Global çip krizi Apple’ı da vurdu! Üretim amacındaki kaygılar niçiniyle payları düştü

kunteper

Global Mod
Global Mod
Apple‘ın payları, global çip derdi niçiniyle İphone 13 üretim amaçlarını tutturamayacabileği haberler inin akabinde Salı günü düştü.

Bloomberg’in haberine bakılırsa Apple, 2021’in son çeyreğinde 90 milyon iPhone üretmeyi hedefliyordu. Lakin dergiye konuşan kaynaklar, şirketin ortaklarına ‘toplam üretimin 10 milyona kadar düşebileceği’ bilgisini verdiğini aktardı. Çıkan haberler üzerine Apple’ın paylarında %1,2 oranında düşüş yaşandı. Kaynaklar, Apple’a vaktinde kâfi sayıda çip teslim etmekte zorlanan imalatçı şirketler Broadcom ve Texas Instruments’ın paylarının de %1 düştüğünü söylemiş oldu. Apple, iPhone 13 modellerini Eylül ayında piyasaya sürdü. Ön siparişler 17 Eylül’de alındı, teslimatlar 24 Eylül’de başladı.

BİRÇOK FİRMA ÇİP KRİZİ niçinİYLE MAĞDUR

Çok sayıda sanayi, eserleri için bilgisayar çiplerine gereksinim duyuyor. Yarı iletken aygıt imalatçıları da talebi karşılamak için son devirde gece gündüz çalışıyor. Apple üzere akıllı telefon üreticileri dünyanın en büyük çip müşterilerinden. Araba sanayi ve bilgisayar oyunu konsolları üreten şirketler de Apple üzere çip kahrından mağdur olan bölümlerden.

SATIŞLARI ETKİLEYECEK

Apple’ın CEO’su Tim Cook, Temmuz ayında yatırımları yarıiletken aygıt üretimindeki kasvetin iPhone ve iPad satışlarını etkileyebileceği ikazında bulunmuştu. Yatırım şirketi Wedbush, Apple’ın alışverişin hızlandığı tatil devrinde 5 milyondan fazla iPhone 13 eksiği yaşayabileceği varsayımında bulundu.

Wedbush analistleri Daniel Ives ve John Katsingris, çip badiresinin ‘kaygı verici olmadığını’, akıllı telefonların 2022’nin birinci periyotlarında dağıtıma hazır olmasını beklediklerini söylemiş oldu.

Analistler “Bir adım geriye gidip, tedarik zincirindeki düşünceler niçiniyle 5-10 milyon aygıtın satışını Aralık çeyreğinden Mart çeyreğine taşımak bizim için tasa verici değil, bilakis Wall Street’in varsayımlarının haricinde hayli daha fazla talep olduğunu da gösteriyor” dedi.

Bu görüşü paylaşan biroldukça analist, yeni iPhone 13 modellerinin satışının, tüketiciler 5G ağına geçmek istediği için çok yüksek olacağını öngörüyor.