Genco Erkal’dan Fazıl Say açıklaması: İroni anlaşılmaz oldu

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
Hakkında Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla 4 yıl 8 aya kadar mahpus cezası istemiyle iddianame hazırlanan tiyatrocu Genco Erkal, konserinde kendisine dayanak iletisi yayınlayan müzisyen Fazıl Say’ın 83 yaş vurgusuyla ilgili ironi yaptı.

“BİRAZ AYIP EDİYOR BENCE”

Toplumsal medya hesabından turne programını paylaşan Erkal, “Biz fakat birbirimizle yarışabiliriz” iddasında bulundu. Genco Erkal paylaşımına “Fazıl Say aylık turne programını koymuş. Bu da benimki. Biz lakin birbirimizle yarışabiliriz. İkide bir benim için o 83 yaşında, 83 yaşında diye yinelamasa güzel olacak. Biraz ayıp ediyor bence” notu düştü.

“İNSANLAR LATİFEYİ UNUTTU GALİBA”

bir süre daha sonra ironisinin yanlış anlaşıldığı tarafında bir paylaşım yapan Erkal, “tekrarki sefere işaret koyayım diyorum. O denli günler yaşıyoruz ki, beşerler latifeyi unuttu galiba. İroni anlaşılmaz olmuş ne yapmalı?” diye yazdı.

ERKAL’DAN TEŞEKKÜR: BENİ ONURLANDIRDI

Öte yandan Erkal, ünlü piyanist Fazıl Say’ın konserine Erkal için bir konuşma yaparak başlamasına da teşekkür etti.

Genco Erkal’ı seyircilere ayakta alkışlattıran Fazıl Say, konser öncesi yaptığı konuşmada şu tabirleri kullandı: “Bugünkü konserimiz, benim düşündüğüm programla başlamıyor. Ortaya giren bir olay oldu, onunla başlamak istiyorum. Genco Erkal 83 yaşında bir sanatçıdır. Genco Erkal’ın muhalif lakin hiç bir hakaret içermeyen tweetleri yüzünden 4 yıl mahpusu istenen dava başladı. Bundan ben utanıyorum bir Türk olarak. Bundan yalnızca utanmıyorum, buna da karşı koymaya karar verdim. bu biçimde bir rezilliğin, bu biçimde bir cahilliğin Genco Erkal üzere büyük bir sanatkara yapılmaması gerektiğini düşünüyorum. Genco Erkal 83 yaşındadır. ömrünü tiyatroya verdi, Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük sanatkarlarının birinden bahsediyoruz. Ve bir kabahati yok. Ben kendisi için müziğimle başlangıç yapacağım lakin evvel onun o süper ömrünü ve emeğini, kendi adıma onu onurlandırmak için ayakta alkışlayarak başlamak istiyorum.”

Usta sanatçı Genco Erkal’dan da, Say’ın bu jestine karşılık geldi. Twitter hesabından bir paylaşım yapan Erkal, Fazıl Say’a yürekten teşekkür ettiğini söz etti.

NE OLMUŞTU?

Sanatçı Genco Erkal hakkında Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla 4 yıl 8 aya kadar mahpus cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştı. Fazıl Say da bu duruma reaksiyon göstererek, “Genco Erkal yalnız değildir. Genco Erkal Türkiyedir! Efsane sanatçımızdır. 83 yaşındadır ve Açılan saçmasapan ‘CB’ye hakaret'(?) davasında 4 yıl mahpusu isteniyor. ‘Yazıklar olsun’ demiyorum. Kılına dokundurtmayacağım Genco’muzun! O kadar!! Korkaklar! Dava açacaklarına, ceketini ilikleyip eğilsinler bu biçimde büyük bir sanatkarın önünde. Rezillik bu ve artık yetti!!!” demişti.

Ada Masalı 11. yeni kısım 2. fragmanı