‘Vatansız Ahmet’in ömrü sinema oldu: Qet

Hatiram

New member
DİYARBAKIR – İçişleri Bakanlığı tarafınca askerden firar ettiği sebebi öne sürülerek 1994 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılan ve Diyarbakır Vilayet Göç Yönetimi tarafınca verilen “Vatansız” dokümanıyla yaşayan 56 yaşındaki Ahmet Önder’in hayatı sinema oldu. Direktörlüğünü Fuat Bulut’un yaptığı “Qet” (Hiç) isimli kısa sinemaya, Avrupa Birliği Sivil Düşün ile Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri takviye verdi.

DİYARBAKIR’DA ÖZEL GALA YAPILDI

15 dakikalık belgesel sinema için Diyarbakır’da özel gala yapıldı. Sur’da bir otelde gerçekleşen tanıtım galasına, HDP Milletvekili Garo Paylan, yerlerine kayyım atanan Bismil Belediyesi Eş Lideri Orhan Ayaz ve Gülşen Özer’in yanı sıra epeyce sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Açılış konuşmasını yapan direktör Fuat Bulut, sineması bir toplumsal sorumluluk projesi olarak gördüğünü söz ederek, “Qet ismini verdiğimiz sinemada Diyarbakır’da doğmuş, Diyarbakır’da büyümüş, Diyarbakır’da evlenmiş, bu memlekette evlatları doğmuş bir babanın trajik kıssası var” dedi.

“Arzumuz, bu sinema ile Ahmet Önder’in 28 yıllık gayretine bir katkı sunmak, duyulmayan çığlığına bir ses katmaktır” diyen Bulut, sinemanın imal basamağında hassaslık gösteren Sivil Toplum Örgütlerine ve Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı’na teşekkür etti.

ÖNDER: BANA ÖZGÜRLÜĞÜMÜ GERİ VERSİNLER

Film göskavramının akabinde konuşan Ahmet Başkan, 1986 yılında çabucak hemen 20 yaşındayken askere gittiğini, gebe eşinin ortada kalması niçiniyle 6 günlük asker iken birliğinden firar ettiğini söylemiş oldu.

O tarihten daha sonra kimliğinin elinden alındığını tabir eden Lider, “hiç bir işe giremiyorum, hiç bir toplumsal teminatım yok ve hiç bir haktan yararlanamıyorum. Bir oğlum cezaevinde, görüşüne dahi gidemiyorum. Varlığım, yokluğum aşikâr değil. Benim problemime bir deva bulunsun. Kimliğimi istiyorum, özgürlüğümü istiyorum” dedi.

19 ÜLKEDE YARIŞIYOR

12-15 Ekim tarihlerinde yapılacak Milletlerarası Diyarbakır Kısa Sinema Festivali’nde finalist olan sinema, beraberinde finalist olduğu 12. Berlin Kürt Sinema Festivali’nde 13-19 Ekim’de gösterilecek. Sinemanın imalcisi olan Şerife Deniz Bulut, Qet sinemasının 19 ülkede 19 farklı şenlikte yarıştığı bilgisini verdi. (DUVAR)