Osmanlı Ocakları’ndan “HDP” açıklaması

Cekikgoz

Global Mod
Global Mod
HDP’nin kapatılması talebiyle, 18 Haziran 2020 tarihinde Yargıtay’a birinci başvuran Osmanlı Ocakları geri adım attı.

Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP’nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafınca hazırlanan ikinci iddianameyi kabul etmişti.

Öte yandan Osmanlı Ocakları Genel Lideri Kadir Canpolat, Külliye TV’de HDP’nin kapatılması tartışmalarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

HDP’nin kapatılmasıyla ilgili birinci adımı atan Osmanlı Ocakları Genel Lideri Canpolat, “HDP Yöneticilerine siyasi yasak getirilsin HDP kapatılmasın” tabirlerini kullandı.

Canpolat şöyleki konuştu:

“Ben Yargıtay’a HDP kapatılsın diye müracaata bulunmuştum fakat artık HDP’nin kapatılmasından yana değilim. Bunun millete ve devlete bir yarar sağlamayacağını düşünüyorum. Bakın HDP’li yöneticilerin bir adedini bile sevmiyorum. Zira benim bu vatandaki kardeşlerimi kandırıp dağa terörist yaptı bunlar. Bunların yatacak yerleri de, yapacak siyasetleri de yok.

Siyaset yasağı getirilsin hepsine, partinin parası kesilsin ancak parti kapatılmasın. Kapatırsanız marjinal bir küme olur. Radikal bir küme olur, radikalleşme olur. Devlet aklıyla hareket edilmesi gerekir. Hırsla, kinle, nefretle olmaz. Biz HDP’ye oy verenlerin oylarına talipsek HDP’yi kapatmayacağız. Lakin yöneticilerini var ise bir cürümleri yargılayalım. Evet Yargıtay Başkanlığı’na müracaatım var benim niye mi? HDP’nin yaptığı hatalar ayyuka çıktı zira.

Gözle görülür, elle tutulur kanıtlar, kabahatler her türlü rezillik varken kimse müdahale etmedi. Biz bu biçimdesine bir refleks gösterince nihayet bir kamuoyu oluştu ve nihayeti buraya geldik. Biz bu mevzuyu yeterlice irdeledik her tarafınca baktık HDP’yi kapatmak tahlil mü? HDP kurumdur. Hükmî bir kişilikten bahsedelim evet hatalı HDP’nin yöneticileri oradaki bir tabelanın cürmü olabilir mi? Bir simgenin hatası olabilir mi? Sizce silahın mı hatası var? Silahı kullananın mı cürmü var? Silahı sen sonda nöbet tutup milletin namusunun bekçiliğini de yapabilirsin. Gidip insanları katledip öldüredebilirsin, silahı nasıl kullandığına bağlı…”