Prens Harry: Kendimi içki ve uyuşturucuya vermiştim

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Britanya’daki bağımsız soruşturmada BBC gazetecisi Martin Bashir’in 1995’te bomba tesiri yaratan röportajı Prenses Diana’yı kandırarak gerçekleştirdiği kararına varılması üzerine kamusal yayın kuruluşunun özür açıklaması yapmasıyla eski defterler bir daha açıldı.

WILLIAM: RÖPORTAJ SAYISIZ KİŞİYİ İNCİTTİ

Prenses Diana ile Veliaht Prens Charles’ın iki oğlu soruşturma kararı açıklanır açıklanmaz BBC’ye sert reaksiyon gösterdi. Cambridge Dükü Willam, röportajın sayısız kişiyi incittiğini, annesi ile babası içindeki ilgiyi kötüleştirdiğini ve annesinde dehşete, paranoya ve yalnızlığa sebep olduğunu söylemiş oldu.

HARRY: ANNEMİZ BU YÜZDEN HAYATINI KAYBETTİ

Farklı bir açıklama yapan Sussex Dükü Harry, istismar kültürü ve etik dışı aksiyonların yarattığı tesirin annesinin ömrüne bedel olduğunu lisana getirerek “Annemiz bu yüzden ömrünü kaybetti ve hiç bir şey değişmedi” dedi.

“KENDİMİ İÇKİYE VE UYUŞTURUCUYA VURDUM”

Meghan Markle ile evlenince durulan Prens Harry, yeni yaptığı açıklamada, annesini kaybetmenin verdiği acıyı bastırmak için geçmişte kendisini içki ve uyuşturucuya vurduğunu söylemiş oldu.

ABD’li ünlü talk şovcu Oprah Winfrey’ye Apple TV+ kanalının zihinsel sıhhatle ilgili ‘Sizin nazaranmediğiniz Ben’ belgeseli için konuşan Prens Harry, 20’li ve 30’lu yaşlarında kraliyet ömrünün baskısıyla başa çıkmaya çalışırken epeyce fazla içtiğini, uyuşturucu kullandığını ve ağır anksiyete ile panik ataklar geçirdiğini anlattı.

Prenses Diana’nın Ağustos 1997’de paparazzilerden kaçmaya çalışırken araba kazasında vefatının yarattığı travmayla gayret ederken ‘bir haftada içilen alkol ölçüsünü bir günde içtiğini, annesinin vefatından 10 yıl daha sonra bile hissettiklerini daha az hissetmek için uyuşturucu kullanmayı canının çektiğini’ belirten Harry, kamusal misyonları yerine getirmesi gereken kraliyet ailesinin üst seviye üyesi olarak ‘ağır anksiyete ve panik ataklar geçirdiğini’ aktardı.

“HAYATIMIN KABUS DÖNEMİ”

Bugün 36 yaşında olan Harry, 28-32yaş ortasını ‘ağır anksiyete ve panik ataklar eşliğinde ömrümün kabus dönemi’ diye niteledi. “Zihinsel olarak darmaduman biçimdeydim. Ne vakit ekip elbise giyip kravat takıp rolümü oynamak zorunda olsam, aynaya bakıp ‘Tamam, oyun yüzünü tak; haydi gidelim’ derdim. Daha meskenden çıkmadan ter ortasında kalırdım. Savaş ya da kaç haleti ruhiyesine girerdim” diyerek ekledi:

“İçmeye istekliydim, uyuşturucu almaya istekliydim, kendimi daha az hissettiğim üzere hissettiren şeyleri denemeye ve yapmaya istekliydim.”

Cuma yahut cumartesi gecesi bir haftalık alkol içerdim; bundan zevk aldığım için değil, bir şeyi maskelemeye çalıştığım için.”

“SİZ ONUNLA HİÇ TANIŞMADINIZ BİLE”

Prenses Diana’nın cenazesinde kardeşi, babası, amcası ve büyükbabasının yanında annesinin tabutunun gerisinde yürüdüğü meşhur imgeyle ilgili şunları söylemiş oldu:

“Benim en epey hatırladığım şey, (Buckingham Sarayı ile Trafalgar Meydanı içindeki) The Mall caddesi boyunca yürüyen atların toynak sesiydi. Bedenimin haricinde üzereydim ve yalnızca benden bekleneni yapıyordum. her insanın gösterdiği hissin onda birini göstererek; bu, benim annemdi – siz onunla hiç tanışmadınız bile.”