New York, Venedik’e çok benziyor. batıyor

iclal

Global Mod
Global Mod
Günaydın Bugün Salı. New York şehrinin kısmen tüm binaların 1,68 trilyon pound ağırlığından dolayı battığını bulan bir bilim adamından haber alacağız. Büyükşehir Ulaşım Otoritesi’nin neden taban ücreti 2,90 dolara yükseltmeyi önerdiğine de bakacağız.

Belki de son zamanlarda bu batma hissini yaşıyorsundur. Yakın tarihli bir akademik makale, tüm New York’un bunu yaptığını ve yapmaya devam edeceğini öne sürüyor.

Gazete, tüm binaların ağırlığı altında New York’un yılda iki ila dört milimetre arasında battığını ve “bazı bölgelerin çok daha hızlı battığını” söyledi.

Birkaç milimetre o kadar küçük ki bulgu neredeyse kulağa eğlenceli geliyor. Dört milimetre, bir inçin yirmide üçüdür. Ancak şehrin yavaş ve kademeli düşüşünü not etmek komik olmamalı. Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları’nda jeofizikçi olan ve çalışmanın baş yazarı Tom Parsons, “İşte mesele de bu” dedi.

Küresel ısınma nedeniyle yükselen su seviyeleri ile birlikte binalar üzerindeki aşağı yönlü kuvvetin şehri doğal afetlere karşı daha savunmasız hale getirebileceğine dair endişeler var. Earth’s Future dergisinde yayınlanan makalede, bu faktörlerin “kıyı ve nehir kıyısı bölgelerinde büyüyen bir soruna işaret ettiğini” yazdı. “Kağıdın amacı,” bir nehir boyunca “her ek yüksek binanın” gelecekteki sel riskine katkıda bulunabileceği konusunda farkındalık yaratmaktır.

Bir röportajda New York’ta olanların “Venedik’te olanlarla oldukça karşılaştırılabilir” olduğunu söyledi. “Aynı oranda batıyorlar.” Ancak Venedik’te iklim değişikliği, 5,3 milyar dolarlık bir set sisteminin dayanmak üzere tasarlandığı tahminleri aşıyor.

Ve Endonezya, mevcut başkent Cakarta batarken sıfırdan yeni bir başkent inşa etmek için çalışıyor. Başkan Joko Widodo setler inşa ettikten ve diğer önlemleri denedikten sonra Jakarta’yı kurtarmaya çalışmaktan vazgeçti. Meslektaşım Hannah Beech, onlara Jakarta’yı sudan çıkaramayan “bant çözümleri” adını verdi.

Parsons, daha yüksek ve daha kuru bir zeminde yeni bir New York istemiyor. “Şu anda acil bir durum değil,” dedi. “Geleceği planlamamıza yardımcı olması için bu bilimsel bilgiyi sağlamak istedik. Acil bir durum ortaya çıktığında bilim adamlarının ortaya çıkması kolaydır, ancak acil durumu hafifletmek için bir şeyler yapılabilmesi için yeterince erken konuşmak daha mantıklıdır.”

“Aldığım ana soru bu: Bunu nasıl hafifletebiliriz” diye ekledi. “Pek çok kişinin duymak istemediği cevap, sera gazı tarafı. Atmosferdeki sera gazı miktarını toplu olarak azaltmanın bir yolunu bulursak, deniz seviyesinin yükselmesini yavaşlatabiliriz. Bu elbette kolay bir iş değil.”

Birleşmiş Milletler’in dünya nüfusunun yüzde 70’inin 2050 yılına kadar şehirlerde yaşayacağı tahminine atıfta bulundu. New York şehrinin “sembolik” olduğunu söyleyerek, “Bir şehir inşa ettiğinizde ve insanlarla dolu olduğunda, çökme meydana gelir” dedi. İnsanların göç ettiği bir yer ve belli ki yoğunluğu yüksek.”

O ve ortak yazarları, şehirde tam olarak 1.1 milyon bina olmadığını hesapladılar – tam olarak 1.084.954. Her kattaki kat sayısını tahmin ettikten ve bazı bilgisayar modelleri yaptıktan sonra, bunların toplam ağırlığının 1,68 trilyon pound olduğunu hesapladı. Daha sonra şehrin ne kadar batacağını belirlemek için yerçekimi ve diğer faktörleri değerlendirdi.

Parsons, şehrin bazı bölgelerinin diğerlerinden daha hızlı battığını söyledi. Queens ve Brooklyn’deki East River boyunca uzanan alanların yanı sıra Coney Island, Jamaica Bay ve Rockaways’den bahsetti. Manhattan’ın gökdelenlerinin çoğu, topraktan “çok daha az sıkıştırılabilir” olan ana kayaya demirlenmiştir.

Hava durumu

Maksimum 68 derecelik sıcaklık ve hafif rüzgarlarla güneşli bir günün tadını çıkarın. Hafif rüzgarlar ve yaklaşık 54°C’lik bir düşük ile geceleri çoğunlukla açık gökyüzü bekleyin.

ALTERNATİF OTOPARK

Cuma (Shavuot) tarihine kadar geçerlidir.

New York’tan son haberler
MTA, otobüs ve metro ücretlerini artırıyor

New York bölgesi için tüketici fiyat endeksi, Nisan 2023’te sona eren 12 ayda yüzde 3,7 arttı – gıda ve enerjiyi hesaplamalardan çıkarırsanız daha da fazla. Büyükşehir Ulaşım Otoritesi bunu göz önünde bulundurarak geçit törenine katılıyor ve müşterilerinden daha fazlasını talep ediyor.

Ajans, tek bir metro, otobüs veya ara geçiş yolculuğu için taban ücretini yüzde 5 artırarak 2,75 dolardan 2,90 dolara çıkarmak istiyor. Bu, 2015’ten bu yana ilk taban oran artışı olacak. Ajans ayrıca 7 günlük MetroCard için mevcut 33 $’dan 34 $’a ve 30 günlük MetroCard için mevcut 127 $’dan yüzde 4 artışla 132 $’lık bir ücret almayı planlıyor. . 2019’dan beri ilk artışları.

Ekspres otobüsler, Long Island Demiryolu Yolu ve Metro-Kuzey Demiryolu ücretleri ve kurumun köprü ve tünel geçiş ücretleri de artacak.

Ajansın finans komitesi başkanı Neal Zuckerman Pazartesi günü, ajans yetkililerinin önerilen oran artışları hakkında bir sunum yapmasının ardından, “Bu, enflasyon göz önüne alındığında makul bir artış,” dedi.

Ajansın yönetim kurulu, teklifle ilgili olarak önümüzdeki ay halka açık oturumlar düzenlemeyi ve Temmuz ayında oylamayı planlıyor.

Zuckerman, yolcu sayısının pandemi öncesi seviyelere göre yüzde 30 düştüğünü belirtti. Meslektaşım Ed Shanahan’ın da belirttiği gibi, metro geçen aydan bu yana hafta içi birkaç günde yüzde 70 oranında bile dört milyon yolcu taşıdı.

Yetkilinin önerisine göre, bu yolcuların yanı sıra her otobüs ve S-Bahn müşterisi, her yolculuk için biraz daha fazla ödemek zorunda kalacaktı. Ancak yetkililer, haftalık ve aylık MetroCard ücretlerini daha ılımlı bir şekilde artırarak çalışanların acısını sınırlamaya çalıştıklarını söyledi.

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Geç, tükeniyor

Sevgili günlük:

Bir çarşamba sabahı metroda otururken gözüm telefonun ekranının sol üst köşesindeki saatten sağdaki şarj ışığına kaydı. Bir toplantıya geç kalacaktım ve telefonum yüzde 1’deydi.

Midtown varış noktamdan kaç durak uzakta olduğumu görmek için yukarı baktım ve yanlış trene bindiğimi fark ettim. İç çektim ve Çin mahallesinin kalbinde indim.

Telefonum artık boşta olduğu için kulaklığımı çıkarıp başka bir istasyona yöneldim. Yürürken, kaldırımdaki bir balık pazarının koşuşturmacasını dinledim.

Bir sonraki trene bindiğimde karşımda çocuk arabalı genç bir çift oturuyordu. Bakışlarımı sağa kaydırdığımda, çiftin yanında oturan yaşlı bir kadının bebek arabasındaki bebekle baktığını gördüm.