Boğaziçi Sinema Şenliği’nde istifalar: Açıklama çalışanlara haber verilmeden yapıldı

Hatiram

New member
Boğaziçi Sinema Şenliği koordinatörü Berfin Demirat, artistik yöneticisi Emrah Kılıç ve ulusal sinema programcısı Ebubekir Elkatmış festival komitesinin direktör Özcan Alper’in En Âlâ Direktör Ödülü’nü TTB Lideri Fincancı’ya ithaf etmesini ve ödül gecesindeki konuşmasını ‘kınayan’ açıklamalarının akabinde şenlikle ilişiğini kestiğini duyurdu.

Festival koordinatörü Berfin Demirat, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda şu tabirleri kullandı:

“2021 yılında proje bazlı koordinatör olarak çalışmaya başladığım ve Eylül ayı itibariyle tam vakitli koordinatör olarak çalıştığım Boğaziçi Sinema Festivali’yle ilişiğimi kestiğimi bildirmek isterim.

Sanatın, sanatkarın ve tabir özgürlüğünün her vakit gerisinde olan bir insan olarak şenlik tarafınca yapılan açıklamanın rastgele bir yerinde kendimi konumlandırmam mümkün değil. yıllardır severek yaptığım mesleğimin bu türlü lekelenmesi beni derinden üzdü. Bu koşullar altında işimi sağlıklı ve huzurlu bir biçimde yürütmenin imkanı kalmamıştır.

Festival tarafınca çalışanlarına haber verilmeden yapılan bu açıklamadan dolayı ziyan görmüş herkesten kendi adıma özür diliyorum. Festivalciliğin özgür ve demokratik bir halde yapılabileceği yarınların geleceğine dair inancımı muhafazaya çalışıyorum.”

Festivalin artistik yöneticisi Emrah Kılıç da, “senelerca emek verdiğim, gelişmesi için grup arkadaşlarımla epey çalıştığımız Boğaziçi Sinema Festivali’ndeki vazifemden kendi isteğimle ayrılıyorum. Şenlikte yaşanan son olayların sorumluluğunu üstleniyor ve bu olayların ortaya çıkardığı atmosferde nazaranvimi daha fazla sürdüremeyeceğimi düşünüyorum. Bana bu seyahatte dayanak olan herkese epey teşekkür ediyorum” yazdı.

Şenliğin ulusal sinema programcısı Ebubekir Elkatmış ise şu paylaşımı yaptı:

“Boğaziçi Sinema Şenliği’ndeki tüm bakılırsav ve sorumluluklarımdan istifa ettiğimi yan yana olduğum sinemacı dostlarıma haber vermek isterim.

2013 yılında başladığım ve on yıllık mesleğimi üzerine inşa ettiğim, gelişmesi ve büyümesi için elimden gelen çabayı gösterdiğim şenliğin, geçtiğimiz gün fikrim sorulmadan yayınladığı paylaşım metni benim görüşlerimi yansıtmamaktadır.

birlikte epeyce hoş işlere imza attığımıza inandığım, dalın her bileşeni ile farklı ayrı bağlantı kurup her yıl daha da fazlası için tutkuyla çalıştığım şenliğin, paylaşılan rastgele bir kanıyı destekleyip desteklemediğini beyan etmesini kabul etmediğimi, bu tavrı tabir özgürlüğüne karşı telaş verici bulduğumu söylemek istiyorum.

Açıklamanın akabinde sağlıklı bir program ve müsabaka tertibini yürütemeyeceğimi düşünüyor, yaşanan tüm bu olayların sonucunda Boğaziçi Sinema Şenliği’ndeki nazaranv ve sorumluluklarımdan ayrılıyorum.”

Ne olmuştu?

Yönetmen Özcan Alper, bu yıl 10. sefer düzenlenen Boğaziçi Sinema Şenliği’nde “Karanlık Gece” sineması ile Ulusal Uzun Metraj Sinema kategorisinde En Düzgün Direktör Ödülü’nü kazandı. Direktör Alper, mükafatını TTB Lideri Şebnem Korur Fincancı’ya ithaf etti.

Oyuncu Burak Haktanır, Alper’in konuşması sırasında yerinden kalkarak “O bayan TSK’ya iftira attı” dedi. Boğaziçi Sinema Şenliği idaresi de 28 Ekim’de düzenlenen merasimdeki konuşması ve mükafatını tutuklanan Türk Tabipler Birliği (TTB) Lideri Şebnem Korur Fincancı’ya ithaf etmesi niçiniyle Alper’i kınadığını deklare etti.

Komite’nin açıklamasının akabinde Kadıköy Sineması, “festivale önümüzdeki senelerda konut sahipliği yapmayacağını” duyurdu. Akabinde Sinema Müellifleri Derneği (SİYAD), toplumsal medyadan yaptığı paylaşımda, “Boğaziçi Sinema Şenliği’ne önümüzdeki senelerda SİYAD heyeti nazaranvlendirmeyeceğimizi kamuoyuna duyururuz” dedi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)