Akşener’den, Kılıçdaroğlu’nun adaylığı yorumu

Cekikgoz

Global Mod
Global Mod
YETERLİ Parti Genel Lideri Tunceli ve Pertek’de gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında, açıklamalarda bulundu.

‘ADAYLIK HAKKIDIR’

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Akşener, “Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Kılıçdaroğlu’nun ‘ittifak belirler’” sorusu üzerine, “Birincisi Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusu şüphesiz hakkıdır, olağan olarak hürmet duyulması gereken bir durum. Ben CHP’nin Genel Başkanı’nın Cumhurbaşkanlığı adaylığına dair bu biçimde bir tavrının olmasını hürmetle karşılarım. Burada bir öteki partinin genel lideri olarak kelam söyleme hakkını kendimde bulmam. ötürüsıyla o hususta bir yorum yapmamız son derece ayıp olur” diye konuştu.

‘SİSTEMİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN MECBURUZ’

Türkiye’de cumhurbaşkanlığı adaylığı kesin olan tek kişinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirten Akşener, Millet ittifakı olarak mahallî seçimlerdeki muvaffakiyet getiren modelin bir daha uygulanacağının sinyalini verdi. Akşener, “Biz 31 Mart’ta CHP ve YETERLİ Parti ittifak yaptık bunun sonucunda İstanbul, Ankara, Antalya ve Adana’yı kazandık. Bu belediye liderleri kimindi? olağan olarak CHP’nin Belediye Lider adaylarıdır. Millet ittifakını kurduğumuz için bununla birlikte millet ittifakının da adaylarıdır” biçiminde konuştu.

Akşener, Cumhurbaşkanlığı sistemine yönelik tenkitlerini sürdürerek, sistemi değiştirmenin tek yolunun Cumhurbaşkanlığını kazanmak olduğunun altını çizerek, “Biz sisteme karşıyız yani partili cumhurbaşkanlığı sistemine karşıyız. İttifakımızda bu taraftandır. O niçinle uygunlaştırılmış güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin yolu cumhurbaşkanlığını kazanmaktır” dedi.

‘İTTİFAK GENİŞLEYECEK Mİ’

İttifaklar konusunda da açıklamalar yapan Akşener, “31 Mart değerli bir projedir. İstanbul ve Ankara’nın alınamaz denilen iki kentin alındığı bir projedir. Artık ne var? Millet ittifakı kaç partiden oluşacak, onu biliyor muyuz? Ben YETERLİ Parti Genel Lideri olarak bilmiyorum. Bu telaşı anlayabilmiş değilim ben. Biz Gelecek Partisi ve Deva Partisi’nin Genel Liderleri aday mıdır değil midir ben bilmiyorum, daha sonra Belediye Liderlerimiz aday olacak mı bilmiyoruz” tabirlerini kullandı.