Mucize kurtuluş dünya basınında! Dev balina ıstakoz avcısını evvel yuttu daha sonra da…

Bilgin

Global Mod
Global Mod
ABD’nin Massachusetts eyaletinde ıstakoz avcılığı yapan Michael Packard, istakoz avlamak için denize atlaması ile birlikte nasıl balina tarafınca yutulduğunu ve neler yaşadığını hastane çıkışında gazetecilkere anlattı.

BBC Türkçe’nin haberine nazaran Packard, olayda dizinden yaralandı ve kısa bir süre tedavi gördüğü hastaniçin taburcu edildi.

Hastane çıkışında gazetecilere yaşadıklarını anlatan 56 yaşındaki Packard, dalış kadrolarını giyip tekniçin atladıktan daha sonra “büyük bir sarsıntı hissettiğini ve bir anda her şeyin karanlığa gömüldüğünü” söylemiş oldu.

Packard, birinci etapta bölgede dolaştığı bilinen bir beyaz balinanın saldırısına uğradığını düşündüğünü fakat etrafına baktığında olduğu yerde hiç bir diş bakılırsamediğini anlattı.

Packard, “İşte o anda, ‘Aman Rabbim, bir balinanın ağzındayım ve beni yutmaya çalışıyor. Her şey bitti dedim, öleceğimi düşündüm” dedi ve daha sonra yaşananları şöyleki anlattı:

“Tam o esnada ansızın su yüzebir daha çıktı ve başını sallamaya başladı. Havaya fırladığımı hissettim ve suya düştüm. bir daha özgürlüğüme kavuşmuştum. Hala inanamıyorum yaşadıklarıma.”

Olayın yaşandığı Provincetown İtfaiyesi, CBS News’a lokal saatle sabah bir ıstakoz avcısının yaralandığı tarafında kendilerine ihbar geldiğini ve olay yerine intikal ettiklerini teyit etti.

Kambur balinaların uzunluğu 15 metreye, yükleri da 36 tona kadar çıkabiliyor. Doğal ömrü Müdafaa Vakfı, dünyadaki kambur balina popülasyonunun yaklaşık 60 bin olduğunu söylüyor.

Kambur balinalar, ağızlarını olabildiği kadar hayli açıp balık ya da öbür deniz canlılarından olabildiğince fazlaca ölçüde yutarak besleniyor. Bu niçinle kimi bilim insanları, Packard’ın başına gelenlerin bir kaza olmasının mümkün olduğunu, bugüne kadar kambur balinaların insanlara saldırdığına dair rastgele bir bulgu olmadığını belirtiyor.