HKP: Atatürk’ün ‘Bağımsızlık benim karakterimdir’ kelamı Anıtkabir’e alınmadı

Cekikgoz

Global Mod
Global Mod
Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyeleri, Mustafa Kemal Atatürk’ün kalpaklı portresinin ve ‘Bağımsızlık Benim Karakterimdir’ kelamının yazılı olduğu bayraklarla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin 102. açılış yıldönümünü kutlamak için Atatürk’ün huzuruna çıkmak istedi. Lakin üyeler Anıtkabir’e alınmadı.

“SİYASİ OLDUĞUNU İLERİ SÜRDÜLER, ANITKABİR’E ALMIYORLAR”

Anıtkabir’e girişi engellenen HKP üyeleri ismine HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Sait Kıran Tandoğan açıklama yaptı.

Kıran, “Bugün emperyalizme karşı dünyada zaferle sonuçlanmış birinci Ulusal Kurtuluş Gayreti olan Antiemperyalist Ulusal Kurtuluş Mücadelemiz’in yönlendiricisi, örgütçüsü Kurucu Meclis’in, Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 102’inci yıl dönümü. Halkımıza ve emperyalizme karşı uğraş veren bütün halklara kutlu olsun” dedi.

19 Mayıs, 23 Nisan, 30 Ağustos, 29 Ekim ve 10 Kasım’da Anıtkabir’e, Mustafa Kemal Atatürk’ün kalpaklı portresinin ve ‘Bağımsızlık Benim Karakterimdir’ kelamının yazılı olduğu bayrakla alınmadıklarını belirten Kıran, “Düşünebiliyor musunuz? Mustafa Kemal’in kalpaklı portresi ve kelamından diğer hiç bir şey yazmayan bu pankartın siyasi olduğu, hatta daha ilerisine de giderek, bunların Mustafa Kemal’in anısına hakaret olduğunu ileri sürdüler, işte bu münasebetle bizi son 3-4 yıldır Anıtkabir’e almıyorlar. senelerca bu pankartlarla, bu flamalarla Ata’nın huzuruna çıkmamıza rağmen” sözlerine yer verdi.

“ENGELLEYEMEYECEKLER”

Kurtuluş Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yediden yetmişe çaba edilerek zafere ulaşıldığını söyleyen Kıran, “Emperyalistlere ve yerli işbirlikçilerine bir defa daha sesleniyoruz: Erken sevinmeyin. Birinci Ulusal Kurtuluş Mücadelemiz’i nasıl zaferle sonuçlandırdıysak İkinci Kurtuluş Mücadelemiz’i de halkımızın önderliğinde bu savaşı da kazanacağız. Ve siz bir defa daha geldiğiniz üzere yerli işbirlikçilerinizle bu kutsal topraklardan defolup gideceksiniz. Ulusal Kurtuluş Mücadelemiz’in, İkinci Ulusal Kurtuluş Mücadelemiz’in ulu bayrağı bir kere daha bu topraklarda dalgalanmaya devam edecek. Ve Mustafa Kemal’in huzuruna hiç bir ortaçağcı, gerici bizim gitmemizi Mustafa Kemal’e, Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşçılarına hürmetimizi, sevgimizi göstermemizi engelleyemeyecekler” diye konuştu.

İZMİR VE İSTANBUL’DA KUTLAMA

Öte yandan HKP üyeleri İzmir Karşıyaka ve İstanbul Kadıköy’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin 102. açılışını kutladı.

“ÇOCUKLARIN KARAKTERİ BAĞIMSIZLIKTIR”

İzmir Karşıyaka’daki kutlamada kelam alan 9 yaşındaki İpek Yıldız, şu tabirlere yer verdi:

“Sevgili arkadaşlarım, pahalı büyüklerim; Bugün Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102. yıl dönümü. Bugün Cumhuriyet’in kuruluşuna giden yolun başlangıcı. Kurtuluş Savaşımızın başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği bayramımız. Ne diyordu büyük başkan; “Bağımsızlık Benim Karakterimdir”. Çocukların karakteri de bağımsızlıktır. Siz büyükler ışık olmalısınız yolumuza. Lakin siz büyüklere hatırlatmamız gereken kimi şeyler var.

Bizim haklarımız var. Eğitim hakkı, sıhhat hakkı, gıdaya-temiz suya ulaşım hakkı, oyun hakkı, fikir ve söz özgürlüğü gibi… Sizlerin temel misyonu bunları sağlamak ve bunları korumak için gayret etmektir. Çocuklar inanın inanın çocuklar, Hoş günler bakılırsaceğiz güneşli günler Motorları maviliklere süreceğiz. Işıklı maviliklere. Biz büyüyoruz hak ettiğimiz bir ülkede ve dünyada yaşamak istiyoruz. Yatağa aç giren, hasta giren tüm arkadaşlarım ve kardeşlerim için bir şeyler yapmalısınız, yapmalıyız. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun.”