23’üncü İzmir Memleketler arası Kısa Sinema Şenliği’nde mükafatlar sahiplerini buldu

Hatiram

New member
Bu yıl 14-20 Kasım tarihleri içinde gerçekleştirilen İzmir Kısa Sinema Şenliği, gerçekleştirilen ödül merasimi ile bitmiş oldu. İzQ İnovasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen merasime İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İzmir Kısa Sinema Şenliği Yöneticisi Yusuf Hürmet, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Barış Karcı, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, heyet üyeleri, sanatkarlar, direktörler ve sanatseverler katıldı.

Törende konuşan Tunç Soyer İzmir’in teşebbüsçüler kenti olduğunu söz ederek, “Tarih boyunca bu biçimdeydi. Bugün de o denli. Kentimizin teşebbüsçü ruhunu ve insanlarını gelecekte fazlaca daha ileri bir noktaya taşımakta kararlıyız. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 23. Memleketler arası İzmir Kısa Sinema Festivali’nin bir destekçisi olması bu niçinle bana büyük gurur veriyor. Biliyorum ki bu şenlik İzmir’in teşebbüsçü insanlarının en değerli başarılarından biri. 23 yıl! Lisana kolay. Çeyrek asırdır İzmir’de bu şenlik tam profesyonel bir anlayış ancak hem de istekli bir ruhla tüm zorluklara karşın devam ediyor. Türkiye’nin tek Oscar Qualification sertifikasına sahip olan şenliğimiz, İzmir girişimciliğinin gurur deposudur” dedi.

Soyer kelamlarına şu biçimde devam etti: “8 bin 500 yıllık tarihi boyunca İzmir, dünyanın en coşkulu sanat üretim yerlerinden biri olmuş. Bu coşkuyu bir kez daha büyütmek için sinema bölümünün epey özel bir pozisyonu var. Tüm gayemiz İzmir’i sinemanın kalbinin attığı kıymetli kentlerden biri haline getirmek. Çeyrek asra yakın müddettir kesintisiz düzenlenen Milletlerarası İzmir Kısa Sinema Şenliği, hiç elbet bizi bu amaca hakikat taşıyan çalışmaların en başında yer alıyor. İzmir Sinema Ofisi’ni de tıpkı hedefle kurduk. Bugün, 23. Memleketler arası İzmir Kısa Sinema Şenliği Akdeniz’in ahenk külçeşidinin eşsiz bir yapıtı olarak tarihteki yerini alıyor. Ve biliyorum ki bu yalnızca bir kapanış değil. Bu akşam beraberinde yepisyeni sanatsal üretimlerin başlangıcı olacak. Ahenk ortasında bir ömür için İzmir’den dünyaya ilham verecek.”

10 farklı kategoride 22 mükafatın dağıtıldığı “Altın Kedi” Ödül Töreni’nde İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Ulusal Kurmaca” kategorisinde “Ben Tek, Siz Hepiniz” sinemasının yapımcılarına mükafatını takdim etti.

Ödül kazanan isimler ve üretimler şu biçimde:

Uluslararası Kurmaca Kategori En Uygun 3. Sinema:
Deer, Direktör: Haydi Babaeifar
Uluslararası Kurmaca Kategori En Yeterli 2. Sinema: Warsha, Direktör: Dania Bdeir
Uluslararası Kurmaca Kategori En Yeterli 1. Sinema: Brutalia, Direktör: Manolis Mavris
Ulusal Deher neysel Kategori En Âlâ Sinema: Larva, Direktör: Volkan Güney Eker
Ulusal Belgesel Kategori En Yeterli Sinema: Suriyeli Kozmonot, Direktör: Charles Buyruk Richards
Ulusal Animasyon Kategori En Yeterli Sinema: Oyun, Direktör: Lider Menken
Ulusal Kurmaca Kategori En Uygun Kurgu: Ben Tek Siz Hepiniz, Buğra Dedeoğlu
Ulusal Kurmaca Kategori En Âlâ Oyuncu: Rutubet, Mücahit Koçak
Ulusal Kurmaca Kategori En Âlâ Sanat Direktörü: Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada, Onur Sekmen
Ulusal Kurmaca Kategori En Uygun İmaj: bir arada Yalnız, Barış Aygen
Ulusal Kurmaca Kategori En Yeterli 3. Sinema: Adres, direktör: Aram Dildar
Ulusal Kurmaca Kategori En Düzgün 2. Sinema: birlikte Yalnız, direktör: Kasım Ördek
Ulusal Kurmaca Kategori En Güzel Direktör: Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada, Özgürcan Uzunyaşa
Migros Gençlik Mükafatı: Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada, Özgürcan Uzunyaşa
İzmir Works İzmir Pitching: Çetin’in Olağan Öyküsü, direktör: Elçin Engin
İzmir Works Belgesel Pitching: Affet Bizi – Enes Yıldız
İzmir Works Post Yapım Mükafatı: Cennetsiz – Merve Bozcu
İzmir Works Witchcraft Films İmal Takviyesi Mükafatı: Merhaba Anne Benim Lou Lou
Başka Sinema Dağıtım Mükafatı: Ben Tek Siz Hepiniz, birlikte Yalnız, Bahçeler Put Kesildi, Gece Babamızı Ararken, Seçim, Cehennem Boş Tüm Şeytanlar Burada
Ulusal Kurmaca Kategori En Düzgün Sinema: Ben Tek Siz Hepiniz, Direktör: Barış Kefeli, Nükhet Taneri Film

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)