Erdoğan’dan Türksat 5B bildirisi: Sayın Musk’ı Türkiye zıddı lobilerin şantajına boyun eğmediği için tebrik ediyorum

kunteper

Global Mod
Global Mod
42 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek Türksat 5B uydusu, Türkiye’nin uydu data irtibat kapasitesini 15 kattan fazla artıracak. Türksat 5B, sabit sınıf uydulara oranla 20 kat daha fazla verimliliğe sahip. Uydunun 35 yılın üzerinde hareket ömrü var. Uyduyla birlikte birinci defa ticari bir haber leşme uydusunda “yerli olarak tasarlanıp üretilen ekipmanlar” da uzaya gönderildi.

ERDOĞAN’DAN GÖRÜNTÜ BİLDİRİ: SAYIN MUSK’I ŞAHSIM VE MİLLETİM İSMİNE TEBRİK EDİYORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan
, Türksat 5B’nin Uzaya Fırlatılması Merasimi’ne gönderdiği görüntü iletide şu tabirleri kullandı: “Bugün Türkiye ve Türk milleti ismine bir gurur anına daha şahit olmanın heyecanını yaşıyoruz. Ocak’ta Türksat 5A’yı fırlatmış, Haziran ayında da hizmete alma merasimini gerçekleştirmiştik. Bugün de ülkemizin en kuvvetli kapasiteli haber leşme uydusu olan Türksat 5B’yi uzaya fırlattık. Bu uydu projemizde de bir daha SpaceX firmasının Falcon 9 roketini tercih ettik. Sayın Musk’ı ve SpaceX firmasını Türkiye aykırısı lobilerinin şantajına ve baskısına boyun eğmediği için şahsım ve milletim ismine tebrik ediyorum.

“İNTERNET ERİŞİMİNİN KISITLI OLDUĞU BÖLGELERDE GENİŞ BANT UYDU İNTERNET HİZMETİ VERİLEBİLECEK”

Türksat 5B’nin devreye girmesiyle data iletim suratı ve kapasitesi 15 kattan fazla artacaktır. Bu sayede internet erişiminin kısıtlı olduğu bölgelere kapsama alanındaki kullanıcılara geniş bant uydu internet hizmeti verilebilecektir. Bağlantı kapasitemizi daha da güçlendirecek Türksat 5B uydumuzun ülkemiz için milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. SpaceX ile yürüttüğümüz başarılı ortak çalışmalarımızın artarak devam etmesini temenni ediyorum. Bizlere bu gururu yaşatan herkese şahsım ve milletim ismine şükranlarımı sunuyorum.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN PAYLAŞIM

Görüntü bildiri öncesinde Twitter hesabından da bir paylaşım yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uzaydaki sekizinci etkin uydumuz olacak TÜRKSAT 5B 42 derece doğu yörüngesinde ülkemize 35 yıl boyunca hizmet etmek üzere uzay seyahatine başlıyor. Güzel uğurlu olsun” sözlerini kullandı.

TÜRKİYE UZAY AJANSI LİDERİ: YERLİ UYDUMUZ DA 2022 SONUNDA YERLEŞTİRİLECEK

Türkiye Uzay Ajansı Lideri Serdar Hüseyin Yıldırım ise CNN TÜRK’te yaptığı açıklamada “Şu an yerli uydusunu üreten sayılı ülkelerden biriyiz. Yakın yörüngeye yerleştirilecek yerli bir uydu da bir daha 2022 sonunda yerleştirilecek. Çok ağır bir biçimde çalışılıyor bu yolda. Bakü’de Türk Devletleri Teşkilatı üyeleri ile uzay alanında bir toplantı yapacağız ve uzayda bir iş birliği gerçekleştireceğiz” sözlerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY: BİRİNCİ 10’DAYIZ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Uydu fırlatan, uydu üreten ülkelerden birinci 10’dayız. Daha da ileri gitmeyi dilek ediyoruz. Haber leşme noktasında yalnızca ses de değil, imajlı haber leşme ve 5B ile de epey hoş bir geleceğe şahitlik ediyoruz” tabirlerini kullandı.

“6A 2023’TE UZAYA GÖNDERİLECEK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “İletişimin karasal ulaştırılması mümkün olmayan hava, deniz, karada internet ve irtibat yapısı türksat 5B kapsamı alanına giren heryerde kesintisiz sağlanacak. bu biçimdece gemilerde, uçaklarda karasal ulaşmayan dağ ve doğal internet kapsama alanı olan heryerde geniş bant internet ve irtibat uçtan uça sağlanabilecek” dedi.

Karaismailoğlu, yerli imkanlarla üretilen Türksat 6A’ya ait de son gelişmeleri paylaştı. Bakan Karaismailoğlu, “6A’nın uzayda yerini alacağı günler epeyce yakın. Artık test etabına geçtik. 2023 yılında uzaya göndermeyi planlıyoruz. Hindistan’ı içine alan doğu kapsama alanı ile uydu kapsama alanımız fazlaca daha da genişleyecek” diye konuştu.

Son Dakika Haberleri