Fatma Girik: Bir 78 yılım daha olsa bir daha sinemaya verirdim

A

admin

Guest
Yeşilçam’ın unutulmaz isimleri içinde yer alan Fatma Girik, genel yayın direktörlüğünü Bülent Parlak’ın üstlendiği İzdiham mecmuasının son sayısında, sinema ve sanatla geçen yıllarını, Yeşilçam sinemalarını ve oynadığı hayli boyutlu bayan portrelerini anlattı.

“HALK BENİ ÇOK SEVMİŞ, ŞÜKÜRLER OLSUN”

Yağız Yılmaz imzalı söyleşide, kusursuz bir hayat geçirdiğini belirten usta oyuncu, gördüğü sevgiye ait, “Halk beni epey sevmiş, şükürler olsun hala seviyor da. Ne memnun bana, yıllarımı verdiğim sinema sanatı, büyük hoşluklar getirdi hayatıma. Bu sebeple epeyce uygun hissediyorum. Bir 78 yılım daha olsa bir daha sinemaya verirdim” diye konuştu.

Girik, sanat hayatında yorgunluk ve sitemin hiç yer almadığını lisana getirerek, “Nasıl ki bir anne için çocuk hiç bir vakit pişmanlık, yorgunluk, harcanan yıllar değildir, benim de çocuğum sinema oldu. En hoş hisleri, heyecanları, sevinçleri, tasaları sinema ile yaşadım. Yeterli ki de o denli yapmışım” dedi.

“İNSANLARIN ASLA YAŞAYAMAYACAĞI ÇEŞITLI HAYATLARI TANITTIK”

Sinema sanatı ile Yeşilçam sinemalarının yapısına değinen sanatçı, şunları aktardı:

“Sinema, bir fazlaca farklı disiplinin inceleme alanı içerisinde yer almış bir sanat ve irtibat aracıdır. Onun kendine has özelliğini ortaya koyan öge, sinematografik imgelerden meydana gelmiş olmasıdır. Bildiğimiz üzere de imge, görsel kültürün temelidir. Görsel kültür pedagojik içerikli bir kavram olarak 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren ele alınmaya başlamış. Bilhassa bu vakitte sinema alanındaki bilimsel ve sanatsal gelişmeler pedagojiyle sinemayı birbirine yakınlaştırmış, eğitimin yeni işlevler yüklenmesine niye olmuştur.

Bizler de sinemalarımızda bu olguları ele alarak bir iş yapmayı hedefledik. Günümüzde alay konusu haline gelen melodramları bu şuurla ve bu biçimdeın etken ögeleriyle harmanlayıp seyirciye ilettik. Biz o sinemalarda insanların asla yaşayamayacağı çeşitli hayatları tanıttık. Zira sinema, bir düş atmosferinin bireydeki iz düşümüdür. Gölge ise rol bireyiyle izleyici bireyinin hem şuur dünyasına birebir vakitte kalbine vuran naçizane bir bütünlük. Bu temel imgelerin kararı ise bir daha sanatın özüne dayanır. Sanatın özü de bir daha bizlere çıkar, insanlığa.”

“GENÇLER ÇOK DEĞERLISINIZ”

Fatma Girik, Yeşilçam sinemalarının barındırdığı samimiyet ve içtenlik dolayı tekraren izlendiğini kaydederek, “Ne diyordu William Shakespeare? ‘İçtenlik bütün dehanın deposudur.’ Bizler de bu sinemalarda, gerek senaryo gerek küçük ögelerden oyunculuklarımıza, o denli samimi dokunuşlar işlemişiz ki, sonuç devasa yapıtlarla birleşmiş. O kıssalar her insanın kendinden bir şeyler bulacağı hikayelerdi. Oradaki her şey fazlaca gerçekti. Her şey tertemiz. Hisler, beşerler, aşklar… Diğer bir manası vardı. Berbatlar bile düzgündü. Mazlumlar gerçek mazlumdu. Öpüşürken perdeye gelen vazonun bile nahif bir hali vardı. O vazo, dileğe dayanamayan bedenlerin buluşması demekti” değerlendirmesinde bulundu.

Rol aldığı üretimlerde kuvvetli, mert ve savaşçı tarafının yanı sıra şık olduğunu söyleyen Girik, şunları kaydetti:

“kuvvetli olunca illa ki erkek Fato olmuyor insan. Ben kendim üzere oldum. kuvvetli olan şık de olabilir aslında. Bunun milyonlarca bayan örneği var. Sinemalarda bu cins karakterleri canlandırmak hayli da hoşuma gidiyordu açıkçası. Zira bu tıp bayanlarımız ne yazık ki tıpkı şeyleri yaşıyor bu hayatta. Türkiyemizin en büyük sorunu haline geldi bu olaylar. Yahu baksanıza, ‘bu biçimde şeyler sırf sinemalarda oluyor.’ derdik. Olmuyormuş kuzum. Sinemalarda ve kitaplarda bile olmayan kötülüklerle boğuşmayı öğrenecek durumla karşı karşıya kaldık.

“TEHDİT EDİLDİM”

Unutulmaz sanatçı, siyasete atıldığı devirde PKK tarafınca tehdit edildiğini söyleyerek, “Başkanlık devrinden daha sonraydı. Gelip beni tehdit ettiler. Bir arkadaşları yurt dışına mı çıkacakmış ne. Benden para istediler. ‘Parayı vermezsen kaçırırız seni’ dediler. Ben de ‘Kaçırın fakat lütfen beyaz atla gelin’ dedim. daha sonra terörle çabadan aradılar ve bana muhafaza verdiler. Bir devir etrafımda muhafazalarla yaşadım. Nereye gidersem peşimdeler, iki seneye yakın o denli dolaştım. Tuvalete kalkıyorsun, iki kişi peşinden kalkıyor. Çok hudut bozucu bir durumdu” diye konuştu.

Girik, söyleşinin sonunda gençlere şu tavsiyelerde bulundu:

“Güzel gençler, her biriniz o kadar kıymetlisiniz ki. O kadar eminim ki yıllar daha sonra ‘Ah keşke gençliğimin değerini bilseydim. Bedelimi görseydim!’ diye fikirlere dalacaksınız. Zira bizler bunları yaşadık, aslında herkes yaşadı, herkes daldı bu fikirlere. Çünkü hayat bu, bir karış. Yaşadın yaşadın. Yaşayamadın gelip geçiyor, gidiyor elden. Hakikat yaşayın, pişman olmayın. Mümkünken sevin, sarılın, bırakmayın. Yoksa tasası büyük oluyor. Bu sebeple pişman olacağınız kararlar vermeyin. Kimseyi yarı yolda bırakmayın. Gururunuza yenik düşmeyin fakat gurursuz duruş da sergilemeyin.

Haddim değildir sizlere akıl vermek lakin tecrübeyi paylaşmak boynumun borcudur. Ne olur siz de paylaşın ve görün sizi hakikaten sevenleri, unutmayın birlikte geçirdiğiniz değerli vakit içinderı. Bir anlık öfkeyle yılları silip atmayın, geri gelmiyor zira. Yakınken, epey geçmeden sarın sarmalayın o fazlaca kızdığınız dostunuzı. Gidin öpün kırdığını düşündüğünüz ancak gururunuza yediremediğiniz sevgilinizi. Her gün öpülsün, ayakları yıkansın o güzelim anne babaların. Bu dünyanın bir öbür tarafı da var. Görmezden gelmeyin. Bu niçinle lütfen pişman olmayın. Sırf güzel yaşayın. Güzel yaşarsanız güzellik de sizi bulacaktır. Gözlerinizden öperim.”

“FATMA GİRİK CANIM, CİĞERİMDİ”