Anadolu Ateşi’ne ceza

A

admin

Guest
Anadolu Şov Eğitim Turizm Animasyon Tertip Yapım ve Danışmanlık şirketi, Anadolu Ateşi Antalya’da 2008 yılına kadar Aspendos Antik Tiyatro’da şovlar yaparken, onarım süreçleri niçiniyle yakınında Hüseyin Avni Aykol’a ilişkin tarım toprağını kiraladı. Buraya bir şov merkezi inşa edildi. Hürriyet’in haberine nazaran; 2017 yılında Antalya Kültür Varlıklarını Müdafaa Heyeti’nun süreksiz olarak inşa edilen şov merkezinin yıkımına karar vermesi ve arazi sahibinin tahliye davası açmasıyla bir arada şirket ile arazi sahibi ve daha sonrasında Serik Belediyesi’nin dahil olduğu türel süreç başladı.

2019’DA MÜHÜRLENDTİ

Serik Belediyesi takımları, 3’üncü derecede arkeolojik sit alanındaki Aspendos Arena Şov Merkezi’ni 15 Eylül 2019’da mühürledi. Ekim 2019’daki kontrolde de imara karşıt uygulamalar inşa edildiğinin tespiti üzerine yıkım sonucu ve idari para cezası verildi. Hem para cezası birebir vakitte mühürlenme süreçlerinin iptallerine karşı açılan davalar, Antalya yönetim mahkemelerince reddedildi. İtirazların yapıldığı üst mahkeme Konya Bölge Yönetim Mahkemesi de lokal mahkeme sonucu ve dayandığı münasebetin hukuka ve yordama uygun olduğu, sonucun kaldırılmasını gerektirecek bir niye bulunmadığından müracaatın reddine oybirliğiyle karar verdi.

Öte yandan ise arazi sahibinin Tarım ve Orman Vilayet Müdürlüğü’ne yaptığı dilekçeli müracaata verilen cevapta, Antalya Toprak Muhafaza Konseyi’nca taşınmazın tarım dışı kullanmasının uygun görüldüğü kaydedildi. Bu karar bakanlığa gönderilirken, arazi sahibi Hüseyin Avni Aykol ise Antalya Toprak Muhafaza Kurulu’nun sonucuyla ilgili yürütmenin durdurulması ve iptali istemiyle yeni bir dava daha açtı.

454 BİN 814 LİRA CEZA

Anadolu Ateşi’nin şovlarını yaptığı merkezle ilgili firma ve arazi sahibi içindeki hukuksal gayrette Serik Belediyesi ve Antalya Toprak Müdafaa Konseyi üzere ilgili kurumların da dahil olduğu süreçte yeni bir gelişme daha yaşandı. Serik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce, kelam konusu arazinin 20 bin 842 metrekarelik kısminin Aspendos Arena Şov Merkezi yapılmak suretiyle toprağın doğal yapısını bozduğu tespit edilen firma sahibine, 5403 sayılı Toprak Müdafaa ve Arazi kullanması Kanunu’nun 21’inci unsuru kapsamında 454 bin 814 TL idari para cezası düzelendi. Karar ise Serik Kaymakamlığı’nın da oluruyla bildirildi.

Demir Bayan: Neslican’dan birinci tanıtım