Isınan dünyamıza çocuk getirmek yanlış mı?

iclal

Global Mod
Global Mod
Bebekleri ve çocukları hep sevmişimdir. Lise ve üniversite boyunca bebek bakıcılığı yaptım ve bugün hala tam zamanlı bir mühendis olarak bakıyorum. Nişanlım, yeteneğimi ve çocuklara olan sevgimi takdir ettiği için benden etkilendi. Sevdiğimiz ama sık görüşemediğimiz birçok küçük yeğenimiz, yeğenimiz ve kuzenimiz var. Evlendikten hemen sonra biyolojik çocuk sahibi olmaya çalışacağımızın da her zaman farkındaydık.

Bununla birlikte, nişanlım ve ben, her ikisi de Z Kuşağı olarak gezegeni derinden önemsiyoruz ve bilim adamlarının dünyanın 2030’larda 1,5 santigrat dereceye kadar ısınacağını tahmin etmelerini izlemek bizi üzüyor. İklim krizi ve bunun artan doğal afetler, gıda kıtlığı, artan toplumsal eşitsizlik ve sivil huzursuzluk gibi art arda gelen birçok etkisi nedeniyle yaşam kalitelerinin düşmesiyle mücadele ettiklerini çok iyi bilen çocuklara sahip olmak bencilce mi?

Sadece çocuk sahibi olmanın karbon ayak izimizi artırdığının farkındayız, ancak ebeveynler olarak çevre dostu bir ev ortamını teşvik etmek ve çocuklarımıza nasıl sürdürülebilir bir şekilde yaşayacaklarını öğretmek için elimizden gelenin en iyisini yaparız. Nişanlım, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışan iki mühendis olarak ayrıcalıklı olduğumuz için, çocuklarımızın iklim değişikliğinin zararını hissetmelerini önlemek için yeterli mali desteği sağlayabildiğimizi söylüyor. Bu ayrıcalığı kullanmak uygun mudur? —
Nisan

etikçiden:

İşte bir eylem hakkında sıklıkla sorduğumuz iki soru. Birincisi, ne fark ederdi? İkincisi, herkes yapsaydı ne olurdu? Her ikisi de önemli hususlara işaret eder, ancak zıt yönlere işaret edebilir. İlk soru bizden bir eylemin somut sonuçlarını değerlendirmemizi ister. İkinci soru bizden (Kant’ın diyeceği gibi) “maksim’i genelleştirmemizi”, yani eylemlerinize rehberlik eden kuralın herkesin izlemesi gereken bir kural olup olmadığını belirlememizi ister. (Bu özdeyişlerin nasıl detaylandırılacağına dair filozofların tartışmalarına girmeyeceğim.) Farz edin ki birisi bir Walgreens ChapStick’e yapışıyor ve şunu soruyor: Ne fark eder? Cevaplardan biri, eğer herkes istediği gibi hırsızlık yaparsa perakende sisteminin çökeceğidir.

Bu soruları cevaplarken, en az bir çocuk sahibi olmak söz konusu olduğunda böyle bir çelişki yoktur. Yaklaşık sekiz milyarlık bir gezegene birkaç insan eklemenin marjinal etkisi ihmal edilebilir. (Bir grup çevre ve ekonomi araştırmacısı tarafından yakın tarihli bir makale, yüzyılın sonunda dünya nüfusunun bugün olduğundan daha az olabileceğini öne sürüyor – bu yalnızca bir model olsa da.) Ve eğer herkes çocuk sahibi olmayı bırakırsa, etkisi insanlığa yardım etmek için değil, onu bitirmek için.

Ben sizi iklim krizine çözüm geliştiren bir çocuk doğurduğunuzu hayal etmeye teşvik edenlerden değilim. (İhtimaller nelerdir?) Yine de, sorumlu bir şekilde yetiştirilen çocukların – kişisel ve kolektif yollarla – çözümün bir parçası olabileceğini ve uyarlanabilirliği, Direnci vb. teşvik ederek insanlığın yaşanabilir bir gezegende hayatta kalmasını sağlayabileceğini düşünmek gerçekçidir.

Can alıcı soru, yavrularınıza iyi bir yaşam şansı verip veremeyeceğinizdir. İklim krizi, çocuklarınızın buna katkıda bulunduğu için değil, sonuç olarak zarar görebilecekleri için burada önemli. Görünüşe göre, çocuklarınıza bunu yapacak kaynaklar verildiğinde iyi olacağı sonucuna çoktan varmışsınız. Bildiğiniz gibi bu bizim dünyamızda bir ayrıcalıktır. Ancak doğru cevap, bu ayrıcalığa sahip çocukların sayısını azaltmak değil, aynı şeyin gezegendeki diğer tüm çocuklar için geçerli olduğu bir duruma doğru birlikte çalışmaktır.

okuyucular cevap

Geçen haftaki soru, babasıyla yıllarca berbat bir ilişki yaşadıktan sonra bağlarını kesen bir okuyucudan geldi. “Yaşlı babam öldüğünde ne yapacağımı, ne hissedeceğimi merak ediyordum. Cenazesini vs. kimin düzenleyeceğini bile bilmiyorum. İletişim kurmadığım, saygı duymadığım ve bir daha asla görmek istemediğim bir ebeveyne etik olarak ne borçluyum?

Etik uzmanı yanıt olarak, “Bazı insanlar, birinin biyolojik ebeveyniniz olmasının ona bir şeyler borçlu olduğunuz anlamına geldiğini düşünüyor.” Ne de olsa, varlığınızı onlara borçlusunuz. … Babanızın cenazesine katılmanın, belki de hayatınızda oynadığı rolün tanınması ve belki de varlığınız için asgari bir minnettarlık eylemi olarak, bir tartışma olduğunu kabul ediyorum. Bunun ötesinde, sizinle pek bir ilgisi yok.” (Sorunun tamamını tekrar okuyun ve cevaplayın. Burada.)

evet anlaşmazlık var
yabancılaşmış bir ebeveynin cenazesine katılmak, kişinin varlığı için asgari bir minnettarlık eylemidir. Bu bir dereceye bile yol açabilir. Bununla birlikte, bu, özellikle TSSB durumunda, ruh sağlığı için zararlı olabilir. Bir çocuğun ihtiyaçları, doğum için minnettarlıktan çok daha ağır basar. — Cathy K

ödedim ve ayarladım
yabancılaşmış annemin cenazesi. Acı vericiydi ama ihtiyacım olduğunu bilmediğim bir kapanış sağladı. Onlardan daha iyi olabilmek ve iyi bir şeyler yapabilmek beni ayrıca gururlandırdı. Cenazeler yaşayanlar içindir. ne ile yaşayabilirsin — Ashley

Lisanslı bir cenaze yöneticisi olarak
Eyaletimde (Wisconsin) 28 yıl boyunca en yakın akraba oldunuz ve bu nedenle cenaze evinin babanızın cenazesini ayarlamak için birlikte çalışacağı kişi sizsiniz. Bunu yapmak istemiyorsan – ki bunu yapmak istemediğini anlıyorum – babana bir iyilik yap ve başka birinin devralması için gerekli evrakları doldurabilsin. — Davut

Minnet borcumuz yok
duygusal ve diğer ihtiyaçlarımızı – karşılamak için etik bir zorunlulukları olan ihtiyaçları – karşılamayan ebeveynlerden doğmak. Yetişkin çocuklar, üzerinde kontrol sahibi olmadıkları bir şey hakkında suçluluk duymayı bırakmalıdır. Sebat ettiği ve babasını olduğu gibi gördüğü için mektup yazarına şeref. — Temmuz

“Ne yapmalıyım?” sorusunu sormak için
Bu durumda, devam eden bir yükümlülük duygusunun varlığı kabul edilmektedir. Bak, bu acı dolu anıları bitirmek için bir fırsat. Tacizci, ortalıkta olmayan ya da düpedüz berbat bir ebeveynin cenazesine katılmanın ya da cenaze törenini planlamanın herhangi bir yararı, merhumun değil, size tahakkuk eder. Basitçe söylemek gerekirse: kendiniz yaparsınız. – Richard