Petrolde dalgalı seyir

Mercedesx

New member
Petrol piyasaları da Fed’in faiz sonucuna odaklandı.

Faiz sonucu öncesinde petrolde fiyatlamalar dalgalı bir seyre işaret etti. ABD ham petrolü 119 dolar civarında dalgalanırken, Brent petrol ise 121 dolar düzeyinde.

Petrol piyasalarında OPEC’in aylık raporundan çıkan bilgiler dikkatle izlenirken, dikkatler ABD Lideri Joe Biden’ın Suudi Arabistan ziyaretine de çevrildi.

OPEC aylık petrol piyasası raporuna göre, kümenin günlük ham petrol üretimi Mayıs ayında bundan evvelki aya nazaran 176 bin varil azalarak yaklaşık 28 milyon 51 bin varil oldu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), global petrol üretiminin Mayıs’ta bundan evvelki aya bakılırsa günlük 150 bin varil azalarak yaklaşık 98 milyon 750 bin varile gerilediğini duyurdu.

OPEC’in global petrol üretimindeki hissesi ise yüzde 28,9 olarak kayıtlara geçti. Bu sayı bundan evvelki ay yüzde 29 düzeyindeydi.

bu vakitte, OPEC ortasında ham petrol üretimi en çok Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’te arttı. Libya, Nijerya ve Gabon ham petrol üretiminin en çok gerilediği ülkeler oldu.

Günlük üretim, geçen ay bundan evvelki aya bakılırsa Suudi Arabistan’da 60 bin varil, BAE’de 31 bin varil ve Kuveyt’te 27 bin varil artış gösterdi. Üretim Libya’da 186 bin varil, Nijerya’da 45 bin varil, Gabon’da ise 32 bin varil geriledi.

Biden Temmuz’da Suudi Arabistan’a gidecek

Biden idaresinden üst seviye bir yetkili yetkilisi, düzenlediği telekonferansta, ABD Lideri’nin Orta Doğu ziyaretlerine ait takvimi basın mensuplarına anlattı.

Üst seviye yetkili, brifingde, “Biden, 13-16 Temmuz’da ABD’nin İsrail’in güvenliği ve refahına sarsılmaz takviyesini bir dahalemek ve ‘KİK+3’ olarak bilinen Körfez İşbirliği Kurulu ülkeleri, Mısır, Irak ve Ürdün’ün düzenlediği tepeye katılmak için Orta Doğu bölgesini ziyaret edecek.” sözünü kullandı.

Biden’ın kelam konusu ziyareti kapsamında ABD’nin güvenlik, ekonomik ve diplomatik çıkarlarını bölge önderleri ile görüşeceğini belirten yetkili, Biden’ın ABD’nin 1 milyar dolar yardım çıkarmayı planladığı “Demir Kubbe” sistemlerinin kurulduğu bölgeleri de ziyaret edeceğini aktardı.