Global piyasalar Fed’in 2 numarasının kelamlarıyla dalgalandı

Mercedesx

New member
Wall Street endeksleri beklenti altı enflasyon verisi ile geçen hafta görülen kuvvetli performansın akabinde, bu haftanın birinci süreç gününde düşerken Fed Lider Yardımcısı Brainard’ın tabirleri her ne kadar faiz artırım boyutlarının azaltılması için bir davet içerse de “daha yapılacak hayli iş olduğu” vurgusu yatırımcıları huzursuz etti.

ABD’de süreç nazarann Çinli şirketlerin payları, ABD Lideri Joe Biden ile Çin Devlet Lideri Şi Jinping’in birinci yüz yüze görüşmesinden ölçülü bildiriler çıkmasının akabinde yükselişlerini üçüncü güne taşıdı.

Bu sabah ABD vadelileri ile Asya endeksleri artıda.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi pazartesi günü 4 baz puan artışla yüzde 3,85’ten kapandıktan daha sonra bu sabah yüzde 3,87’de. Haftanın birinci süreç gününde yüzde 0,23 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi 1.279’da, yatay.

Brainard: Yakında daha yavaş bir artış suratına geçmek muhtemelen uygun olacaktır

Fed Lider Yardımcısı Lael Brainard, bankanın yakın vakitte faiz artırım büyüklüklerini azaltması gerektiğini söyleyerek önümüzdeki ayki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında 75 yerine 50 baz puan faiz artırılmasından yana olduğunun sinyalini verdi.

Brainard, “Yakında daha yavaş bir artış suratına geçmek muhtemelen uygun olacaktır. Fakat asıl vurgulanması gereken şeyin şu olduğunu düşünüyorum: Çok şey yaptık lakin yapacak daha fazlaca işimiz var” tabirlerini kullandı. Gerçekleştirilen sıkılaştırma adımlarının gecikmeli tesirleri olacağının altını çizen Brainard, “daha ölçülü ve daha bilgi odaklı bir faiz artış suratına geçmenin mantıklı bir adım olacağını” belirtti.

Yatırımcılar Fed’in 13-14 Aralık tarihindeki yılın son FOMC toplantısında 50 baz puan faiz artıracağını fiyatlıyor.

75 baz puanın altında bir adım beklentisi Fed Lideri Jerome Powell’ın ay başında daha yüksek bir en son faize, daha küçük artışlarla ulaşılacağını duyurmasının akabinde ortaya çıkmış; geçen hafta açıklanan ekim ayı tüketici enflasyon verisinin varsayımların altında kalmasıyla daha da güç kazanmıştı.

Brainard’dan evvel, pazar günü konuşan Fed Guvernörü Christopher Waller Fed’in faiz indirimlerini bitmiş oldurmeden “gidecek daha yolu olduğunu” belirterek şahin olarak bedellendirilen tabirler kullanmıştı.