Sanatçı Etem Çalışkan’dan ‘Aşk Olsun’ standı

• Konuyu başlatan admin
  • Başlangıç tarihi
A

admin

Guest
95 yıllık ömründe sayısız Türk büyüğü portresi, afiş ve kapak yapan, kaligrafi sanatıyla Kuran-ı Kerim meali yazan ve ayrıyeten Emin Barın ile birlikte Anıtkabir Kitabelerini kaleme alan Etem Çalışkan’ın kalem ve fırçasından çıkan aktüel çalışmaları sanatseverlerle buluştu.

hayatını mesleğine, sanatına ve zanaatına adamış yazının ressamı Etem Çalışkan’ın son üç yıla sığdırdığı nadide 56 yapıttan oluşan standın küratörlüğünü Fatih Ömeroğlu yaptı. Kaligrafi sanatını da kendine has üslupta ve çeşitlilikle sunan Çalışkan’ın standı, 11 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek.

“KADIRGA SEMTİNE ÇOK KIYMETLİ STANT SALONU KAZANDIRDIK”

Stantta konuşan Fatih Belediye Lideri Ergün Turan, “Pandemi sürecinde 1,5 yılda iki tane sanat galerisi açtık. Bugün hayli kıymetli bir standın de açılışını yaptık. Türk yazı sanatının en değerli üstatlarından Etem Çalışkan hocamızın sergisindeyiz. 95 yaşındaki hocamızın hem zihni tıpkı vakitte kalemi fazlaca canlı. Hocamızın yapıtlarından oluşan bu sergiyi sanatseverlerin beğenisine sunduk. Kadırga semtine de standın yapıldığı bu epeyce kıymetli stant salonunu kazandırdık. Ayrıyeten internet üzerinden de stantlar düzenliyoruz. Bu salonda sergilerimiz devam edecek” dedi.

Yapıtların sahibi Etem Çalışkan ise “Son senelerda corona virüs hastalığı insanları meskene hapsetti. bu vakitte hayli çalıştım. Bu sergiyi açan Fatih Belediyesine fazlaca teşekkür ediyorum. Bu salonda çalışan her insanın stantta hayli emeği var. Bu salon olmasaydı ben çalışmalarımı bir daha yapacaktım, lakin kimseye sunamayacaktım. Fatih Belediyesi’nin amblemini de ben çizdim. Belediyenin çalışmalarıyla Kadırga da çağdaş bir sanat merkezi haline geldi” tabirlerini kullandı.