Furkan Korkmaz ve Melih Mahmutoğlu, Gürcistan maçında yaşananları anlattı

lawintech

New member
Furkan Korkmaz ile A Ulusal Kadro Kaptanı Melih Mahmutoğlu, Avrupa Şampiyonası’nda A Kümesi maçlarının oynandığı Tiflis Arena’da gerçekleştirdikleri idmandan daha sonra basın mensuplarına açıklamada bulundu.

A Ulusal Kadro’nun 88-83 kaybettiği maçta saha ortasında yaşadıkları gerginlik niçiniyle Gürcü oyuncu Duda Sanadze ile diskalifiye edilen Furkan Korkmaz, soyunma odası koridorunda uğradığı saldırıyı anlattı.

Maç ortasında Sanadze ile ufak bir sürtüşme yaşadıklarını, daha sonrasında olayın büyüdüğünü aktaran Furkan Korkmaz, şunları kaydetti:

“Orası sizin gördüğünüz. sonrasındasında tüneldeki farklı bir olay. Ben orayı ikinci bir sayfa üzere anlatacağım. Tünelde kondisyonerimiz Eren Hangün hocam ve diyetisyenimizle birlikte giderken, hiç bir biçimde güvenlik vazifelisi yoktu. Soyunma odası tarafına geçmeye başlar başlamaz onların oynamayan iki oyuncusu, benim alanda sürtüştüğüm oyuncu ve onların iki güvenlik nazaranvlisi, bizim tarafa yanlışsız koşmaya başladılar. Onlar saldırınca biz de kendimizi savunmaya çalıştık. Aslında içerideki olay büsbütün bundan ibaret. Onların üzerimize koşarak bize saldırması, bizim de buna karşılık vermemiz. Eren hocam bu olayın bu biçimde olacağını hissetmiş, sağ olsun o da yanımdaydı. birlikte orada dik bir biçimde ayakta durduk. Eren hocama buradan teşekkür ediyorum. O şayet olmazsa, 3 oyuncu ve 2 güvenlikle birlikte olay uzayacak, hayli daha önemli şeyler olacaktı. Şu an bile yaşananlar kabul edilemez. Saha ortasında agresiflikler oluyor. Bunları bir biçimde tolere ediyoruz fakat kimse de gelip benim hızıma o stil konuşamaz. Konuştuğunda da her türlü karşılığını alır. Bunu da herkes bilsin. Ayrıyeten bu güvenlik açığı değil, birtakım şeylere göz yummak.”

Furkan Korkmaz, kendilerine saygısızlık yapıldığını lisana getirerek, “Buna da ben başta olmak üzere reaksiyon gösterdiğimizi düşünüyorum. Bu muhakkak kabul edilemez. Ne burada ne de dünyanın öbür bir yerinde. Bize bu usul sataşanların, yanıtını alacağının kelamını verebilirim. Savunmamızı yazdık. Bundan daha sonra karar FIBA’da. Umarım adil ve hoş bir karar olacaktır.” diye konuştu.

Mahmutoğlu: Bu işin peşini bırakmayacağız

A Ulusal Basketbol Grubu Kaptanı Melih Mahmutoğlu, müsabakada yaşananların üzücü olduğunu vurgulayarak, “yıllardir profesyonel olarak oynuyorum, maç ortasında fazlaca olaylar gördüm lakin bunlar genelde daima saha ortasında kalır. aslına bakarsanız hakem de hem Furkan Korkmaz’ı birebir vakitte öteki oyuncuyu cezalandırdı. Lakin daha sonrasında olan olaylar biraz berbatlaşmış.” sözlerini kullandı.

Furkan Korkmaz ile gerginlik yaşayan Duda Sanadze’nin geçmişte de benzeri olaylara karıştığını anlatan deneyimli oyuncu, kelamlarını şöyleki sürdürdü:

“Bunu yapan oyuncu aslında geçmişte bir daha birebir hareketleri benim grubuma da yapmıştı. Biz onun yanıtını alanda verdik. daha sonrasında bizden özür dilemeyi de biliyordu. Fakat şu an gelip kendi konutunda, bizim soyunma odamızın önünde Furkan kardeşime saldırması sahiden çok berbat. Bu oyuncu beraberinde Avrupa Ligi Oyuncu Birliğinde de liderlerden. Yani bu olayı gelip diğer bir ülkede yapmasını da bekliyorum. Yapabilecek mi sanki öteki bir ülkede? Türkiye’de değil, Türkiye’de istemiyorum. Kendi meskeni olmayan bir yerde bir daha birebir hareketi yapmasını kendisinden bekliyorum. Dönem başlayacak, orada da birtakım maçlar olacak. Bu sahiden çok nahoş bir hareket. Ben bunu hayatımda hiç görmedim, duymadım da. Bu işin peşini bırakmayacağız. Zira hakikaten bu biçimde bir şeyi hak etmiyoruz. Saha haricinde bunların olması, soyunma odamıza kadar gelip saldırmaları… Demek ki güçleri, delikanlılıkları bu kadarmış. Bunu kendi meskeninde yapıyor. Öbür bir yerde yapabilirler miydi? Hiç zannetmiyorum.”

Yaşanan olayın ekibi daha da birleştirdiğini vurgulayan Melih Mahmutoğlu, “Maalesef bizim kötülüğümüzü isteyen birtakım beşerler var. Bunu da yaşayarak öğreniyoruz ancak kıymetli değil. Bunlar daima oluyor. Ben hayli gururluyum ekibin kaptanı olduğum için. Zira buradaki 12 oyuncu da sonuna kadar savaşıyor. Bu olay bizi kuvvetlendirecek lakin emin olsun ki o arkadaş, biz bu olayı hiç bir vakit unutmayacağız.” halinde görüş belirtti.

Melih Mahmutoğlu, maçta yaşanan kural kusuruyla ilgili itirazda bulunduklarını da anlatarak, “Maalesef işin ortasında FIBA olunca pek bir şey beklemiyoruz. Net bir ihlal var. Bunun itirazında bulunduk. Tertibin nasıl bir ciddiyetsizlikle devam ettiği ortada. Dünkü olayı şimdilik unuttuk. Artık konsantrasyonumuz Belçika ve daha sonrasındaki İspanya maçında olacak.” değerlendirmesinde bulundu.