Direktör Asghar Farhadi’den İran’daki protestolara dayanak: Sokaklardaki öfkeyi ve umudu gördüm

Hatiram

New member
Oscar ödüllü İranlı direktör Asghar Farhadi, ahlak polisi tarafınca katledilen Mahsa (Jîna) Amini için yapılan protestolara takviye verdiğini duyurdu. Farhadi, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımında, “Bu görüntü aracılığıyla dünyanın her yerinden tüm sanatkarları, sinemacıları, entelektüelleri, sivil haklar aktivistlerini ve insanlık onuruna, özgürlüğüne inanan herkesi görüntü çekerek, yazarak yahut diğer bir yol ile İran’ın kuvvetli ve mert bayan ve erkekleriyle dayanışmaya davet ediyorum. Bu insani bir sorumluluk” dedi.

‘ÜLKEMİN GÜÇLÜ BAYANLARIYLA GURUR DUYUYORUM’

Farhadi, Instagram hesabından paylaştığı görüntüde şu tabirleri kullandı:

“İran’dan son haberleri duymuş ve insan hakları için protestolara öncülük eden ilerici ve mert bayanların manzaralarını görmüş olmalısınız. Devletin yıllardır esirgediği sıradan fakat temel hakları arıyorlar. Bu toplum, bilhassa bu bayanlar, bu noktaya varana kadar kuvvetli ve acılı bir yol kat etti. Artık açıkça bir dönüm noktasına ulaştılar.

Onları bu gecelerde yakından gördüm. Birçok fazlaca genç; 17, 20 yaşında. Sokaklardaki yürüyüşlerinde yüzlerindeki öfkeyi ve umudu gördüm. Maruz kaldıkları tüm vahşete karşın özgürlük gayretlerine ve kendi yazgılarını seçme haklarına derinden hürmet duyuyorum. Ülkemin kuvvetli bayanlarıyla gurur duyuyorum ve samimiyetle eforlarıyla gayelerine ulaşmalarını umuyorum.

Bu görüntü aracılığıyla dünyanın her yerinden tüm sanatkarları, sinema yapımcılarını, entelektüelleri, sivil haklar aktivistlerini ve insanlık onuruna, özgürlüğüne inanan herkesi görüntü çekerek, yazarak yahut diğer bir yol ile İran’ın kuvvetli ve cesaretli bayan ve erkekleriyle dayanışmaya davet ediyorum. Bu insani bir sorumluluk.

İranlıların bu hoş ve büyük gayeye ulaşma umudu daha da güçlendirilebilir. Bayanların, daha düzgün bir yarın için en kıymetli dönüşümlerin temellerini atacağından kuşkum yok.”

NE OLMUŞTU?

13 Eylül’de Tahran’daki ailesini ziyarete giden Mahsa Amini, saçının bir kısmı göründüğü sebebi öne sürülerek ahlak polisi tarafınca gözaltında darp edildi. Darp niçiniyle hastaneye kaldırılan Amini, tedavisinin üçüncü gününde 16 Eylül’de hayatını kaybetti. Amini’nin ahlak polisi tarafınca katledilmesinin akabinde İranlı bayanlar sokaklara döküldü. Sokaklarda devam eden protestolarda “Kahrolsun şeriat”, “Humeyni’ye ölüm”, “Zalimlere ölüm” ve “Diktatöre ölüm” sloganları atıldı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)