Londra'daki kar amacı gütmeyen bir kuruluşun başkanı Sheila Watson, mobiliteyi geliştirmek istiyor

iclal

Global Mod
Global Mod
Bu makale, Mart ayında kadınların başarılarını kutlayan küresel etkinliklere denk gelen Kadın ve Liderlik hakkındaki özel raporumuzun bir parçasıdır. Bu konuşma düzenlendi ve özetlendi.

Sheila Watson, değişimi etkileme arzusunun temeli olarak işçi sınıfı bir toplulukta yetişmesinin ve bunu başarmak için ekonomi ve politika öğreniminin temel araçlar olduğuna inanıyor. 1990'ların sonlarından başlayarak dokuz yıl boyunca Birleşik Krallık İşçi Partisi hükümetinde ekonomist ve politika danışmanı olarak kendisini adaletsizlikle mücadele etmeye adamıştı. Bugün, Londra merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan FIA Foundation'ın direktör yardımcısı olarak, bu kuruluşun çevre, cinsiyet ve araştırma girişimlerine liderlik ediyor ve dünya çapında güvenli ve sürdürülebilir hareketliliği desteklemek için çalışıyor.

Vakfın amacı nedir?

Kapsamlı misyon güvenli, temiz, adil ve yeşil hareketliliktir. Odak noktası kişisel hareketliliktir ancak iklim ve temiz havadan yol güvenliğine, erişilebilirliğe ve adalete kadar sürdürülebilirliğin tüm boyutlarıyla ilgilidir. Çalışmalarımızı savunuculukla birleştirmeyi seviyoruz.

İşin kapsamı nedir?

Küreseldir. Biz bir hayır kurumuyuz, dolayısıyla değer katabileceğimizi düşündüğümüz alanlarda ortak kuruluşlara para ve destek veriyoruz ve bu genellikle diğer insanların yeterince önem vermediği alanlarda oluyor. Bu, 197 ülkenin yürüme ve bisiklet gibi motorsuz, sıfır emisyonlu ulaşımı teşvik etmek için yaptıklarına veya Afrika'daki Okulların çevresindeki altyapıya yönelik uyarlamaları desteklemek gibi tek bir yerde zemin seviyesinde neler yaptıklarına bakmak kadar geniş olabilir. Sokakları çocuklar için daha güvenli hale getirmek amacıyla yeni bir yaya geçidi veya korumalı bir kaldırımın boyanması gibi. Uzun zamandır, değişimi savunduğunuzda, bunu nasıl başarabileceğinizi göstermenin önemli olduğu görüşüne sahibim; bu muhtemelen benim hükümetteki uzun lobicilik geçmişimden kaynaklanmaktadır.

Bu çalışma neden gerekli?

Hareketlilik ve ulaşım, emisyonların yaklaşık dörtte birini oluşturuyor ve dünya çapında motorlu araç kullanımının 2050 yılına kadar üç katına çıkması bekleniyor. Hava kalitesi şehirlerde büyük bir sorundur ve dünyanın birçok yerinde yol kazalarının sayısı kritik düzeyde yüksektir; dünya çapında gençlerin başlıca ölüm nedenidir. İnsanlara hareket etme ve gelişme fırsatları sunmak istiyoruz ancak aynı zamanda bu olumsuz şeyleri de ele almamız gerekiyor.

Herhangi kayda değer zorluklar var mı?

Veriler eksik olduğunda veya kötü korunduğunda iş yapmak zor olabilir. Kötü verilerle iyi politika yapamazsınız. Temiz araçların benimsenmesini teşvik etmek için gerçek emisyon verilerini kullanan Gerçek Kentsel Emisyonlar Girişimi (TRUE) ve temiz araçların geliştirilmesini destekleyen Küresel Yakıt Ekonomisi Girişimi (GFEI) gibi projelerimiz aracılığıyla iyi veri toplanmasını teşvik eden girişimleri destekliyoruz. Dünya çapında yakıt ekonomisi politikalarını takip ediyor ve araç elektrifikasyonuna odaklanan bir program içeriyor. Amaç, herkesin aynı sayılarla çalışabilmesi ve etkili politikalar geliştirebilmesi için bilgi paylaşımında bulunmaktır.

İlk yıllarınız kariyer yolunuzu nasıl etkiledi?

İngiltere'nin Kuzey Doğusunda, çok işçi sınıfından, ekonomik açıdan çok dezavantajlı, Amerika'da yaygın olan sosyal konutlarda büyüdüm. Okulda akıllı bir çocuktum. Bilinebilecek çok şey olduğunu düşündüm ve mümkün olduğunca çoğunu bilmek istedim. Ekonomi fikrini sevdim. Bunu siyasetin yanı sıra dünyanın nasıl işlediğine dair bir açıklama olarak gördüm. Üniversite boyunca bu konuları takip ettim. Oxford'a sözde devlet okulundan gittim.

Oldukça politik bir aileydik, dolayısıyla adalet bizim için çok önemli. Adaletsizliklerin ne olduğunu bilmiyordum ama bazılarını düzeltmek istediğimi biliyordum. Ekonomiyi ve politikayı anlamanın değişim yaratmanın yolu olduğunu biliyordum.

Rol modelleriniz var mıydı?

Harika öğretmenlerim vardı ve hevesli bir okuyucuydum. Okuduğum kitaplardaki insanlardan, özellikle de Shakespeare'in The Taming of the Shrew adlı eserindeki Kate'den ilham aldım. Her fırsatta kendisinden beklenenlere karşı mücadele etme şeklini beğendim. Birlikte çalıştığım kıdemli politikacı bana işyerinde profesyonel olmanın ne demek olduğu, işlerin nasıl halledileceği, kararlar alınacağı ve bunlara bağlı kalınacağı, gerçekleri ve kanıtları kullanırken aynı zamanda Adaleti de taşıyacağı konusunda bana çok şey öğreten bir kadındı. onunla birlikte ahlaki bir pusula da var. Ve bana yapamayacağım hiçbir şeyin olmadığını söyleyen bir anne ve baba tarafından büyütüldüm.

Kadın olmak hiç engel oldu mu?

Kız olmanın beni farklı kılacağını hiç düşünmemiştim. Sanırım cinsiyetimin bir rol oynadığına inanmaya başlamadan önce epey yol kat etmiştim. Sanırım seni başka bir şey olarak görmeden önce seni kadın olarak gören insanların olması seni şaşırtıyor. Zor işi zorlaştırır.

Seni ne motive eder?

Hiç şüphesiz birlikte çalıştığım ortaklar. Ve gerçek ilerlemenin sağlandığı da bir gerçektir. Hava kalitesi konularında lider olan Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, düşük emisyon bölgesini uygulamaya koyduktan sonra yeniden seçildi ve Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Paris'in merkezine araç erişimini kısıtladıktan sonra yeniden seçildi. Bu aslında sözlerden eyleme geçiyor olabileceğimizi gösteriyor. Çok önemli bir andayız, fırsat penceresi daralıyor ve değişiklik yapmak bizim elimizde.