Nasuhi Güngör’den ittifak argümanı: Yanılmaya şimdiden hazır olsunlar

Cekikgoz

Global Mod
Global Mod
İktidara yakınlığıyla bilinen gazeteci Nasuhi Güngör, Habertürk’te kaleme aldığı bugünkü köşe yazısında seçim öncesi ittifak tartışmalarıyla dikkat çeken sözler kullandı.

“Siyasetin nereye gittiğini anlamak için evvel birtakım zihinsel bagajlardan kurtulmak gerekiyor. örneğin niye siyasetin yalnızca mevcut partiler, ittifaklar, masalar ve kurumsal işleyişler üzerinden yoluna devam edeceğine adeta “iman” ediyoruz?” diyen Güngör, Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ’ın “Mansur Yavaş adayımızdır” çıkışını örnek gösterip “Pekala “dış kulvar”dan gelen bir atakla bütün istikrarlar sarsılabilir” ifadelerini kullandı.

Yazısında “siyasetin sürekli mevcut partiler ya da ittifaklar tarafınca çizilen yol haritasında mı ilerlemeyeceğini, beklenmedik çıkış ve itirazlarla hesaplar alt-üst olacağını” öne süren Güngör “2023’e giden yol sürprizlerle dolu ve her şeyi mevcut ‘kurumsal siyaset’ üzerinden görmek isteyenler yanılmaya şimdiden hazır olmalı. ‘Filanca ittifak sapasağlam’ yahut ‘masada kriz yok, her şey planlandığı üzere gidiyor’ diyenlerin bastırmaya gücünün yetmeyeceği çıkışlar ufukta” savında bulundu.

Nasuhi Güngör’ün misal bir çıkışı geçen yıl da yaptığı biliniyor. Güngör, 2021 Haziran’ında konuk olduğu canlı yayında, siyasette birkaç ay içerisinde hiç beklenmedik değişimlerin olabileceğini sav etmiş ve AKP ile CHP haricindeki partiler konusundaki iddiaların epeyce aldatıcı olabileceğine dikkat çekerek “Türkiye’nin önünde, sanıyorum hayli fazla değil 6 ay daha sonra, herbiçimde ekim kasım üzere, bugün hiç beklemediğimiz, hiç konuşmadığımız, konuşulamaz bulduğumuz birtakım ittifaklar, yakınlaşmalar duruyor. Ben bunu bugün söyleyeyim siz bana ekim-kasım üzere hatırlatırsınız” demişti.