Cumhur İttifakı’ndan Ahlatlıbel görüşmesi yorumu: Kılıçdaroğlu, ‘Patron benim’ bildirisi verdi

Cekikgoz

Global Mod
Global Mod
Cumhur İttifakı kanadı, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener buluşmasını yakından takip etti. Cumhur’a göre, Saraçhane mitingi daha sonrasında Kılıçdaroğlu, Akşener’e karşı birinci hamleyi İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nu partisinin küme toplantısına davet ederek yaptı.

İmamoğlu’na küme toplantısında “Genel lider benim” bildirisi verdiği değerlendirilirken Akşener’le Ahlatlıbel’deki buluşmasında da Kılıçdaroğlu’nun bu sefer Akşener’e, net bir biçimde “Patron benim” bildirisini verdiği belirtiliyor.

“ADAYLIKTA ÖNE ÇIKTI”

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu’nun daha evvel bir parti toplantısı daha sonrasında yaptığı açıklamada Akşener’in “6’lı masanın sahibi biziz” biçimindeki kelamlarını anımsatan Cumhur İttifakı kanadı, Kılıçdaroğlu’nun, Akşener’e üstü kapalı “6’lı masanın sahibi benim. Ana muhalefet partisi de CHP. Masada bir ortada tutan ana aktör de CHP” göndermesinde bulunduğu tabir ediliyor. İktidar kanadı, buluşmanın akabinde “Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinde Kılıçdaroğlu’nun isminin daha besbelli hale geldiğini” de yorumluyor.

Daha evvel UYGUN Parti kanadınca gündemde tutulan İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın adaylık tartışmalarının da “Ahlatlıbel’deki yemekle kapandığını” söylüyor. İktidar kanadı, şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Masanın Kılıçdaroğlu haricinde artık ikinci bir aday çıkarma bahtı yok. Şayet masanın bileşenleri, bilhassa de Meral Akşener, Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıkarsa, o masa dağılır. Akşener farklı bir yol izler mi? Akşener’in 6’lı masa ortasındaki bugüne kadar süren tavrına nazaran evet, izleyebilir. Hatta iki belediye liderinin adaylık yolunu Kılıçdaroğlu hayli net bir biçimde kapattığı için masaya öteki bir aday da önerebilir. CHP buna itiraz ederse Akşener ikinci bir aday çıkarmak da isteyebilir.”