Sivas’ta 49 yaşındaki bayan torunu için adeta mevte meydan okudu!

Erdek

New member
Geçen ağustos ayında koronavirüse yakalanan 2 çocuk annesi Tuğba Yıldızdağı, geçmeyen öksürük şikâyeti üzerine doktora başvurdu. Yapılan tetkikler daha sonrası mitral kapak yetmezliği tanısı konulan bayana hekimler, 3 aylık ömrünün kaldığını ve çabucak ameliyat olması gerektiğini söylemiş oldu. Bu ihtarları ciddiye almayan Yıldızdağı, torununu kucağına alabilmek için vefat riskine karşın kalp ameliyatını erteledi. 2 ay daha sonra ameliyat masasına yatan Tuğba Yıldızdağı, başarılı bir ameliyat daha sonrası sıhhatine kavuştu

Denetimler kararında kalp kapakçığının çürüdüğü söylendi

Koronavirüs öncesinde kalbiyle ilgili bir şikayetinin olmadığını söyleyen Tuğba Yıldızdağı, “Kendi işini kendi yapan, merdiven çıkarken sorun yaşamayan hatta yürümeyi seven ve bunları yaparken pek de yorulmayan bir tanesiydim. Koronavirüsü hayli ağır atlattım. Hatta bu süreçte 8 kilo verdim. Karantina sürecim bitmesine karşın öksürüğüm kesilmeyince doktora başvurdum. Muayeneye gittiğimde hekim, ‘Tuğba Hanım çabucak kardiyolojiye gitmeniz lazım, nabzın şu anda 127 ve bu olağan değil. Kalbinde üfürük var’ dedi. Denetimler kararında kalp kapakçığımın çürüdüğü söylenildi. Kardiyolojiye başvurduğumda ise kalbimde büyüme ve yetmezlik oluştuğu, ivedilikle ameliyat olmam gerektiği, olmadığım taktirde 3 aylık ömrümün kaldığı açıklandı” dedi.

Torunu için mevte meydan okudu

Nefes almanın ne kadar değerli olduğunu yaşadığı süreçte daha âlâ anladığını lisana getiren Yıldızdağı, “Resmen mevtle prova yaptım. O devir epey duygusaldım. Zira birinci torunum dünyaya gelecekti. Her şey bir sinema şeridi üzere gözümün önünden geçti. Mevtten korkmadım lakin yarım bırakacağım hayata üzüldüm. Hekimim koronavirüs geçirdiğim için 3 ay daha sonra ameliyat olabileceğimi söylemiş oldu. O ortada torunumun doğumunu görmüş oldum. Ameliyattan daha sonra torunum yaramın merhemi oldu” diye konuştu.

Virüs ömrümü yüzde 100 etkiledi

3 yıl evvel öteki rahatsızlıktan dolayı olduğu ameliyat öncesi yapılan tetkiklerde rastgele bir kalp rahatsızlığına rastlanmadığını kaydeden Tuba Yıldızdağı, “Koronavirüsten daha sonra ömrümde biroldukca şey olumsuz istikamette değişti. Algılama sistemim zayıfladı. Okuduğum kitabın birtakım yerlerini 2-3 kez yine etmek zorunda kalıyorum. Unutkanlık oluşmaya başladı. 10 dakika evvel içtiğim ilacı unutuyorum. Saçlarım dökülmeye başladı. İstikrar sıkıntıları yaşamaya başladım. kimi vakit boşluğa düşüyor üzere oluyorum. Virüs, benim hayatımı yüzde yüz etkiledi. Tasa bozukluğu oluştu. Yaşadığımız ömrün hoşluğunun farkında değilmişiz. Artık ömrü sindire sindire yaşıyorum” biçiminde konuştu.

Koronavirüs kalbi etkiliyor

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kısmından Prof. Dr. Mustafa Güden, “Tuğba Hanım koronavirüs hastalığı daha sonrası geçmeyen nefes darlığı ve öksürük şikayetiyle bizlere başvurduğunda kalbinde önemli rahatsızlıklar olduğunu gördük. Bizdilk evvelki gittiği hekimler da bu tarafta görüşler bildirmiş. Torunu olacağı için ameliyatı bekletmemizi rica etti. Hastamız koronavirüs geçirdiği için açık kalp ameliyatı yapamazdık. Torunu dünyaya geldikten daha sonra başarılı bir operasyon gerçekleştirdik. Koronavirüs hayli tehlikeli bir hastalık fakat hastamız için bir nimet olmuş. Kalp hastalığını koronavirüs yardımıyla öğrenmiş oldu” dedi.

Biroldukca hasta hiç kalp hastalığı olmadan kalp krizi geçiriyor

Koronavirüs hastalarında, kalp krizi geçirme riskinin artışının yanı sıra toplar ve atar damarlarda pıhtılaşma sorunu üzere biroldukca kardiyak sorununun daha sık görülebileceğine dikkati çeken Prof. Dr. Mustafa Güden, “Saydığım bu meseleler koronavirüs hastalığının vefat niçinleri içinde yer alıyor. Tabanda olan hastalığın olmasına da niye oluyor. Biroldukca hastanın hiç bir kalp hastalığı olmadan kalp krizi geçirmesine niye olabiliyor. Kovid-19 geçiren şahıslar nefes darlığı, öksürük ve göğüs ağrısı yaşarlarsa virüsün tetiklediği bir hastalık olacağından tetkik ettirmeleri gerekir. Unutmayalım ki koronavirüs kalbi de etkiliyor” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: DHA