27’nci Gezici Şenlik seyahatine Kastamonu’da devam edecek

Hatiram

New member
Ankara Sinema Derneği tarafınca düzenlenen 27’nci Gezici Şenlik, 2 Aralık’ta Ankara’dan başladığı seyahatinin ikinci durağı Sinop’a veda etti. Şenlik, bugün seyahatinin son durağı Kastamonu’da izleyicilerle buluşmaya başlayacak.

27’nci Gezici Festival’in Sinop Durağı, Sinop Belediyesi’nin dayanağıyla 9 Aralık’ta Halk Eğitim Merkezi’nde ABD Büyükelçiliği katkılarıyla hazırlanan Özgür Tabir kısmı sinemalarından Martin Ritt direktörlüğündeki “Paravan” (The Front) ve Belmin Söylemez imzalı “Ayna Ayna” sinemalarının gösterimiyle başladı. Şenliğin açılış gecesi Sinop Belediye Lideri Barış Ayhan ve Amerika Büyükelçiliği Kamu Diplomasisi Ataşesi Aryani Manning’in iştirakiyle gerçekleşti.

Sinop’taki gösterimler ikinci gününde Çiğdem Sezgin’in “Suna”, İrlandalı Colm Bairéad’ın “Sessiz Kız” (The Quiet Girl), Selcen Ergun’un “Kar ve Ayı” ve Emin Alper’in “Kurak Günler” sinemaları ile devam etti. Emin Alper’in yönettiği dünya birinci gösterimini Cannes Sinema Festivali’nde yapan ulusal ve memleketler arası şenliklerde ödüllere layık görülen “Kurak Günler” sinemasının gösterimi Sinopluların ilgisiyle gerçekleşti. Emin Alper izleyicilere gönderdiği görüntü iletide, “Maalesef bu akşam sizinle bir arada olamıyorum. Dün itibariyle Türkiye genelinde sinema vizyona girdi. Çok önemli bir yoğunluk var. O yüzden sizlerin huzuruna çıkamadım. Umarım sineması beğenirsiniz. Geldiğiniz için teşekkürler” dedi.

.

FESTİVALİN SİNOP’TAKİ SON GÜNÜNDE ‘KABAHAT’ VE ‘KARANLIK GECE’ GÖSTERİLDİ

27’nci Gezici Fesival, Sinop’taki son gününe Rodrigo Sorogoyen imzalı “Canavarlar” (The Beasts) ile başladı. Ümran Safter imzalı “Kabahat” ve Özcan Alper’in yönettiği “Karanlık Gece” gösterimleri daha sonrası sinemaların direktörleri izleyicilerin sorularını yanıtladı.

Gezici Festival’in kendisi için farklı bir kıymeti olduğu belirten Özcan Alper, “Artvin’de bir sinema vardı, sandalyeleri ahşap, 70’lerden kalma bir sinemaydı ve kapalıydı. Biz o sinemada Gezici Şenlik niçiniyle gala yaptık. Sinema çektiğim kentte sinema yoktu lakin Gezici Şenlik yardımıyla biz Artvin’de bir gala yapma bahtı elde etmiştik. O sinema restore edilip hoş bir sinemaya dönüştü. Gezici Festival’in aslında Sinop’ta ya da Kastamonu’da yaptığı şey epey kıymetli bence. Zira Türkiye’de kamusal alanda sanat, sinema yok olmak üzere. Ben de hem Gezici Festival’e birebir vakitte buna vesile olan Sinop Belediyesi’ne ve salonları dolduran sizlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

.

27’nci Gezici Şenlik, Sinop’a Baba Zula’nın canlı müzikleriyle eşlik ettiği 1921 imali Frances Marion imzalı sessiz sinema “Eli Kulağında” (Just Around The Corner) gösterimi ile veda etti.

KASTAMONU GÖSTERİMLERİ BAŞLADI

Festival, bugün son durağı Kastamonu’da izleyicilerle buluşacak. Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda İrtibat Fakültesi Medya ve İrtibat Topluluğu’nun konut sahipliğinde gerçekleşecek gösterimler 14 Aralık’ta sona erecek.