Artık tam mevsimi! Bağışıklık güçlendiren yiyecekler…

Erdek

New member
Soğuk havalarda mor meyve tüketiminin değerli olduğunu lakin porsiyona da dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Beslenme ve Diyetisyen Uzmanı Fatma Uçan, “Bilindiği üzere yaz bitti ve gün daha erken bitmeye başladı. Değişen hava sıcaklıkları ile birlikte her mevsim geçişinde olduğu üzere hastalıklarda önemli artışlar kelam konusu. Hastalıklar konusunda liste uzun fakat hepsinin ortak noktası bağışıklık sistemini desteklemek. Bağışıklık sistemi insan bedenini hastalıklara karşı koruyan kuvvetli bir savunma sistemidir. her neyse ki bu sistemi ayakta tutabilmek için ulaşılabilirliği fazlaca kolay biroldukca besine sahibiz. Antioksidan kapasitesi yüksek besinler bağışıklığı dayanaklar ve antioksidan kapasitesi yüksek olan mor ve kırmızı meyveler bilhassa eylül ayının güya hastalıklar ile bağı olduğunu bilir üzere toparlanmışlar.”

BESLENME LİSTENİZDE KESİNLİKLE BULUNMALI

Uçan konuşmasına şu biçimde devam etti: “Üzüm, incir ve mürdüm eriği üzere meyveler mor meyvelerdir. Bilhassa de beslenme listemizde kesinlikle bulunması gerekiyor. Lakin meyvenin bir şeker olduğunu unutmadan porsiyon denetimi yaparak tüketmek çok değerlidir. Sebzelerden havuç, kırmızı turp ve bir daha birebir biçimde yeşil yapraklı sebzeler de bağışıklığı çok güçlendirir. Maydanoz, dereotu, bamya ve kırmızı biber üzere zerzevatları de soframızda bulundurmamız çok değerli. Ben bu mevsime bilhassa balık mevsimi derim. Artık balık dönemi açıldı. Omega-3’ün epey kuvvetli bir antioksidan olduğunu ve bağışıklığı desteklediğini biliyoruz. Bilhassa soğuk deniz balıklarını da haftada en az iki sefer tüketmeye çaba gösterelim istiyoruz. Bağışıklık konuşurken baharatlardan bahsetmemek imkânsız. Bilhassa pul biber, karabiber, zencefil ve zerdeçal üzere baharatları soframızda bulundurmamız gerekiyor. Bilhassa Kayseri’de sumağın yalnızca mantı ile tüketildiğini görüyorum. Sumak antioksidan bedeli en yüksek olan baharatların başında geliyor, salataya da fazlaca yakıştığını düşünüyorum. Soframızdan eksik etmeyelim diyorum. Yemeklerle ve salatalarla daha hayli tüketmeye uğraş gösterelim. Kışın su içmeyi de unutmayalım. Suyun bedenin fonksiyonel işlevlerinin yerine getirilmesinde de pek büyük değeri var” dedi.

GÜNDE 12-15 BARDAK SU TÜKETİLMELİ

Uçan, su tüketiminin değerli olduğunu ve günde 12-15 bardak su tüketilmesi gerektiğini söyleyerek, “Havalar serinlemeye başladı lakin bedenimizin suya epey gereksinimi var. Bu yüzden de suyu günde 12-15 bardağa kadar tüketmeye uğraş gösterelim. ‘Kış geldi su tüketmek istemiyorum, suyu tüketemiyorum’ diyorsak şayet limon dilimleyebiliriz, nane yaprakları ile daha lezzetli bir hale getirebiliriz lakin o suyun kesinlikle tüketilmesi gerekiyor. Günlerin erken bitmesi ve kışın yaklaşması hareketlerimizde kısıtlamalara yol açtı. Hareket kısıtlaması ve suyun aç içilmesi derken metabolizmamız da bir çok yavaşladı. Havaların soğumaya başladığı bu değişim periyodunda karşımıza sık sık kabızlık sorunu yaşayanlar çıkıyor. Bu sorunun giderilmesi için bir daha bol su içmek ve hareket etmek gerekir. Hava erken sonucuyor, yürüyüşlere çıkamıyoruz diyorsanız, meskende hareketi artıracak eğlenceli aktiviteler yapabilirsiniz. Örneğin konut içi antrenmanı gösteren görüntüler izleyerek ya da bütün aile dans ederek bir biçimde hareketinizi artırmayı denemelisiniz. Ayrıyeten kış aylarında zencefilin de tüketilmesi gerekiyor. Zencefil hem B6 vitamini, demir, magnezyum üzere bir sürü vitamine sahip birebir vakitte antioksidan kapasitesi en yüksek olan kök bitkilerden bir tanesi. Zencefili suyun içerisine rendeleyerek tahminen hazırladığımız karışımların içerisine minik ölçülerde koyarak ya da zerzevat yemeklerimize ilave ederek kesinlikle tüketmemiz gerekiyor” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: İHA