Emre: Genç Bir Boksörün Kıssası ABD’de ‘En Uygun Film’ mükafatı kazandı

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Yerli imal Emre: Genç Bir Boksörün Kıssası, Houston Milletlerarası Spor Sineması Şenliği’nde ‘En Güzel Uzun Metraj Film’ mükafatını kazandı.

Senarist, direktör ve üretimci Kaan Atilla Taşkın‘ın imzasını taşıyan sinema, İtalya’nın Milano kentinde spor sinemaları alanında gerçekleştirilen 38. Milano Memleketler arası Ficts Şenliği‘nde aldığı ‘Mansiyon’ ödülünün akabinde Teksas’taki şenlikten de mükafatla döndü.

Üretim, ABD’nin Teksas eyaletinde spor sinemaları alanında gerçekleştirilen Houston Milletlerarası Spor Sineması Şenliği’nde ‘En Yeterli Uzun Metraj Film’ mükafatını aldı.

Senarist, direktör ve üretimci Kaan Atilla Taşkın, boksör kardeşinin öyküsünü anlattığı sineması kendi imkanlarıyla çektiğini belirterek, “İmkansız diye bir şey yok” dedi.

“SİNEMA SEYAHATİMDEKİ HEYECANIMI ARTIRDI”

Sinemanın İspanya’nın Barselona kentinde 18 yıldır düzenlenen şenlikte de finalist olduğu bilgisini veren Taşkın, şunları söylemiş oldu:
“Kendi imkanlarımızla çektiğimiz, kardeşimin gerçek öyküsünü anlattığım bu sinemanın yurt haricinde kıymetli şenliklerde ödül alması sinema seyahatimdeki heyecanımı daha da artırdı. Elimdeki bütün imkanları azamî derecede kullanarak etrafımdaki insanların, dostlarımın, ailemin, akrabalarımın da takviyesiyle bütçemi toparlayıp pes etmeden filmlerimi ortaya çıkartıyorum ve bu sinemalar yurt ortasında ve yurt haricinde çeşitli şenliklerde finalist oluyor, mükafatlar alıyor. Kardeşimin seyahatiyle birlikte benim sinemamın öyküsü de kendini tamamladı.”

YENİ SİNEMANIN İSMİ ‘BEŞ MEVSİM’

Yeni uzun metraj projesine de değinen Taşkın, “Genç bir sinemacının öyküsünü anlatma hedeflerim var. 115 sahne yazdım. Üçüncü uzun metraj projemin senaryo çalışmalarına da devam ediyorum. Sinemanın ismini ‘Beş Mevsim’ olarak düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

EMRE: GENÇ BİR BOKSÖRÜN KISSASI SİNEMASININ KONUSU

Direktörün kardeşi Yunus Emre Taşkın’ın başrolünde oynadığı ve aile üyelerinin de rol aldığı sinemanın konusu şu biçimde:

“Boks ulusal grubuna seçilmek için büyüklerde ve U22’de (19-22) Türkiye Şampiyonası’nda dereceye girmenin hayallerini kuran 19 yaşındaki Emre, çalışmak zorunda olduğu şiddetli hayatını kolaylaştırmak için dayanak aramaktadır. Sponsor bulup garsonluğu bırakarak yalnızca boksa odaklanmayı istese de kaideler Emre’den yana olmaz. Emre hem garsonluk yapıp tıpkı vakitte Türkiye şampiyonasına hazırlanmak zorundadır.”

KAAN ATİLLA TAŞKIN KİMDİR?

Yurt ortasında ve haricinde çeşitli şenliklerde mükafatlar alan Taşkın, birinci kısa sineması olan Bilyali’yi Trabzon’da ailesiyle çekti. Öğretmenim Nerede, Guguk Kuşu, Bulutların Arkasında ve Karib isimli yapıtlara de imza atan Taşkın, 2018’de Karadeniz’in Yalnız Nineleri isimli uzun metraj belgesel sinemasını hazırladı.

Taşkın, 2018’de Dandelion Sinema’yı kurdu, akabinde Tükeniş isimli kısa sinemasını ve Emre: Genç Bir Boksörün Öyküsü isimli ikinci uzun metraj sinemasını tamamladı.