33’üncü Ankara Sinema Şenliği başladı

Hatiram

New member
Dünya Kitle Bağlantısı Araştırma Vakfı’nın düzenlediği 33’üncü Ankara Sinema Şenliği, dün gece MEB Şura Salonu’nda düzenlenen Açılış Merasimi ile başladı. Sunuculuğunu Ünsal Ünlü’nün yaptığı açılış merasiminde Onur Mükafatları ve Vakıf Özel Mükafatları de sahiplerine verildi.

Festival programının tanıtıldığı açılış gecesinde Aziz Nesin Emek Mükafatı, müellif, müzisyen, senarist, direktör Zülfü Livaneli’ye, Sanat Çınarı Mükafatı orkestra şefi Rengim Gökmen’e, Kitle Bağlantı Mükafatı ise tercüman, sinema müellifi, gazeteci, muharrir Sevin Okyay’a Dünya Kitle İrtibatı Araştırma Vakfı İdare Şurası Üyeleri tarafınca takdim edildi.

.

Aziz Nesin Emek Ödülü’nü İrfan Demirkol’dan alan Zülfü Livaneli şöyleki konuştu: “Çok memnunum, fazlaca değerli bir iş yapıyorsunuz, emek verenlere ve herkese fazlaca teşekkür ediyorum. Ankara kültürün başşehri hakikaten. Biz burada yetiştik, bütün oyunları burada gördük, kitaplarımızı burada okuduk, sinemalarımızı burada gördük ve Ankara’dan yetişen beşerler Türkiye’nin kültür hayatında epey değerli yer tuttular. Zira 100 yıl evvel buradan bir başkan cepheye gitti, ülkenin varlık yokluk savaşında, işgal edilmiş bir ülkenin büyük taarruzunun gecesinde çadırda roman okudu. Sabaha karşı 5.30’da başlayacak taarruz öncesi Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanını okuyan bir başkan Atatürk. Ve ne diyor; ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli kültürdür,’ sahiden epey yanlışsız söylemiş. Zira bizim kültürle olan bağımız, bizlerin yaşattığı, sizlerin yaşattığı bu kültür bizi ayakta tutan şeydir. Tahminen de ele geçirilemeyen son kalemizdir, tek kalemizdir O yüzden yaşasın kültür işçileri, yaşasın cumhuriyet, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk.”

‘ONUR ŞENER İSMİNE BÜTÜN ŞİDDET OLAYLARINA KARŞI ÇIKMAMIZ GEREKİYOR’

Sanat Çınarı Ödülü’nün bu yılki sahibi Rengim Gökmen’e mükafatını Vakıf İdare Konseyi Üyesi Füsun Okutan İplikçioğlu verdi. Gökmen, “Bir sinema şenliğinde bu biçimde bir mükafatı almak hayli manalı. Sizleri bulmuşken ve bu mükafatı şükranla kabul ederken anmam gereken iki kişi olduğunu düşündüm. Birinci senaryo tekniği kitabını yazan, tiyatrocu bulunmasına rağmen birinci sinema sevgisini bana veren, elimden tutarak beni Ankara Sineması’na, Ulus Sineması’na götüren ve beni bu büyük sanatla tanıştıran babamı anmak istiyorum, anısı önünde hürmetle eğiliyorum. İkinci kişi ise, bir müzik işçisi Onur Şener. Bundan birkaç ay evvel katledildi Ankara’da. Onun ismine bütün şiddet olaylarına karşı çıkmamız gerektiğini ve kısa vadede tahlillere ulaştırmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu genç müzikçinin de anısı önünde hürmetle eğiliyorum” dedi.

.

Festivalin Kitle İrtibat Ödülü’nü Vakıf İdare Heyeti Üyesi Pof. Dr. Ruken Öztürk’ten alan Sevin Okyay da “Bu akşam burada olduğum için fazlaca teşekkür ederim. Ankara benim için sinema konusunda hiç yabancı bir yer değil. Ankara Sinema Şenlik, Gezici Şenlik, Uçan Süpürge… Hiç yabancı hissetmiyorum, fazlaca teşekkürler” diye konuştu.

.

VAKIF ÖZEL MÜKAFATLARI FARAH ZEYNEP ABDULLAH VE CEYLAN ÖZGÜN ÖZÇELİK’İN

Ankara Sinema Festivali’nin Onur Ödülleri’ne ek olarak bu yıl birinci kere verdiği Vakıf Özel Mükafatları oyuncu Farah Zeynep Abdullah ile sinema müellifliği ve sinema programları ile başladığı mesleğine üretimci, direktör, senarist olarak devam eden Ceylan Özgün Özçelik’e verildi.

Vakıf Özel Ödülü’nü İrfan Demirkol’dan alan Farah Zeynep Abdullah konuşmasında, “Gerçekten çok heyecanlıyım. Ödül için arandığımda hayli şaşırdım. Çok zorluk çekiyoruz, epey şeyin üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Bilhassa genç bayanlara önemli zorluklar yaratılıyor kesimde ve birçok yerde. Yalnızca bizim dala özel değil. Bilhassa bu biçimde özel mükafatları yaşça daha büyük beşerler alıyor. Gençleri gördükleri, bize dayanak oldukları için Ankara Sinema Festivali’ne fazlaca teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

.

‘TÜM CADILARA TEŞEKKÜRLER’

Vakıf İdare Heyeti Üyeleri Nihan Masraf Işıkman ve Hacer Yıldız’dan Vakıf Özel Ödülü’nü alan Ceylan Özgün Özçelik, “Cadı bir hakaret nişanesi; kelam dinlemeyen cadı, kahkaha atan cadı, dans eden cadı, gece sokağa çıkan cadı… Cadılar yüz yıllardır dünyanın her yerinde ötekileştiriliyor, yok sayılıyor, cezalandırılıyor, azap görüyor, öldürülüyor. 90’ların birinci yarısında ortaokul ve lise senelerımda bir sinemasever olarak her sinema şenliğinin ödül merasimini izliyordum ve bayanlar sahneye çıktıklarında, ödül aldıklarında sıklıkla ağlıyorlardı. Bu dikkatimi çekiyordu ve anlayamıyordum. Zira erkekler çok sahneye hâkim bir biçimde latifelerini yapıyorlar, gülüyorlardı ancak bayanlar ağlıyordu. 2002’de bölümde çalışmaya başladım ve lakin bu biçimde anlayabildim bayanların niye ağladıklarını. Zira hayli güç oraya çıkmak ve kabul görmek. Kendilerine konulmuş kurallara meydan okuyanlara, ailemin bayanlarına, Nihan’a, 15 yıl evvel çektiğim birinci kısa sinemamdan şu an kurgusunda olduğum son sinemama benimle birlikte risk alan, savaşan, kamera önünde ve gerisindeki tüm cadılara teşekkürler” dedi.

.

Tören, Nebil Özgentürk’ün Zülfü Livaneli için hazırladığı kısa belgeselin göskavramının akabinde Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatkarları soprano Görkem Ezgi Yıldırım, piyanist Melahat İsmayilova ve çellist Onur Şenler’in verdiği Livaneli Müzikleri konseri ile bitmiş oldu. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)