Babacan ve Davutoğlu’dan ortak açıklama: ‘Türkiye her an seçime gidebilir’

Cekikgoz

Global Mod
Global Mod
Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu ile Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Lideri Ali Babacan, görüşmelerinin akabinde ortak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Davutoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu biçimde:

“BAHÇELİ İLE ERDOĞAN’IN OLUŞTURDUĞU İKLİM BELLİ”

“İktidarın yanılgılarını ortaya koymak haricinde yönetilememek haricinde ekonomik cehalet haricinde ne yapacağımızı topluma nasıl inanç vereceğimi konuşmamız gerekiyor. Bu görüşmelerimiz topluma inanç oluşturmak bizim siyasi bir sorumluluğumuz. Son periyotta yaptığımız görüşmeler kıymet taşıyor bu açıdan. Parlamenter sistemde yaptığımız ortak çalışmalar meyvesini ortaya koydu. Bunun yanında oturacağı siyasal bağlamın topluma itimat vermesi büyük ehemmiyet taşıyor. Akşener’le Uysal’la ve Kılıçdaroğlu ile görüştük. Sayın Babacan’a ve grubuna teşekkür ediyorum.

“KARAMOLLAOĞLU İLE GÖRÜŞECEĞİZ”

Bunun olağanüstü bir durummuş üzere yansıtılması yanlışsız değil. Bundan daha sonra da istişarelerimiz devam edecek. Sayın Karamollaoğlu ile de görüşeceğiz. Gönül isterdi ki ülkenin cumhurbaşkanı da öbür parti önderleriyle bir ortaya gelebilsin. Ancak kutuplaştırma isteyen iktidara karşı biz bir ortaya gelebiliyoruz ve inanç verebiliyoruz iletisini verecek biçimde toplumda var olan karamsarlığı giderecektir.

Kış kaidelerinde ülkenin güvenliği olmayan bir ülkeden bahsediyoruz. 7-8 saat yolda kalanlar oldu. Bu idare beceriksizliği ve merkezi idareyle mahallî idare içindeki gereksiz tansiyonlar halkın ömrünü zorlaştırıyor.

“TÜRKİYE HER AN SEÇİME GİDEBİLİR”

Türkiye her an seçime gidebilir. Oluşturulan iklim belirli. Bu iktidar gittiğinde ülkeye kaos gelmeyecek. Toplumun bütününde inanç hissi oluşacak. Son derece verimli ve hoş görüşmeler oluyor.”

Babacan’ın açıklamaları şu biçimde:

“İTTİFAKLAR İLE İLGİLİ RASTGELE BİR KARARIMIZ YOK”

“Biz daha evvel de deklare ettik. Siyasi partiler içindeki görüşmeleri manalı buluyoruz. DEVA Partisi olarak gençlerin ümitsizliğine her türlü çaba vermek isteriz. Daha evvel ben deklare ettim. İttifaklar ile ilgili rastgele bir sonucumız yok. bir süre daha sonra daha sonra bir karar oluşturabiliriz. Hükümetin, bu zihniyetle hiç bir sorunu çözemeyeceğini bildiğimiz ve bunları üç yıl evvelde fark ettiğimiz için yeni bir siyasi hareket başlattık.”