Mavzer filmi bu hafta vizyonda

A

admin

Guest
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın dayanaklarıyla, TRT’nin ortak yapımcılığında çekilen sinemanın oyuncu takımında Serhat Kılıç, Ozan Çelik, Seda Türkmen, Burçak Dilekli, Ahmet Aydın ve İbrahim Kalkan yer alıyor.

Fatih Özcan, birinci kere direktörlük koltuğunda oturduğu ve Orta Anadolu’da geçen bir öyküyü anlattığı Mavzer’in öyküsünü, çekim kademesini, şenlik seyahatini ve vizyon beklentisini anlattı.

Daha evvelki yazdığı senaryolarda kendisine daima “Bunu nasıl çekerim?” diye sorduğunu belirten Özcan, direktör olmayı, kendi senaryosunu çekmeyi her vakit düşündüğünü söylemiş oldu.

Özcan, “Mavzer”in kendi doğduğu ve büyüdüğü coğrafyaya ilişkin izler taşıdığına işaret ederek, “Amcalarımdan, babamdan, annemden dinlediğim öyküleri bir ortaya getiren bir kıssa formatı üzerine çalıştım ve Mavzer bu biçimde ortaya çıktı. Ben sinema izlemeyi kitap seçmeye benzetiyorum. örneğin her gün 50 bin tane kitap yayınlanır lakin nitelikli kitapların çoğunluğu biroldukça kişi tarafınca bilinmez. Seyircinin sinema seçmesini de bu taraftan değerlendiriyorum” diye konuştu.

Fatih Özcan

“SEYİRCİ BU ÖYKÜDEN KENDİNE HİSSE ÇIKARABİLECEK”

Mavzer’i “İzleyicinin iki kardeşle bir kurt içinde geçen bir öyküden kendine hisse çıkarabileceği ve ne bulacağını sorgulayacağı bir film” olarak tanımlayan Fatih Özcan, çekim süreci ve çekim yerlerine ait şunları kaydetti: “Doğadan epey uzaklaştık. Artık büyük dağları görmek, hayvanları tahayyül etmek kentte yaşayan insan için ibret ve öğüt olma vasfını yitirdi. Mavzer tahminen de küçücük bir köyde küçücük bir ailenin içerisinde bile bugün görmediğimiz o ormanlar, dağlar, dereler ve zirvelerin de bir kimliği olduğunu, hayvanların da bir ömür alanı olduğunu anlatan bir sinema. Zira bizim temel sorunumuz had bilmememiz. Kimiz, neyiz, nerede yaşıyoruz? Coğrafik hudutlar dışında kimlik sonlarımız neler? Bence sinema bitince seyircinin aklında kalacakları şeyler epey da çabuk unutacakları şeyler olmayacak.”

Özcan, Hazreti Adem’den itibaren insanların “Hangimizin varlık alanı daha büyük?”, “Hangimiz daha epeyce varız?” soruları etrafında doyumsuz bir rekabette olduğuna dikkati çekerek, sinemada de insan-doğa bağlantısı üzerinden kozmik bir kıssayı anlatmaya çalıştığını lisana getirdi.

Sinema, 5. Boğaziçi Sinema Şenliği’nde Bosphorus Sinema Lab Working Progress kategorisinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü’ne, 7. Boğaziçi Sinema Şenliği’nde ise TRT Ortak İmal Ödülü’ne paha görüldü.