‘Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi’ oyuncusu Adèle Haenel: Politik niçinlerden ötürü artık sinemalarda yer almıyorum

Hatiram

New member
Céline Sciamma’nın “Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi” sinemasında başrolde yer alan oyuncu Adèle Haenel, yakın vakitte rastgele bir sinemada rol almayacağını deklare etti. Alman mecmuası FAQ’a konuşan Haenel, bayanların ve azınlıkların maruz kaldığı muamelelerden ötürü sinema sanayisinden uzaklaştığını söylemiş oldu.

IndieWire’ın aktardığı habere bakılırsa, Haenel şu sözleri kullandı:

“Politik niçinlerden dolayı artık sinemalarda rol almıyorum. Zira sinema sanayisi mutlaka gerici, ırkçı ve ataerkil. kuvvetlilerin düzgün niyetli olduğunu, dünyanın onların güzel ve kimi vakit başarısız idaresi altında yanlışsız istikamette ilerlediğini söylersek yanılırız. Toplumu yapısal olarak hareket ettiren tek şey toplumsal çabadır. Bana o denli geliyor ki benim durumumda ayrılmak, savaşmaktır. Bu daldan temelli ayrılarak öbür bir dünyada, diğer bir sinemada yer almak istiyorum.”

HAENEL, OYUNCULUĞA TİYATRODA DEVAM EDECEK

Oyuncunun yer alacağı bir daha sonraki sineması, direktör Bruno Dumont’un yeni bilim kurgu sineması “Emperor” olacaktı. Lakin oyuncu, mevzu ve oyuncu takımıyla ilgili uyuşmazlıklar niçiniyle projeden ayrıldı. Projeye ait de konuşan Haenel, “İlk başta epey eğlenceli göründüğünü düşündüm: Uzayda bir tıp Luke Skywalker. Sorun şu ki, bu komik cephenin gerisinde karanlık, cinsiyetçi ve ırkçı bir dünya savunuluyor. Senaryo, linç kültürü ve cinsel şiddet hakkında latifelerle doluydu. Bunu Dumont ile tartışmaya çalıştım zira bir diyaloğun mümkün olduğunu düşünüyordum. Bunun kasıtlı olmadığına tekraren inanmak istedim. Lakin kasıtlı. Bu ihmal kasıtlıdır” dedi.

Haenel, oyunculuğa tiyatroda devam edeceğini ve bir gün, niyetlerine güvenecek kadar âlâ tanıdığı iş birlikçilerle bağımsız sinemalar yapmaya açık olacağını söz etti. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)