sözlerini kullandı.

Ameliyatıyla birlikte gözünü koruduk

Hastanın kazanımları hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Aydın Acar; ” Kanserden kurtulmuş olacak, İnsan ömrü için görmesi hayli kıymetli. Ameliyatıyla birlikte gözünü koruduk. daha sonrasında da takibimizde olacak” açıklamalarında bulundu.
Ameliyat ederek sıhhatine kavuşturduğu hasta üzerinden tüm kanser hastaları için genel bir kıymetlendirme yapan Prof. Dr. Aydın Acar, ”Bu tip Hastalarımız hayli fazla yaygın değil lakin kanser hastalarımız var maalesef. Bilhassa kanser hastalarımız bu pandemi sürecinde kesinlikle denetim ve takipte olmaları kıymet arz etmektedir. Aksi taktirde kanserler daha da ilerleyebilir ve cerrahi sonları geçebilirler” dedi. Üst çene kanserini ve belirtilerine değinen Prof. Dr. Acar, ”Bu hastalarda bilhassa tek taraflı burun tıkanıklığı, burunda kanama, yüzde şişlikler olabilir. Daha ileri devirlerde de görme sorunları yahut gözünde hal bozuklukları, ya da daha ilerde uzunluğunda kitle halinde ile karşımıza çıkabilmektedirler” değerlendirmesinde bulundu.

Bu tip kanser hastalarımızın 5 yıl denetimimizde olması lazım

Ameliyat daha sonrasını da pahalandıran Prof. Dr Aydın Acar, ”Bu hasta aslına bakarsanız bir hafta 10 günlük bizim takibimizde olacak. Ameliyat daha sonrası ne yapacağını ne edeceğini biz söyleyeceğiz. daha sonrasında bilhassa sigara içmeyecek. Alkolden uzak duracak ve bizim takibimizde olacak. Bu tip kanser hastalarımız olağan ömürlerine devam edecek ancak yaklaşık 5 yıl bizim denetimimizde olması gerekecek. Hastalığın fazlaca sebepleri olabilir. Bilhassa sigara, alkol, ışınıma maruziyet, yahut genetik ailesel olabilir. kimi vakit de hiçbir niçini olmadan Kendini gösterebilir” halinde konuştu.

Tedavi olmak yeterliymiş, ilerletmemek lazım

Ameliyat daha sonrası tam sıhhatine kavuşan hasta Orhan Şimşek “Elhamdülillah hayli şükür. Başarılı bir ameliyat geçirdik. Aydın hocamla görüştüğümüz üzere şükür ameliyatta bir düşünce çıkmadı. Allah kendisinden razı olsun. Uygun bir ameliyat oldu. Çok Yeterlim, düzgün hissediyorum kendimi. Tabi bir hadisi şerif var. ‘İhtiyarlık gelmeden gençliğin, hastalık gelmeden sıhhatin değeri bilinmezmiş’ Natürel artık sıhhatimize daha fazlaca dikkat ediyoruz. Daha hayli değer biliyoruz. Tedavi olmak uygunmuş, İlerletmemek lazım” dedi.

Kanser hastalarının tabibini sahiden araştırması lazım

Kendisi üzere Kanser hastalarına tavsiyelerde de bulunan Orhan Şimşek şunları kaydetti: ”Kanser hastalarının şöyleki bir şey yapması lazım. Tabibini nitekim araştırıp bulmaları lazım. . örneğin biz hayli araştırdık. Aydın hocamızı bize tavsiye ettiler. İşte Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesine geldik ve gördük. Hakikaten anlattıkları üzere bir insan. Hastane olarak ta epey güzel. Çok şad kaldık. Ameliyatımızda uygun geçti. İnşallah daha güzel sonuçlar bekliyoruz. Allahın müsaadesiyle kurtuldum diye düşünüyorum. Hocam da o denli diyor aslına bakarsan. İnşallah daha âlâ olacağım.” dedi.

KAYNAK: İHA