İstanbul Sinema Şenliği’nde Altın Lale ‘Beni Sevenler Listesi’nin oldu

Hatiram

New member
40. İstanbul Sinema Festivali’nin kapanış merasimi, 14 Temmuz Çarşamba gecesi Hilton İstanbul Bosphorus’ta yapıldı. Sinema Onur Mükafatları ile başlayan gecede onur ödüllerinden birincisini “jet rejisör” lakaplı direktör Çetin İnanç aldı. Sinema Onur Mükafatı ise Belkıs Özener’e takdim edildi. sonrasındasında, Suna Selen’e ve Salih Güney’e de şenliğin Onur Mükafatları sunuldu.

Ulusal Yarış kısmında En Yeterli Direktör, Heyet Özel Mükafatı, En Uygun Bayan Oyuncu, En Güzel Erkek Oyuncu, En Düzgün Senaryo, En Âlâ Manzara Direktörü, En Uygun Kurgu ve En Güzel Özgün Müzik mükafatları takdim edildi. Ödül merasiminde Seyfi Teoman En Uygun Birinci Sinema Mükafatı, Milletlerarası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödülleri’nin kazananları da belirtildi.

EN DÜZGÜN SİNEMA EMRE ERDOĞDU İMZASI TAŞIYOR

40. İstanbul Sinema Festivali’nin Ulusal Müsabaka kısmında Emre Erdoğdu’nun hem senaryosunu yazdığı tıpkı vakitte yönettiği, beraberinde Halil Babür’e En Güzel Erkek Oyuncu mükafatını de kazandıran Beni Sevenler Listesi en güzel sinema seçilerek Altın Lale’nin yılki sahibi oldu. Fikret Reyhan’ın Çatlak sineması toplamda 3 ödül kazansa da Altın Lale’nin sahibi olamadı. Gecenin öne çıkan bir başka imali ise Çağıl Bocut’un Seyfi Teoman En Düzgün Birinci Sinema Mükafatı de dâhil olmak üzere geceden 3 mükafatla ayrılan birinci uzun metrajlı sineması Sardunya oldu.

40. İstanbul Sinema Festivali’nde dağıtılan mükafatları tamamı ise şöyleki:

Altın Lale En Âlâ Sinema: Beni Sevenler Listesi – İstikamet: Emre Erdoğdu

Heyet Özel Mükafatı: Sen Ben Lenin – İstikamet: Tufan Taştan

En Güzel Direktör: Çatlak – Fikret Reyhan

En Düzgün Bayan Oyuncu Mükafatı: Dirlik Sistemlik & Sardunya – Asiye Dinçsoy & İlayda Elif Elhih

En Düzgün Erkek Oyuncu Mükafatı: Beni Sevenler Listesi – Halil Babür

En Âlâ Senaryo Mükafatı: Çatlak – Fikret Reyhan

Seyfi Teoman En Güzel Birinci Sinema Mükafatı: Sardunya – İstikamet: Çağıl Bocut

FIPRESCI Mükafatı: Çatlak – Fikret Reyhan

En Yeterli Manzara Direktörü Mükafatı: Sardunya – Orçun Özkılınç

En Güzel Kurgu Mükafatı: Cemil Gösteri – Cihan Luş

En Uygun Özgün Müzik Mükafatı: Av – Deniz Cuylan & Brian Bender