Sierra Club, John Muir, George Floyd ve #MeToo’yu geçmeye çalışıyor

iclal

Global Mod
Global Mod
Ülkenin en önde gelen çevre örgütü, üç yıldır geçmişi ve geleceği üzerine kafa yoruyor. Diğer birçok Amerikan kurumu gibi, Sierra Kulübü de kurucusu John Muir’in renkli insanlara karşı önyargılı olup olmadığı da dahil olmak üzere misyonu ve tarihi hakkında acı verici sorularla boğuşan George Floyd’un 2020’de öldürülmesiyle sarsıldı.

Şimdi organizasyon bu değerlendirmeden çıkmaya çalışıyor. Sivil haklar aktivisti, yazar, yatırımcı ve kar amacı gütmeyen kuruluşların lideri Ben Jealous, yeni CEO olarak atandı.

50 yaşındaki Bay Jealous, 2008’den 2013’e kadar Ulusal Renkli İnsanları Geliştirme Derneği’nin yönetim kurulu başkanı, Sierra Kulübü’ne liderlik eden ilk beyaz olmayan kişidir.

Yıllık 149 milyon dolardan fazla aidatı, yüzlerce çalışanı, bir milyondan fazla üyesi ve destekçisi ve ülke genelinde 64 şubesi ile Sierra Club, koruma hareketinin dev sekoyasıdır – görmezden gelinmesi imkansızdır ve genişleyen bir hareketin kalbinde yer alır. aktivistlerin, kar amacı gütmeyen kuruluşların ve taban kampanyalarının ekosistemi.

Ancak Bay Floyd’un öldürülmesi ve ardından ülke genelinde devam eden protestolar kurumun temellerini sarstı. İcra direktörü, Sierra Club’ın “beyaz üstünlüğünü sürdürmede önemli bir rol” oynadığını yazdı. Blog gönderisi, grubun kusurlarını kabul etme girişimiydi, ancak bazı yönetim kurulu üyelerinden alenen azar aldı ve şiddetli bir iç savaşı ateşledi.

Aynı yaz, bir Sierra Club çalışanı, hala kuruluşta gönüllü olan eski bir yönetici tarafından tecavüze uğradığını iddia etti ve #MeToo hareketi devam ederken daha fazla taciz iddiasıyla ilgili soruşturmalara yol açtı.

Ve 2021’de bir şirket içi rapor, kötü davranışların tolere edildiği ve hesap verme sorumluluğunun bulunmadığı zehirli bir kültürü belgeledi. Haftalar sonra, icra direktörü istifa etti ve bir yönetim kurulu üyesi kamu liderliği sorumluluklarını üstlendi ve iklim değişikliğinin önemli bir politika konusu haline geldiği Biden başkanlığının ilk yılında Sierra Kulübü’nü şaşırttı.

Bay Kıskanç, “Sierra Kulübü için önemli olan bir hesaplaşma anı vardı,” dedi. “Yerleşmeler zordur ve kimsenin bunu doğru anladığını hiç görmedim. Çok fazla bastırılmış duygu var ve hepsi ortaya çıkıyor.

Bay Jealous, bu enerjiden yararlanmayı, Sierra Kulübü’nü azınlık topluluklarını etkileyen çevre sorunlarına daha fazla dahil etmeyi ve çevre hareketine daha fazla siyahi, Hispanik ve Asyalıyı dahil etmenin yollarını bulmayı umduğunu söyledi.

Randevusu, yaklaşık bir yıllık aramanın ardından gelir. İlerici bir savunuculuk grubu olan People for the American Way’in başkanı olarak iki yıl geçirdikten sonra Sierra Club’a katıldı.

Aramaya katılan Sierra Club yönetim kurulu üyesi Rita Harris, “Görüştüğümüz diğer tüm insanları gölgede bıraktı ve gölgede bıraktı” dedi. “Kesinlikle şu anda ihtiyacımız olan kişiye benziyor.”

2018’de Maryland valiliğine aday olan ve başarısız bir şekilde aday olan Rhodes Scholar Bay Jealous, iş için niteliklerinin bir sivil haklar aktivistininkini çok aştığını ve her zaman bir çevreci olduğunu söyledi.

Kuzey Kaliforniya’da büyüyen Bay Jealous, “en eski anılarından biri sekoyalarda uyumak” dedi..” Ailesi onu yılda iki kez Yosemite Ulusal Parkı’nda yürüyüşe çıkardı ve Sierra Club dergisi her zaman evin yanındaydı.

Bay Jealous, dokuz yaşındayken yerel doğa tarihi müzesinde gelmiş geçmiş en genç öğretim görevlisi olduğunu söyledi. Ve bir genç olarak Monterey Bay Akvaryumu’nda tur rehberi olarak görev yaptı.

Genç bir profesyonel olarak çevre sorunlarıyla ilgilenmeye devam etti. Ralph Nader tarafından kurulan bir kuruluş olan Kamu Yararı Araştırma Grubunda, genç üniversite mezunlarını taban aktivizmiyle tanıştıran bir program olan Green Corps’un başlatılmasına yardım etti. Ve NAACP’de, siyah toplulukları etkileyen çevresel konulara odaklanan bir iklim adaleti programı başlattı.

“Bir süredir Kuzey Kaliforniya’da bir sekoya ormanında büyüyüp uyuyan ilk Sierra Club yöneticisiyim” dedi.

Ancak Bay Kıskanç, işindeki ilk birkaç ayında bir sesli tura çıkmaya hazırlanırken, muhtemelen kuruluş için hâlâ zor yıllardan geçen çalışanlardan haber alacak.

2020 yazında, Covid şiddetlenirken ve Amerikan şehirlerinin sokaklarında protestolar patlak verirken, sistemik ırkçılığa dair ulusal bir tartışma tüm hızıyla devam ediyordu. Yüksek profilli şirketler, üniversiteler ve kar amacı gütmeyen kuruluşlardan oluşan bir geçit töreni, çalışanlar, tüketiciler ve eleştirmenler bir araya toplanırken, kamu çekişmelerine karıştı.

Ancak bu çalkantılı dönemde bile Sierra Club’da olanlar olağanüstüydü.

Grubun uzun süredir CEO’su olan Michael Brune, “Anıtlarımızı Yıkmak” başlıklı bir blog yazısı yazdı. İçinde, kulübü 1892’de kuran ve Yosemite’i milli park olarak korumakla ve Amerikan çevre hareketini başlatmakla tanınan Bay Muir’i reddetti. Ancak bazı yazılarında Bay Muir, Siyah Amerikalıları ve Yerli Amerikalıları kirli ve tembel olarak nitelendirdi. Ayrıca beyaz üstünlükçü olan ve öjeniyi destekleyen bazı eski kulüp üyeleriyle de arkadaştı.

Bay Brune, Sierra Kulübü’nün “önemli ve ölçülemez zarar” verdiğini yazdı ve “siyah hayatın savunucuları ülke çapında Konfederasyon anıtlarını yıkarken, bu anı geçmişimizi ve temel rolümüzü yenilemek için de almalıyız” diye ekledi. beyaz üstünlüğünü korumayı araştırmak için.”

Gönderi, bazı yönetim kurulu üyelerinin Bay Brune’u ve diğer önde gelen çevrecileri alenen eleştirmesi ve Bay Muir’i tanımlamasını sorgulamasıyla kuruluş içinde ve dışında bir tepkiye yol açtı. Bay Brune, Ağustos 2021’de organizasyondan ayrıldı.

Bay Kıskanç, tartışmadan kurtulmayı umduğunu, ancak Bay Muir’i önce bir çevreci olarak gördüğünü söyledi.

“John Muir’e baktığımda, 19. yüzyılın sonlarında, 19. yüzyılın sonlarında erkekler gibi konuşan bir adam görüyorum” dedi. “Çocukluğumun manzarası olan en güzel yerlerin korunmasına yardımcı olan biri olarak onu gerçekten takdir ederek büyüdüm.”

Bay Jealous ayrıca, bir danışma grubu olan Ramona Strategies tarafından hazırlanan dahili bir rapora göre, üst düzey yöneticilerin zorbalık davranışlarına müsamaha gösteren ve güçlü bir sorumluluk kültürüne sahip olmayan bir kuruluşla da uğraşmak zorunda kalacak.

Bay Jealous, “Sierra Kulübü içindeki tüm adalet meseleleriyle ilgilenmek zorundayız” dedi. “Bu kesinlikle cinsiyet ve ırk adaleti ve ayrıca ücret adaleti konularını içerir. Aynı kuruluş için aynı işi yapan ulusal personelden daha az kazanan şube personeli olan insanlarımız var.

Ancak Bay Kıskanç ve örgüt, son kargaşayı geride bırakmayı umarken, zaman değişti. Sierra Club artık sadece bozulmamış doğayı korumaya odaklanmıyor. Bunun yerine, açıkça çevreyi korumak ve iklim değişikliğiyle mücadele etmekle ilgili olmayan oy haklarını ve diğer ilerici nedenleri savunuyor.

“Daha önce iken, Yüz yıl önce Sierra Nevada’yı korumakla ilgileniyorduk, şimdi biliyoruz ki, korumak için gelecek nesiller için korunmalarını sağlayabilecek geçim kaynaklarına, iyi ücretlere, tüm bunlara ihtiyacımız var.” dedi. Bay Brune’nin istifasından bu yana etkin bir şekilde başkan olarak görev yapan kulübün CEO’su. “Bunları ayırmak imkansız.”

Görev süresi boyunca NAACP’nin ele aldığı konuların kapsamını genişletirken aynı zamanda üyeliğini genişleten ve bu süreçte bağış toplayan Bay Jealous, aynı başarıyı Sierra Club’da denemeye ve başarmaya heveslidir.

“Diğer çevre gruplarından daha fazla, Sierra Club hızla daha kapsayıcı hale geldi” dedi. “Gezegeni kurtaramayız ve yoksulluğun tahribatını üstlenemeyiz.”

Bunun pratikte ne anlama geldiği görülmeye devam ediyor. Kıskanç, örgütü endüstriyel kirlilikten elektrik şebekesine kadar her konuda yerel kampanyalara daha fazla dahil etmeyi umduğunu söyledi. Enflasyonu Azaltma Yasası’nda yer alan 370 milyar dolarlık iklim koruma fonunun boşa gitmemesini sağlamada Sierra Kulübü’nün oynayacağı bir rol olduğunu da sözlerine ekledi.

“Bu ülkedeki her bir eyalette, bu dolarların etkili bir şekilde harcanmasını sağlamak için hareketler inşa edilmedikçe, bu siyasi domuzdan başka bir şey değil” dedi.

Yine de rüzgar ve güneş enerjisini ülke geneline yayma çabaları, zaman zaman yerli grupları yenilenebilir enerji projesi geliştiricileriyle karşı karşıya getiren, büyüyen yerel muhalefetle karşılaşıyor.

Bay Kıskanç, “Bunlar hazırlıklı olacağımız gerçek konuşmalar,” dedi. “Ve buna gerçekten etkili bir şekilde liderlik edebilecek tek kuruluş, gezegeni korumanın yanı sıra sosyal adalet konusunda da tutkulu bir kuruluş olacaktır. Nihayetinde, en iyi çözümler, her ikisini de aynı anda nasıl aklımızda tutacağımızı bulmamızı gerektiriyor.”