Uzmanlar uyardı: Çocukların okula geç kalma ve ödev telaşı diş çürütüyor!

Erdek

New member
Okulların açılmasıyla çocukların ağız ve diş bakımlarında değişiklikler olduğunu açıklayan uzmanlar, ağız ve diş bakımının aksatıldığını ve çocukların birçoklarında çürüklerin baş gösterdiğini belirtti. Ailelere ikazda bulunurken, çocukların bakımlarının denetim edilmesinin sıhhatleri için kıymetli olduğu açıklandı.

Yeni eğitim ve öğretim yılıyla çocuklar okula başladı. bu vakitte geç uyanmaya ve geç yatmaya alışık öğrenciler, okula geç kalıyor, ya da ödev telaşından şahsi bakımını yapmaktan kaçınıyor. Uzmanlar, çocukların ağız ve diş sıhhatinin ehemmiyetine değinirken, çocukların bu ödev ve okul telaşında bakımlarına itina göstermediğini belirtti. çok fazla çürük sorunuyla karşılaşan dişçiler, diş fırçalama alışkanlığının sekteye uğramasının sonuçlarının can acıtıcı olduğunun da altını çizdi.

OKUL TELAŞI DİŞ ÇÜRÜTÜYOR

Ailelerin çabucak hemen daha eğitim ve öğretim yılının başında önlem alması gerektiğini açıklayan uzmanlar, bu bir alışkanlık haline gelene kadar ağız bakımlarının denetim edilmesi gerektiğini belirtti. Bu süreçte çok hassas olan süt dişleri, daha çıkmaya başlamadan, çürümesinde dolgu süreçlerinin uygulandığını, sür dişi çıkmış çocuklarda ise yoğunluklu kanal tedavisi kullanıldığını tabir etti.

ÖĞRETMEN VE OKULLARDA UYARMALI!

Uzmanlar, bilhassa sabah geceden kalma bakterilerin ortadan kalkması için fırçalanması gerektiğini, yatmadan evvel gün uzunluğu ağızda kalan bakterilerden kurtulmak için fırçalanmasının mecburî olduğunu söz ederken, şayet okulda hijyen sorunu yoksa okulda da fırçalanmasını önerdi. Şayet ki hijyen olarak zahmet bulunmaktaysa kesinlikle gargara yapmasını öneren uzmanlar, öğretmenlerin de bu hususta bilgilendirici olmasını talep ettiğini belirtti.

DİŞ ÖMÜRLÜKTÜR

Ayrıca Diş Doktorları Birliği, dişlerin daha sağlıklı ve bakımlı olmasının bedene giren her yiyeceği etkilediğini lisana getirirken, rutin denetimlerinin aksatılmaması gerektiğinin de altını çizdi. Pandemi daha sonrası rutin denetimlerin azaldığını belirten uzmanlar, diş sorunlarının artışta olduğunu ve şimdi her gelen çocuğun son raddede geldiğini söz etti. Dişlerin bir ömür uzunluğu bedende kaldığı açıklanırken, en değerli ve dikkat edilmesi gereken yerlerden biri olduğunu belirtildi.