Korkutan uyarı! ‘6.5 ve üzeri büyüklükte zelzele üretebilir’

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Yaptığı araştırmalar sonucunda bu yıl Doğu Anadolu Bölgesi’nde zelzele olabileceğini önnazarann sarsıntı araştırmacısı Ahmet Yakut, Palu-Hazar ve Bingöl-Yedisu fayları üzerine 6.5 ve üzeri büyüklüğünde zelzele yaşanabileceğini söylemiş oldu.

‘2021’E İKİ BÖLGE DAMGA VURACAK’

Bu yıl ortasında olması iddia edilen sarsıntılar hakkında açıklamalarda bulunan Yakut, “2021’e damga vuracak iki bölgenin Endonezya ve Şili olacağını düşünüyorum” dedi.

Bu yıl Türkiye’de meydana gelmesi öngörülen sarsıntıları de açıklayan Yakut, “Uzak Doğu Asya’da ya da Doğu Asya’daki meydana gelen sarsıntılar, İran zelzeleleri gösteriyor ki; bu sene bir daha doğu bölgesini konuşacağız” diyerek kelamlarına şöyleki devam etti:

“Bingöl civarı, yakın etrafındaki Elazığ. Buralarda yalnızca orta ölçekli 3’lük, 4’lük değil de tahminen 5 küsürlük sarsıntılar gorebiliriz. Son zelzelelere baktığımızda, 2 gün evvel yaşanan Osmaniye sarsıntısı ve dün yaşanan Adana sarsıntısı daha sonrasında Kahramanmaraş civarında, 4’lük 4.5’lik sarsıntılarla bir hareketlilik başlayabilir. ‘Doğu Anadolu fayı canlandı’ dediler. her insanın başında bu biçimde bir algı var. Uzun vakitten beri ’Adıyaman Gölbaşı ve Kahramanmaraş Türkoğlu- Pazarcık sınırında büyük zelzele bekliyoruz’ dediler fakat Doğu Anadolu Fay Zonu bildiğiniz üzere Kuzey Anadolu kadar faal bir fay değil lakin başladığı vakitte da kendini takır takır kıran bir fay.

‘KAHRAMANMARAŞ CİVARINA DİKKAT’

Ben Kahramanmaraş civarında 1514’lü senelerdan bu yana beklenen zelzelesi değil de 4’lük, 5’lik rutin zelzeleler olabileceğini söyleyebilirim. Ancak bu sene Kahramanmaraş civarında 6’lık yahut 6’ının üzerinde sarsıntı beklemem. Benim kaygım Ocak 2020’de Sivrice -Doğanyol segmentinde yaşanan 6.8 büyüklüğündeki sarsıntı daha sonrası, Palu – Hazar çizgisi ve Bingöl kısmına bakmak lazım diye düşünüyorum. ‘Bu sene nerede büyük bir zelzele olur?’ diye soracak olursanız ben daima doğuyu söylerim. Bu sene de doğu derim. Ve bu sene Akdeniz açıklarını da konuşacağımızı söyleyebilirim.”

‘6.5 VE ÜZERİ SARSINTI YAŞANABİLİR’

Palu-Hazar ve Bingöl-Yedisu faylarının kesinlikle incelenmesi gerektiğini vurgulayan Yakut, bu fay çizgisinin 6.5 ve üzeri büyüklüğünde zelzele üretebileceğini kaydetti.