Direktör Lav Diaz, Boğaziçi Sinema Festivali’nde: Benim sinemam piyasa için değil

Hatiram

New member
“The Woman Who Left”, “From What is Before”, “When The Waves are Gone” sinemalarının Filipinli direktörü Lav Diaz, 10’uncu Boğaziçi Sinema Festivali’nin sanayi kısmı olan Bosphorus Sinema Lab kapsamında masterclass gerçekleştirdi. Diaz, Boğaziçi Sinema Şenliği Artistik Yöneticisi Emrah Kılıç moderatörlüğünde Atlas 1948 Sineması’nda gerçekleşen masterclass’ta, kendi tecrübelerini aktarmasının yanı sıra seyircilerin sorularını yanıtladı.

Festivalin Onur Konuğu olarak açılış merasiminde ödül alan Diaz, sinemalarının yaratım evresinde yalnızca karakterlerini ve kıssalarını düşündüğünü, izleyiciyi düşünmediğini belirtti. Diaz, “Süreç ortasında yazıyorum. Karakterleri öyküye, bir kutuya koyuyorum ve açıyorum. Rastgele bir storyboard yok” diye konuştu. Diaz, ilham aldığı noktaları “Ben de fotoğrafçıyım, oradan öğrendim. Lokasyonların evvelinde haritalanması hayli kıymetli. Edebiyattan etkilenirim. Yapım sürecinde epeyce okurum. Haberlerden de ilham alırım. Muharrirlerin yaratıcı bloglarını takip ederim” tabirleriyle anlatırken, bir ses yahut kokunun da esin olabileceğini vurguladı.

‘BEN BİR ÖYKÜ ANLATICISIYIM’

Diaz, uzun sinemaları yaparken özel bir hedefinin olup olmadığı sorusunu “Gözlemci olmak benim için ideoloji üzere. Bir köşede oturup her şeyi izliyorsun. Benim sinemam piyasa için değil, sinemam da yavaş sinema değil. Ben bir kıssa anlatıcısıyım” diyerek yanıtladı.

İlk sinemasını çekme sürecinden de bahseden Diaz, işlerinin birçoklarında yalnız olduğunu belirtirken, birinci sinemasını New York’ta gazetecilik yapıp, hafta sonları da garson olarak çalıştığı bir periyotta ödünç kamerayla çektiğini belirtti. Sinemada kendini tabir etme biçiminin geldiği kültüre de bağlı olduğunu söyleyen Diaz, sinema lisanıyla ilgili “Benim için bir his, bir fikirden daha değerlidir. Hayat için kıymetli olan her şey bir his ile başlar ve fikir sonrasındasında gelir” dedi.

FESTİVAL BİLETLERİ SATIŞTA

10. Boğaziçi Sinema Festivali’nin sinema gösterimleri fiziki olarak Atlas 1948 Sineması, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Yeşilçam Sineması ve Kadıköy Sineması’nda gerçekleşecek. Şenlik biletleri 30 TL, belgesel ve kısa sinema gösterimleri ise 20 TL olmak üzere mobilet.com üzerinden satışa sunuluyor. Biletler ayrıcs, şenlik müddetince Atlas 1948 Sineması ve Kadıköy Sineması gişelerinden de alınabilecek.