Sakarya Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yılına özel beste

A

admin

Guest
Kurtuluş Savaşı‘nın dönüm noktası olan, Türk ordusunun Batılı devletlerin güdümündeki Yunan ordusunu hezimete uğrattığı Sakarya Meydan Muharebesi‘nin 100’üncü yıl dönümüne özel beste yapıldı.

Kelamlarını Cevdet Cantürk‘ün yazdığı, bestesini ise Abdurrahman Said Kutlu‘nun yaptığı yapıtta, muharebede yaşanan destansı uğraş notalara aktarıldı.

Günlerdir provası yapılan beste, zaferin yıl dönümü olan 13 Eylül’de bir konserde seslendirilecek.

“SAKARYA KAHRAMANLARINA ARMAĞAN OLSUN”

Yapıtın müellifi Cantürk, Sakarya Meydan Muharebesi’nin Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktalarından biri olduğunu söylemiş oldu.

Sakarya Meydan Muharebesi’nin yaşandığı alanları ziyaret ettikten daha sonra şiir yazmaya karar verdiğini belirten Cantürk, ortasındaki hisleri dizelerle lisana getirdiğini, bunun da bestesinin yapıldığını söz etti.

Savaşa dair hayli sayıda kitap okuduğunu ve fotoğrafları incelediğini bildiren Cantürk, şu biçimde devam etti:

“Sakarya Zaferi’nin 100’üncü yılı için bir şeyler yapmak gerek diye uzun uzun düşündüm. O listede yer alan şeylerden bir tanesi Sakarya Marşı’nın bestelenmesiydi. Şiiri kaleme aldıktan daha sonra Said Kutlu Bey’le temas ettim. Daha evvel bu işleri yaptığını, askeri müzik uzmanı olduğunu duydum. Kendisi de yazdığım şiiri beğendi. Birkaç aydır üzerinde çalışıyoruz, sıradışı bir eser ortaya çıktı. Sakarya kahramanlarına, Sakarya ruhuna armağan olsun.”

“ŞEHİTLERİMİZE AHDE VEFAMIZI GÖSTERMEK İSTEDİK”

Bestekar Kutlu da Cantürk’ün Sakarya Meydan Muharebesi kahramanları için yazdığı şiiri beğendiğini ve bunu müzikle birleştirmek istediğini lisana getirdi.

Şiirin konusunun epey kıymetli olduğunu aktaran Kutlu, “Sakarya Meydan Muharebesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin emperyalizme karşı muvaffakiyetinin nirengi noktasıdır. Yüzyıl evvel canlarını feda eden şehitlerimiz, uzuvlarını kaybeden gazilerimize ahde vefamızı göstermenin bir yolu olarak bu kelamları melodileştirip ölümsüzleştirmek istedik. bu biçimde bir eser ortaya çıktı” dedi.