Mis kokulu bir ‘çilek reçeli’ tanımı

Leila

Global Mod
Global Mod
Baharın gelmesiyle kahvaltı sofralarına çeşitlik ve renk katacak bir çilek tanımını sizler için hazırladık. İşte, annelerinizden anneannelerinize kadar beğenerek yiyeceği nefis çilek reçeli tanımı.

ÇİLEK REÇELİ NASIL YAPILIR? ADIM ADIM ÇİLEK REÇELİ TANIMI

1. ADIM
: Çileklerin sap kısımlarını ayıklayın, ortadan ikiye bölün, güzelce yıkayın ve kurutun.

2. ADIM: Tencereye aldığınız doğranmış çileklerin üzerine toz şekeri yayarak ek edin. Suyunu salması için kapağını kapatın ve en az 2-3 saat bekletin.

3. ADIM: Şayet vaktiniz var ve daha kıvamlı bir reçel elde etmek isterseniz; bekletme sürecini geceden sabaha olacak vakit aralığına yayın; bu biçimdelikle çilekler suyunu çok salmış, toz şeker büsbütün erimiş olacaktır bu da pişirme sırasında ekstra su koymanızı gerektirmeyecektir.

4. ADIM: Suyunu salan çilekleri kısık ateşte orta ara karıştırarak 1 saat kaynatın. Kaynama sırasında üzerinde oluşan köpükleri tahta kaşıkla temizlemeyi ihmal etmeyin ki reçeliniz ileride şekerlenme yapmasın.

5. ADIM: Aromalandırmak için; ocaktan almadan 10 dk. evvel 1/4 adet limon suyu, çubuk tarçın yahut karanfil ekleyebilirsiniz.

6. ADIM: 1 saatin sonunda reçelinizi ocaktan alıp 30 dk. dinlendirin.

7. ADIM: Soğuduktan daha sonra sterilize bir kavanoza doldurup kapağını kapatın ve aksi çevirin.

8. ADIM: Pınar Labne eşliğinde dilediğiniz üzere tüketebilirsiniz.

ÇİLEK REÇELİ TANIMI İÇİN GEREKLİ MATERYALLER

-2 kilogram çilek
-8 su bardağı toz şeker
-1 çay kaşığı (tepeleme) dövülmüş limon tuzu (arzuya göre 1 adet limonun suyu)
-1 tatlı kaşığı tereyağı

ÇİLEK REÇELİ YAPILIŞI

1.
Çilekleri bol suyla yıkayın ve sapları kopartın. Şayet çilekleriniz hayli büyükse ikiye ya da üçe kesebilirsiniz ancak orta uzunlukta iseler bütün bırakabilirsiniz.
2. Saplarını kopardığınız çilekleri tekrar bol suyla yıkayın ve kurutun. Geniş bir tencereye çileklerin bir kısmını dizin, toz şekeri üstlerine serpin. Toz şeker ve çilek bitene dek tıpkı süreci uygulayın. Tencerenin kapağını kapatın ve en az 8 saat, ülkü olarak 1 gece boyunca bu türlü bekletin.
3. Bekleme mühletinin sonunda çilekler çok fazla su salmış ve şeker büsbütün erimiş olacak.
4. Şayet çilekleriniz yeteri kadar su salmamışsa, 1 çay bardağı kadar su ekleyebilirsiniz. Suyunu salmış olan çilekleri ocağa alın ve orta ara narince karıştırarak, kaynayana dek pişirin.
5. Kaynamaya başlayınca daha az köpürmesi için 1 tatlı kaşığı tereyağını ekleyin ve altını kısın ve 30- 35 dakika kadar denetimli olarak pişirin. Kaynama müddetince üstünde biriken köpüğü alıp atın. Kaynama müddetinin sonunda gerçek dövülmüş limon tuzu yahut limon suyunu ekleyin ve 2 dakika kadar daha pişirip, ocaktan alın.
6. Sterilize edilmiş bir kavanoza doldurun ve kapaklarını kapatıp karşıt çevirin. Soğuduktan daha sonra dilediğiniz üzere tüketebilirsiniz.
**Afiyetler olsun.

ÇİLEK REÇELİ PİŞİRME MÜDDETİ: KAÇ DAKİKADA PİŞER?

4 kavanoz çilek reçeli tanımının hazırlama mühleti 10 dakika, pişirme mühleti 40 dakikadır.

ÇİLEK REÇELİ KALORİ PAHASI

Çilek reçelinin kalori pahası 73/kcal’dir.

ÇİLEK REÇELİ TANIMININ PÜF NOKTASI

Minik ve kokulu çilekler seçmeye ihtimam gösterin. Reçelinizi şekerle 1 gece bekletmek ekstra su ek etmeden reçelinizin pişmesine ve daha özlü bulunmasına yardımcı olur.

ÇİLEK REÇELİ PİŞİRME ÖNERİSİ

Reçel pişerken biriken köpükleri almayı ihmal etmeyin ki reçeliniz ileride şekerlenmesin. Şayet kaynamaya başladıktan daha sonra 1 tatlı kaşığı tereyağ atarsanız reçel epey az köpürür.

1 KİLO ŞEKERE NE KADAR ŞEKER KONUR?

Şahısların kendilerine nazaran belirlediği ölçülerle çilek reçeli yapılabilir. Çilek reçelini fazla yapmak istemeyen ve taze olarak çabucak tüketmek isteyen vatandaşlar, 1 kilo çilekle de, çilek reçelini çok kolay bir biçimde yapabilir. 1 kilo çilekten, çilek reçeli yapmak isteyen vatandaşlar, 1 kilo çileğe ne kadar şeker konacağını internet üzerinden araştırıyor.

Şayet 1 kilo çilekten, çilek reçeli yapacaksanız, 4 su bardağı şeker kullanılması gerekmektedir.

4 KİLO ŞEKERE NE KADAR ŞEKER KONUR?

Kalabalık bir aile olan bireyler ise 4 kilo çilekle bir arada herkese günlerce yetecek kadar çilek reçeli yapabilir. 4 kilo çileğe ne kadar şeker konacağını merak eden vatandaşlar ise, internet üzerinden çilek reçeli tanımlarını araştırmaya devam ediyor.

Şayet kalabalık bir aileyseniz 4 kilo çilekle, çilek reçeli yapabilirsiniz. 4 kilo çileğe, 3 kilo şeker ve 1 çay kaşığı limon tuzu konularak çilek reçeli yapılabilir.

ÇİLEK REÇELİ SULU YAPILIRSA NE YAPILIR?

Mikrodalga fırınınız var ise reçelinizi yüksek ısıda 3-5 dakika kaynatırsanız reçeliniz suyunu çekecek ve yoğunlaşacaktır.

Reçelin üzerine pak bir bez örterek suyunu çekene kadar güneşte bekletebilirsiniz.

ÇİLEK REÇELİ KAVANOZA SICAK MI KOYULUR?

Reçeli çabucak tüketmeyecekseniz kavanozlara sıcak sıcak doldurup ağzını hoş bir biçimde kapatmalı ve daha sonrasında karşıt çevirerek saklamalısınız.

Reçelinizi çabucak kullanacaksanız soğumadan ağzını kapatmamalısınız aksi takdirde küflenmeler olabilir.

ÇİLEK REÇELİ TATLILARDA KULLANILIR MI?

Çilek reçelinizi kullanarak tatlılarınızı hem pratik tıpkı vakitte doğal bir biçimde süsleyebilirsiniz. Çilek reçeli ile yapılan kedidili tatlısı için buraya bakabilirsiniz.

Süslü nuriye tatlısı da çilek reçeli ile süslenebilecek tatlılardandır. Tarife ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz.

Çilek reçeli kullanılarak yapılan bir öbür tatlı da krepli reçelli irmik tatlısıdır, tarife ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz.

ÇİLEĞİN YARARLARI

– İçerisinde bol bol B, C ve K vitamini bulunmaktadır.

– Bedene kuvvet verir.

– İçerdiği C vitamini yardımıyla cilde faydalıdır. Cildi meyyit hücreler ve yağlardan arındırır.

– Kolesterolü sağlıklı düzeyde fiyat.

– Kanın pıhtılaşmasını önler, kalp sıhhati açısından faydalıdır.

– İçerdiği K vitamini yardımıyla kemik sıhhatine olumlu tesirleri vardır.