46 yaşındaki inşaat mühendisi 67 günlük entübe sürecini anlattı

Erdek

New member
Bornova ilçesinde yaşayan 2 çocuk babası inşaat mühendisi Mustafa Öncan’ın 25 Şubat’ta rahatsızlığı niçiniyle gittiği sıhhat merkezinde yapılan testin kararı olumlu çıktı.

bir süre konutta karantinaya alınan Öncan, şikayetleri artınca Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı eşi Tinatin Gelenava Öncan’ın da vazife yaptığı Bornova Türkan Özilhan Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Sıhhat durumu ağırlaşan Öncan, Sıhhat Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

Akciğerlerinde önemli sorun yaşayan Öncan, teneffüs aygıtına bağlandı.

Kovid-19 Ağır Bakım Servisi’nde 67 günü teneffüs aygıtı ile olmak üzere toplam 83 gün tedavi nazarann Öncan, bu tedavinin akabinde sıhhatine kavuşarak hastaniçin taburcu edildi.

“bir daha nefes almak fazlaca güzel”

Mustafa Öncan, AA muhabirine, Kovid-19’a yakalanıncaya kadar hiç bir sıhhat meselesinin bulunmadığını, ömründe birinci kez hastanede yatarak tedavi gördüğünü belirtti.

Kovid-19’un fazlaca tehlikeli bir hastalık olduğunu vurgulayan Öncan, şu biçimde konuştu:

“Kimse, ‘bu hastalık benim başıma gelmez’ ya da ‘hafifçe atlatırım’ diye düşünmesin. Bu hastalık yapacağını birkaç gün ortasında yapıyor. Bilhassa akciğerimde büyük hasara niye oldu. Onun için tedavi sürecim uzadı. Allah korusun olumsuz sonuçlar da doğurabilirdi. Hekimlerimiz fazlaca uygun tedavi uyguluyor. Uzun müddet entübe olarak hayatımı teneffüs aygıtına bağlı sürdürdüm. Tedavi sürecimde hiç bir vakit umudumu kaybetmedim. ‘Ben artık iyileşemem’ demedim. Bu hastalığa yakalananlar evvel kendilerine daha sonra da sıhhat çalışanlarına güvenmeli. bir daha nefes almak epey hoş. En epeyce ailemi ve su içmeyi özledim.”

Tinatin Gelenava Öncan da eşinin rahatsızlığı sürecinde ailece epeyce güç günler yaşadıklarını söylemiş oldu.

Eşi için epey endişelendiğini aktaran Öncan, “Pandemi hastanesinde bakılırsav yapıyorum. Salgında epeyce sayıda Kovid-19 hastası gördüm lakin insanın başına gelince farklı oluyor. Eşim, meslektaşlarımın yaptığı uğraş kararı sıhhatine kavuştu. Onlara epeyce teşekkür ederim.” diye konuştu.

“Son deva kalp ve akciğer dayanak aygıtına bağladık”

SBÜ İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ağır Bakım Sorumlu Doktoru Prof. Dr. Cenk Kıraklı ise Öncan’ın epeyce güçlü bir sureci atlattığını söylemiş oldu.

Öncan’ın güzelleşmesi için ağır bakım servisi olarak günlerce uğraş verdiklerini lisana getiren Kıraklı, şunları kaydetti:

“Hastamız 67 gün boyunca teneffüs aygıtına bağlı kaldı. İstediğimiz düzelme olmayınca onu son deva olarak 16 gün boyunca ECMO dediğimiz yapay kalp ve akciğer dayanak aygıtına bağladık. Bu tedaviyi uygulamak için tecrübeli bir takım ve ağır bakım hizmeti verilmesi lazım. Hastanemizde her yıl ağır bakım uzmanları yetiştiriyoruz. Bu süreçte ağır bakım uzmanlarının ne kadar faydalı tedaviler yürüttüğü bir kere daha ortaya çıktı. Kesinlikle hastanelerde ağır bakım uzmanı tabip sayısı arttırılmalı. Hastamızın sağlıklı bir biçimde taburcu olması bizleri fazlaca keyifli etti.”

Doç. Dr. Hasret Ediboğlu ise hastalarının genç ve öbür bir rahatsızlığı bulunmamasına karşın Kovid-19’u fazlaca ağır yaşadığını kaydetti.

KAYNAK: AA