Altın Koza’da ‘Onur Ödülleri’ sahiplerini buldu

Hatiram

New member
Adana’da bu yıl 28’incisi düzenlenen Milletlerarası Altın Koza Sinema Festivali’nde, Volkan Severcan ve Dolunay Soysert’in sunumuyla Onur Mükafatları verildi. Onur mükafatlarını Şerif Sezer, Yavuz Turgul ve Haluk Bilginer aldı.

Düzenlenen merasimde Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar, sanatkarları, konukları ve onur mükafatı alan isimleri selamladı. ‘Adana’ denilince akıllara sinemanın geldiğini belirten Lider Karalar, “Adana sinemasında da Türkiye sinemasında da Adana’nın kozmik kıymetleri olan Yaşar Kemal’in, Orhan Kemal’in katkısı vardır. Yaşar Kemal’in Yılmaz Güney’i sinemaya teşvik etmiş olması, sinema sanatına sağladığı bir diğer değerli katkıdır. Bu kadar pahalı sanatçıyı yetiştiren bir kentin evladı olmaktan gurur ve onur duyuyorum. Yaşar Kemal’in, Orhan Kemal’in, Yılmaz Güney’in ve öteki fazlaca pahalı sanatkarların o kadar değerli katkısı var ki Adana’ya, tahminen biraz da bu niçinle kentimizin yüzü her vakit Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük başkan Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği üzere aydınlığa dönük olmuştur. Bu yüzden de Adanalı olmaktan büyük memnunluk duyuyorum. Konuklarımıza kentimize geldikleri için bir sefer daha teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

‘ALTIN KOZA BİRAZ DA KADİR BEYCİOĞLU DEMEK’

Merasimde Şerif Sezer’e mükafatını, Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney verdi. Güney, “Bu hoş ve şık arkadaşım bizim ve Türk sineması için hayli bedelli. Mükafatı kendisine verdiğim için ayrıyeten epeyce mutluyum” tabirlerini kullandı.

Mükafatını almak için sahneye gelen Şerif Sezer de, “Ben epeyce şanslı bir oyuncuyum. Çok az sinemada oynadım lakin oynadığım tüm sinemalar hayli düzgün sinemalar oldu. Yönetmenlerime, yapımcılarıma, bana bu rolleri veren herkese fazlaca teşekkür ediyorum. Ayrıyeten kaybettiğimiz şenlik yöneticisi Kadir Beycioğlu’nu anmak istiyorum. Altın Koza benim için biraz da Kadir Beycioğlu demekti” dedi.

YAVUZ TURGUL MERASİME KATILAMADI

Şenlikte Onur Ödülü’nü alan bir öteki isim Yavuz Turgul’un sıhhat niçinlerinden dolayı geceye katılamadığı açıklandı. Direktörün mükafatını kızı Nisan Turgul, Eşber Yağmurdereli ve Ali Haydar Bozkurt’tan aldı. Nisan Turgul, Yavuz Turgul’un gönderdiği “Aranızda olmayı, bu geceyi sizlerle paylaşmayı ve bu epeyce bedelli mükafatı kendi ellerimle almayı fazlaca isterdim. Adana Altın Koza Festivali’nin tüm çalışanlarına, sinemaya ruh katan bu niçinle sinema sevenlerin hala başşehri olan Yılmaz Güney’in kenti Adana’ya beni onurlandırdığı için teşekkürlerimi sunuyorum, var olun” bildirisini okudu.

HALUK BİLGİNER MÜKAFATINI HALE SOYGAZİ VE ZEYDAN KARALAR’DAN ALDI

Haluk Bilginer de mükafatını Hale Soygazi ve Adana Büyükşehir Belediye Lideri Zeydan Karalar’ın elinden aldı. Bilginer, 20 evvel röportajda söylemiş olduği “Bundan 20 yıl daha sonraki Haluk Bilginer’i hayli kıskanıyorum. Kim bilir neler öğrenmiş olacak” kelamlarını hatırlatarak, “20 yıl daha sonra buradayım, karşınızdayım. Bir 20 yıl daha sonra neler öğreneceğimi fazlaca merak ediyorum. Hala buradaysam, size kelam veriyorum 20 yıl daha sonra da buraya geleceğim. Buradan Onur Mükafatı almak benim için büyük bir onur. Çok teşekkür ederim. Bu onuru iki fazlaca sevdiğim ustayla paylaşıyor olmak, Yavuz Turgul ve Şerif Sezer ile paylaşıyor olmak benim için büyük bir onur” dedi.

Ödül merasimi, Ferhat Livaneli ve orkestrasının verdiği konserle bitmiş oldu. (DHA)