Dolar/TL büyükelçi gerginliğinde tansiyonu düşüren açıklamalarla geriledi

Mercedesx

New member
Dolar/TL kuru haftanın birinci süreç gününde Türkiye ile 10 ülke içinde yaşanan büyükelçi krizinin tesirleriyle dalgalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iş insanı Osman Kavala’nın devam eden tutukluluğu ile ilgili ortak açıklama yapan 10 ülkenin büyükelçisi ile ilgili ‘istenmeyen kişi’ ilan edilmesi istikametindeki davetinin akabinde dolar/TL’de sığ süreçlerde 9,85 düzeyi görülürken, büyükelçiliklerden gelen Viyana Mukavelesi vurgusu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamaları olumlu karşıladığı tarafındaki haber akışının akabinde kurda 9,61 düzeyinin altı test edildi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, iş insanı Osman Kavala’nın hür bırakılmasına dair yaptığı açıklamaya ait “bazı soruların yönetilmesi vesilesiyle” Diplomatik Münasebetler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi’nin 41. Maddesi’ne riayet etmeyi teyit ettiğini deklare etti. Benzeri bir açıklama Kanada’nın Ankara Büyükelçiliği ile Hollanda Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet’in Twitter hesapları üzerinden de paylaşıldı. Anadolu Ajansı’nın, diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ve başka büyükelçiliklerin açıklamalarını “olumlu” karşıladığı açıklandı.

Viyana Sözleşmesi’nin 41. unsurunda, “Ayrıcalıklarına ve bağışıklıklarına hâlel gelmeksizin, bu üzere ayrıcalıklardan ve bağışıklıklardan yararlanan bütün şahıslar kabul eden Devletin kanunlarına ve nizamlarına riayet etmekle yükümlüdür. Anılan Devletin iç işlerine karışmamakla da bu şahıslar keza yükümlüdür” deniliyor.

Erdoğan, istenmeyen kişi daveti yapmıştı

Ankara’da nazaranv yapan ABD, Almanya ve Fransa da dahil 10 ülkeden büyükelçinin 18 Ekim’de Osman Kavala’nın özgür bırakılması için yaptığı davete değinen Erdoğan, şunları söylemiş oldu:

“Yatıyorlar, kalkıyorlar, Kavala, Kavala… Kavala dediğin, Soros’un Türkiye şubesi. 10 tane büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı’na geliyor. Burada kalkıp da Dışişleri Bakanlığı’na gelip talimat verme üzere bir yola giremezsiniz.”

Erdoğan, bu büyükelçilerin ‘istenmeyen kişi’ ilan edilmeleri için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na talimat verdiğini deklare etti:

“Gerekli talimatı ben de Dışişleri Bakanımıza verdim. Ne yapması gerektiğini söylemiş oldum. ‘Bu 10 tane büyükelçinin bir an evvel istenmeyen adam ilan edilmelerini çabucak halledeceksiniz’ dedim. Bunlar Türkiye’yi tanıyacaklar. Türkiye’yi bilmedikleri, anlamadıkları gün burayı terk edecekler.”