Bir enfes lezzet: ‘Köstebek pasta’

Leila

Global Mod
Global Mod
Köstebek pastası, bu enfes lezzet, görünüm itibariyle köstebek yuvasını andırmasından dolayı bu ismi alır. İşte, her insanın konutunda kolay kolay bulunan materyallerle yapılabilen ‘köstebek pasta’sının mükemmel tanımı…

KÖSTEBEK PASTA NASIL YAPILIR? ADIM ADIM KÖSTEBEK TATLISI TANIMI

1. adım:
Yumurtaları, şekeri, sütü, sıvı yağı, kakao, un ve kabartma tozunu sırasıyla ekleyerek uygunca çırpın.

2. adım: Pürüzsüz bir kıvam alması hayli kıymetlidir. Sıvı yağ ile yağladığınız tepsiye döküp önce 180 derecede ısıttığınız fırına koyup 20-25 dakika pişirin.

3. adım: Keki fırından çıkardıktan daha sonra dinlendirip hangi boyutta köstebek pasta yapmak isterseniz kesip servis tabağına alın.

4. adım: Kekin orta kısmında ufak bir kesim kesip içine muz yahut çilek üzere istediğiniz meyvelerle doldurun. Arta kalan kek kesimlerini ufalayın.

KÖSTEBEK PASTA MATERYALLERİ

-3 adet yumurta
-1 su bardağı toz şeker
-1/2 çay bardağı süt
-1/2 çay bardağı sıvı yağ
-2 tepeleme yemek kaşığı kakao
-1 paket kabartma tozu
-1 paket vanilya
-1,5 su bardağı un
İçi için:
-2 paket krem şanti
-1,5 su bardağı soğuk süt
-2 adet muz

KÖSTEBEK PASTA YAPILIŞI

1- İç dolgusu için krem şantiyi hazırlayın. 1,5 su bardağı soğuk süt ile 2 paket krem şantiyi bir mikser sayesinde güzelce çırpın. Hazırladığınız krem şantiyi soğuması için dolaba kaldırın.

2.Kek için; yumurta ve şekeri mikser sayesinde 5 dakika boyunca çırpın. Akabinde gerekli olan öbür gereçleri ekleyin ve güzelce karıştırın. Kek hamurunuz hazır.

3. Dikdörtgen bir fırın tepsisinin tabanına yağlı kağıt serin ve üstüne hazırladığınız kek karışımını dökün. Evvelce ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 20 dakika pişirin.

4. Kek piştikten daha sonra fırından alın ve ılıklaşmasını bekleyin. Yuvarlak bir kesme kalıbıyla kekinizi yuvarlak yuvarlak kesin.

5. Kalan kek modüllerini uygunca soğumaları için bir kenara alın.

6. Krem şantiyi bir sıkma torbasına alın ve yuvarlak kestiğiniz her bir kek kesiminin üstüne bir ölçü sıkın.

7. Muzları yuvarlak yuvarlak dilimleyin ve üstlerine yerleştirin.

8. Muzların üstüne tekrar bir zirve oluşturacak biçimde krem şantiyi sıkın.

10. Kalan ve düzgünce soğumuş olan kek modüllerini mutfak robotunda un haline gelene dek çekin.

11. Üstüne krem şanti sıktığınız kekleri bu un haline getirdiğiniz kek kırıntıları ile kaplayın ve soğuması için yeniden buzdolabına kaldırın.

12. bu türlü yaklaşık 30 dakika dolapta beklettikten daha sonra servis edin.

KÖSTEBEK PASTA TANIMININ PİŞME MÜHLETİ: KAÇ DAKİKADA PİŞİYOR?

4 kişilik köstebek pastasının hazırlanma müddeti 30 dakika, pişirme müddeti 20 dakikadır.

KÖSTEBEK PASTA KAÇ KALORİDİR?

1 porsiyon için 487/kcal*

KÖSTEBEK PASTA BESİN BEDELİ

1 porsiyon için;
12 gram protein
75 gram karbonhidrat
15 gram yağ
*Uzman diyetisyenler tarafınca hazırlanmıştır.

KÖSTEBEK PASTA TANIMI ZORLUK DÜZEYİ NEDİR?

KOLAY

KÖSTEBEK PASTA İMALİNİN PÜF NOKTALARI

Kek hamurunu hazırladıktan daha sonra büyükçe bir dikdörtgen tepsiye dökerseniz, hem alt tabanı daha ince olacaktır, birebir vakitte daha fazla porsiyon çıkacaktır. Yuvarlak yuvarlak kesmek için geniş ağızlı bir bardak ya da yuvarlak kesme kalıbı kullanabilirsiniz.

KÖSTEBEK PASTA SERVİS ÖNERİSİ

2 paket krem şanti, 1,5 su bardağı soğuk süt ve 2 adet muz, iç dolgusu için kullanılacak.